Yardim-Profil Cizimi 3D

Tepki
4
Iyi günler,
elimde cizmis oldugum profiller var ve bunlari orjinal boyutlarda 3D olarak cizmek istiyorum animasyon vs. gerekmiyor sadece resim formatinda kullacanagim. Bunlari cizebilmem icin gereken bir program ariyorum. AutoCAD gibi programlar elimde mevcut degil önerebileceginiz kolay tedarik edilen bir program var mi ? Cizimden ve cizimi getirmek istedigim sekilden bir örnek gönderiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok ama cok tesekkür ederim.

Not: Konuyu dogru yere acip acmadigimi tam olarak kavrayamadim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Profil_1.1_.jpg

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Yaptığınız vektörel çizimleri 3Ds Max programına aktararak sadece Extrude komutu ile 3D haline getirebilirsiniz...
xx.jpg

Tepki
4
Hizli yanit icin cok tesekkürler. Suan 3Ds Max yükleme asamasindayim. Biraz kurcaladiktan sonra isimi görecek kadar cözecegimi umuyorum. Sonuclari almaya baslayinca sizinde fikirlerinizi almak adina paylasabilirim. Tekrar tesekkür ediyorum iyi günler diliyorum... :)

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Siz böyle kendi çabanızla yapmaya çalışıp bizden sadece fikir talep etme zihniyetiyle hareket ettiğiniz sürece size her türlü konuda yardıma hazırız. Çünkü uyanık insanları sevmiyo bu forum.

Bu arada biraz kurcalayınca işimize yarayacak kadar bilgi edinebiliyor muymuşuz?
3Ds max'ten mi bahsediyosunuz? :)

Tepki
4
Bu konularda az cok bilgi sahibiyim. Grafik tasarim okuyorum henüz orta asamalardayim Photoshop, corel gibi bu tarz programlara hakimim fakat 3D, animasyon gibi konularda henüz sifir sayilirim. 3Ds Max ile veya benzer programlarla yapilanlari, imkanlarini tabikide kücümsemiyorum cok fazla incelikleri var bu ise yillarini vermis kisilerin bile zorlandigi konular olabiliyor. Cözecegimi umuyorum derken sunu kast ettim ben hazira konmayi pek sevmiyorum hazira konunca ögrenemiyorum, ögrensemde ögrendigimi cabuk unutuyorum kurcalaya kurcalaya kücük bir cocuk gibi ilerliyorum her tusa basiyorum... :)

Tepki
4
Araya bir kac is daha girdigi icin biraz uzun sürdü, renkte sıkıntı yasiyorum sanki galiba gölgeden kaynaklaniyor tam olarak anlayamadim uzun süre kurcalayacagim galiba... Daha birlestirmesi var, profillerin boyanmasi var, florasan ve LED eklenecek, önüne plexi cekilecek.. Yaparim ya yaparim yaparim... :)))
1_.png 2_.png 3_.png

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Merhaba, gayet iyi olmuş.
Kullandığınız render motoru nedir? Default ise iki plug-in'imiz var. Radiosity ve Light Tracer'imiz var.
Bunlara ulaşmak için F10 tuşuna basıp render setting peceresini açalım, Advanced Lighting sekmesine geçelim ve buradaki kayar listeden ikisinden herhangi birini seçelim. Parametreleriyle oynayıp daha güzel sonuçlar elde edebiliriz.
Yeni başladığınız için sizin için en basiti bunlar olacaktır.
Common sekmesinden çıktı boyutlarını biraz daha büyütüp modelleri de ekrana biraz daha yaklaştırın ve öyle render alın.
Diğer saydıklarınız için programı biraz daha detaylı kurcalamanız gerekecektir.

Sıkıntınız olursa yazın lütfen.
iyi çalışmalar.

Tepki
4
Iyi günler, is yogunlugu sebebiyle neredeyse hic ugrasamadim profillerle kac gündür kosusturmaca var malesef bugun ara ara devam etmeyi planliyorum... Profilleri birlestirmem icin 45° sagdan ve soldan kesmem gerekiyor. Booblean özelligini kullanmayi denedim fakat sectigim nesne koyboldu yani kesmeyi beceremedim. Mesh özelligini de ayni sekilde bi noktadan sonra tikandim... Ve daha simdiden o LED ve florasanlari nasil yerlestirecegimi düsünmeye basladim... :)

H-D, ZxxxE yardimlariniz icin cok tesekkürler... Programi biraz degil baya baya detayli kurcalamak gerekiyormus artik baya baya kurcalayacagim, yakinda gaza gelip o kasyi acip kapatmayada calisabilirim havada pike cektirmeye calisabilirim... :) Hirs yaptim is yogunlugu yüzünden ilgilenemiyorumda sürekli araya isler giriyor malesef hafta sonu baya baya kurcalamayi planliyorum... :)

mesh.jpg Profil1_2.jpg

Yukarı Alt