yuvarlak boru yapımı

yaprak

Üye
Tepki
0
Yuvarlak boru yapalım

Şimdi koyu mavi alınımızdan başka bir alan daha seçip boyamamız gerekiyor. Bu alan bizim borumuzun parlamalarını oluşturacak. Bunun için daha önce seçtiğim alanın yarısı kadar yani 50 piksellik bir alan seçiyorum ve bunu daha açık bir mavi ile boyuyorum. Bunu da koyu mavi alanın üst kısmına yerleştiriyorum.

Şimdi bu iki rengin kesiştiği bölgedeki alanı seçmem lazım. Bu alanın yarısı açık renk yarısı koyu renk olmalı. Ne demek istediğimi aşağıdaki resimde daha iyi anlayacaksınız

Şimdi bu seçili alana Filter->Pixelate->Color Halftone filtresini uygulayalım. Ayarlarında ise Max Radius: 10 px olsun. Aşağıdaki gibi bir görüntü oluşması lazım.

Şimdi sıra geldi bunu biraz dağıtmaya :) Marquee tool seçerek alttaki açık ve koyu alanların hepsini seçiyoruz.

Daha sonra Filter->Blur->Motion Blur filtresini uygulayacağız. Ayarlarını ise Angle: 90 Distance: 60px olarak verelim. Daha sonra Filter->Sharpen->Sharpen. filtresini uygugulayacağız. Bunu iki kere uygulamamız gerekiyor. O yüzden kontrol+F yapmamız gerekiyor.(Apple kullanıcıları Knotrol yerine Elma tuşuna basmalı) Görüntümüz şimdi şöyle olmalı :

Şimdi sıra geldi bunu dairesel hale getirmeye. Korkmayın işimizin en kolay kısmı bu :) Filter->Distort->Polar Coordinates
Options: Rectangular to Polar
ı seçiyoruz.

Şimdi de Circular Marquee Toolı seçiyoruz. ve boru şekline gelecek şekilde kesip istediğimiz bir zemine oturtuyoruz.

İşte hepsi bu kadar
Daha sonra isterseniz bunları HUE AND SATURATION (image_>Adjustments->Hue Saturation) ile oynayarak istediğiniz renklere getirip çok hoş bir kombinasyon yapabilirsiniz

Yukarı Alt