Web Tasarımı ve Yayınlama

Tepki
25
herkese merhaba:
ben bildiğiniz (forumdaki arkadaşlar) üzere grafik tasarımcıyım ancak web tasarımlada çok az ilgiliyim (yazılım bilmeden ), bu anlamda takıldığım noktaları paylaşmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Eminimki benim gibi bu konuda bilgisi olmayan arkadaşlarım muhakkak vardır. Öncelikle tasarım konusunda sıkıntım yok ama onun öncesinde bir site yapılırken neler olmalıdır

1- ilk adım ve sırasıyla neler olmalıdır?
2- Domain ve hosting nasıl alınır? ne anlama gelmektedir?
3- Domain ve hosting alındıktan ve tasarım yayınlandıktan bi kaç gün sonra yayınlanmaması ne ile alakalıdır?
4- Bunun için ne yapmak gerekir?
5- örneğin birden fazla site tasarımı yaptığın ve hepsini aynı yerden yönlendirebilceğin şey nedir (domain, hosting, ya da ismini bilmediğim şey) ne olmalıdır?
6- ticari boyut olarak; müşteriden "site yaptırmak istiyoruz" talebiyle karşı karşıya kalınca nasıl bir yönlendirme ve nasıl bir öneriler gereklidir?
7- tasarım aşaması demo şeklinde ücrete tabi olarak mı sunum yapılmalıdır? çalışma hazırlandıktan sonra tam yayına girmeden ben vazgeçtim dememesi için nasıl caydırılmalıdır neler söylenmelidir?
8- ücretlendirilme nasıl olmalıdır?
9- örneğin şuan bir müşterim bir isim altında www.xxxxxxxxxx.com ya da tr. bu firma, un - yem - çeltik - paslanmaz korkuluk - ferforje - makina gibi iş kollarını kapsayan geniş yelpazeli bir site istiyor istediği şey siteye girildiğinde anasayfada hakkımızda bilgileri (şirket profili) ve altında bu iş kollarıyla ilgili linkler ve tıklandığında o setörle ilgili bilgiler ve resimler açılsın istiyor resimlerde yaklaşık 150 - 200 adet olacakmış. ayrıca site türkçe ve ingilizce olacak.
şimdi buradaki sorum bu firmaya yapacağım site, nasıl olmalıdır? ne kadarlık alan kaplamalıdır? ve müşterimi nasıl yönlendirmeliyim? ücret konusunda nasıl bir fiyat vermeliyim? ayrıca tüm iş kollarını kaplayan tek bir banner mi kullanmalıyım yoksa her tıklanışta iş koluna it ayrı ayrı bannerler mı hazırlamayım
lütfen yardımlarınızı esirgemeyiniz program kullanma ve tasarımdan yana kaygılarım yok sadece başlangıçta neler yapmalıyım domain ve hostinginden tutunda yayınlama ve sorunsuz yayın olması önemli benim için lütfen benim anlayacağım şekilde açıklamalarınızı rica ediyorum... flash, dreamweaver,freworks kullanabiliyorum teknik bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum herkese ii çalışmalar...

Tepki
25
arkadaşlar ilgilenen kimse yokmudur sorularıma yanıt bulmam gerek yardımlarınızı esirgemeyiniz...

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
önce kullanılmayan bir isim tespit edilmelidir
host'u sürekli açık olan bir bilgisayar olarak düşünün
sitenizin her dosyasını oraya atıyorsunuz ve kullanıcılar onları açıp görebiliyor
domain de bu dosyaların görünmesi için yazılması gereken adres
http:// ile başlayan sonu com - net vs.vs. ile biten isimdir
kullanılmayan domain bulmak için domain satan bir adrese girerek kontrol et seçeneğini kullanabilirsiniz
boşta olan adresi çeşitli ödeme koşulları ile alabilirsiniz
aldığınız yer size mail dns yönlendirmesi yapmanız için kullanıcı adı ve şifre yollayacak
bundan sonra sıra geldi host almaya yine herhangi bir siteden host alacaksınız
onlarda size ftp şifreleri yollayacak
ftp şifreniz ile dosyalarınızı hosta yükleyecek
dns yönlendirmesini bu hosta yapacaksınız
yani host bir nevi depo
domain de bu deponun adresi olacaktır
bunları aynı siteden tedarik ederseniz daha kullanışlı olabilir
birkaç gün geç açılması bu hizmetleri Türkiye'de satanların
çoğunun hizmeti yabancı ülkelerden almasıdır
host denilen şeyin alt katagorilerini oluşturabiliyorsunuz
mesela www.siteadi.com adresinin alt katogorisi olarak
www.siteadi.com/altkatagori veyahut altkatagori.siteadi.com şeklinde adreslerle
bir site üzerinden birkaç site yönetebilirsiniz

diğer konular çok kişisel olduğundan ben fayda sağlamam size :D kolay gelsin

Tepki
25
Hasan bey ilgi alakanız için çok teşekkür ederim evet diğer konulara gelince farklı şehirlerde olmanın dezavantajı olacaktır bilgi veren arkadaşlar için. örneğin ankara istanbulda ya da başka şehirde ki web site tasarımı farklı iken çorumda çok daha farklı emin olabilirsiniz neyse genel itibari ile yine de bilgi veren arkadaşlarımı merakla bekliyorum. tekrar teşekkürler...

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Merhaba Dilek hanım.

Soru 1: Bir site yapılırken neler olmalıdır? İlk adım ve sırasıyla neler olmalıdır?

Cevap: Bir site yaparken öncelikle içeriğinde neler olacağını bilmek gerekli, içeriği hazır olmalı. İçeriğe göre bir arayüz tasarlanmalı. İçeriği gözönüne almadan bir tasarım yaparsanız içeriği oturtamayabilirsiniz. Sıkıntılı olur.

Soru 2: Domain ve hosting nasıl alınır? Ne anlama gelmektedir?

Cevap: Domain, alacağınız sunucunuzun ismi olacaktır. www.sunucuismi.com gibi. Hosting ise sunucunuz için ayrılan depolama alanıdır. Sunucunuzun sizin için 3 GB. lık bir harddisk ayırdığını düşünün. Siz gerekli bilgileri, sayfaları, görselleri hostinge yüklersiniz. Bunları almak için hosting firmaları vardır. Size tavsiye edeceğim www.niobeweb.net ‘dir. Biraz fiyatı yüksek ama hostingi her zaman hızlı çalışır ve sabahın 5’inde dahi olsa yardım alabilirsiniz. Muadili olarak www.natro.com ‘umuda önerebilirim.

Soru 3: Domain ve hosting alındıktan ve tasarım yayınlandıktan bi kaç gün sonra yayınlanmaması ne ile alakalıdır?

Cevap: Bu sunucu şirketiyle alakalıdır. Onlardan kaynaklanan bir sıkıntıdır. Bu yüzden sunucunuzu iyi bir firmadan almanızı tavsiye ederim.

Soru 4: Bunun için ne yapmak gerekir?

Cevap: Hosting firmanızla görüşmelisiniz.

Soru 5: Örneğin birden fazla site tasarımı yaptığın ve hepsini aynı yerden yönlendirebilceğin şey nedir? (domain, hosting, ya da ismini bilmediğim şey) ne olmalıdır?

Cevap: Domainleri yönlendirebilirsiniz Dilek hanım. Mesela siz www.dilek.com isiminde bir site yaptınız. www.dilek.net adresini www.dilek .com domainine yönlendirebilirsiniz.

Soru 6: Ticari boyut olarak; müşteriden "site yaptırmak istiyoruz" talebiyle karşı karşıya kalınca nasıl bir yönlendirme ve nasıl bir öneriler gereklidir?

Cevap: Bunu da bir el ilanı, broşür tasarımı yapıyormuş gibi düşünü. Ortada bir hedef kitle vardır. Bu hedef kitleye en iyi nasıl hitab edersiniz bunu siz ve müşteriniz bilir. Müşteriye öneri sunabilmeniz için muadili siteleri inceleyin neler yapılmış bakın, neler fuzuli neler değil bunlara siz karar verin ve müşterinizle diyalog halinde olun. Burada da yaratıcılık devreye giriyor.

Soru 7: Tasarım aşaması demo şeklinde ücrete tabi olarak mı sunum yapılmalıdır? Çalışma hazırlandıktan sonra tam yayına girmeden ben vazgeçtim dememesi için nasıl caydırılmalıdır neler söylenmelidir?

Cevap: Dilek hanım, benim yönetmim şudur;
Müşteriye bir arayüz hazırlar ve gösteririm, arayüz tasarlarken varsa müşterinin kurumsal renklerini sorarım, bu renkler eğer birbiriyle zıt değilse tasarımımda kullanırım. Ama ipler benim elimdedir, hoşuma gitmezse o renkleri kullanmam. Arayüzü beğenip okeylerse ya ücretin tamamını ya da en az yarısını almak kaydıyla çalışmaların geri kalanına devam ederim. İşten caymaması için birşeyler söylemek yerine bir sözleşme yapın. Ama ilk tercihiniz ücretin yarısını almak iş tesliminde kalan yarısını almak olsun. Ücretin tamamını almadan hosting şifrelerini vermeyin.

Soru 8: Ücretlendirilme nasıl olmalıdır?

Cevap: Vereceğiniz hizmete ve müşterinizin kalitesine bağlı Dilek hanım. HTML tabanlı siteler artık pek revaçta değil. Hosting, domain ücretleri hariç 300 ile 600 TL. arasında fiyat verebilirsiniz.

Soru 9: Örneğin şuan bir müşterim bir isim altında www.xxxxxxxxxx.com ya da tr. bu firma, un - yem - çeltik - paslanmaz korkuluk - ferforje - makina gibi iş kollarını kapsayan geniş yelpazeli bir site istiyor istediği şey siteye girildiğinde anasayfada hakkımızda bilgileri (şirket profili) ve altında bu iş kollarıyla ilgili linkler ve tıklandığında o sektörle ilgili bilgiler ve resimler açılsın istiyor resimlerde yaklaşık 150 - 200 adet olacakmış. Ayrıca site Türkçe ve İngilizce olacak.
Şimdi buradaki sorum bu firmaya yapacağım site, nasıl olmalıdır? ne kadarlık alan kaplamalıdır? ve müşterimi nasıl yönlendirmeliyim? ücret konusunda nasıl bir fiyat vermeliyim? ayrıca tüm iş kollarını kaplayan tek bir banner mi kullanmalıyım yoksa her tıklanışta iş koluna it ayrı ayrı bannerler mı hazırlamayım

Cevap: Dediğim gibi yapacağınız site içeriğine göre değişebilir. Müşteri içeriği söyler gerisi sizin yaratıcılığınıza ve araştırmanıza bağlı. Çalışma alan ölçüleri, piyada en düşük çözünürlüklü monitörler yaygın olarak 1024X768 bulunmaktadır. Sizde çalışmanızı 900 px genişlikte yapmanız uygun olacaktır. Uzunluğu pek önemli değil içeriğe göre değişebilir. Ücret konusunda yukarıda belirttiğim gibi. Ama baktınız iş sizi tahmininizden fazla uğraştırıyor o zaman fiyatı istediğiniz gibi esnetebilirsiniz bu size kalmış. Taban fiyat 300 TL olarak belirledim ama bu istenilen sitenin taban fiyatı 500 TL. olmalıdır. 400 TL. de sizi kurtaracaktır. Eğer her iş kolu için ayrı ayrı banner yapmak niyetindeyseniz bunu fiyata yansıtmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu ekstra olacaktır.

Tepki
25
Erkin bey ayrı ayrı büyük bir itinayla sorularıma yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. evet bu gelen iş 6 ayrı iş kolu olacak ama hepsinde de şirket profili aynı olacak sadece iş kolu olan linklere tıklandığında resimler açılacak ilk sayfada diğer gerekli temel bilgiler mevcut olacak umarım başa çıkabilirm benim kaygım domaini ve hostingini aldığım başka bir site tasarımı için sorun yaşamamdı 1 hafta yayınlandı ve snrasında yok arıyorum dns ayarlarında değişikliğe gidiliyor denilen buydu bana ben bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorum o nedenle bilen arkadaşlarımın yardımını istedim tekrar teşekkürler...

yakan

Üye
Tepki
0
Peki server ınız sizi bilgilendirmiyo mu bu konuda?

daphr

Üye
Tepki
0
Ben de arkadaslar?mla burada bilgimi paylasmak icin mutluyum bu muthis paragraf okuduktan sonra , ne kalm?s.

Yukarı Alt