windowsda oluşturulamayan klasör isimleri

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Windows işletim sistemimiz üzerinde bazı isimleri klasörlerimize klasör ismi olarak veremiyoruz bunun sebebi ise dos komut isteminde yer alan bazı komutlardır yada io.sys içerisinde yer alan bazı çıkış noktalarıdır.

Bunları örneklicek olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

*NUL, AUX, CON, COM1-4, LPT1-3, ve PRN kelimeleri gibi…*

Her ne kadar normal şartlarda bu isimleri klasörlerimiz adlandırırken kullanamasakda ters mühendislik bununda çaresini bulmuş ve aşağıdaki çözümleri sunmuş.

*Çözüm -1-*
Yeni klasör oluşturup dosya adına “con” yazıyoruz ve alt+0160 tuş kombinasyonunu kullanıp enter e basıyoruz ve klasörümüz oluşmustur.

*Çözüm -2-*
başlat–>çalıştır–>cmd yazıyoruz ve entere basıyoruz.

Ekrana ms-dos komut istemi açılacak. Burada ki ekran da bilgisayarımızı kontrol etmek için dos komutlarını kullanmamız gerekecek. mkdir\\.\c:\con komutunu uyguluyoruz ve c sürücüsünün içine con klasörünün oluştugunu göreceksiniz.

Tabi bu sefer silemediğinizi farkedeceksiniz. Silmek için de yi ms-dos komut isteminde rmdir \\.\c:\con komutunu yazıyorsunuz.

Yani yukardaki yazımdan sonuç olarak con, NUL, AUX, CON, COM1-4, LPT1-3, ve PRN gibi klasör isimleri ile uraşmayın.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
*NUL, AUX, CON, COM1-4, LPT1-3, ve PRN kelimeleri gibi…*
Vallahi yukarıdakilerin klasör ismi olamayacağını bilmiyordum denedim ve klasörün ismi direk "yeni klasör"e geçiyor..

Bunuda öğrenmiş olduk:) Teşekkürler..

Yukarı Alt