Yetenek Sınavlarında Sorulan "İmgesel" Çalışmalar

Tepki
25
Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim İş Öğretmenliği Eğitim fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi... bu tür üniversitelere girebilmek için 1'den çok aşamalı yetenek sınavlarına tabi tutuluruz.

Örneğin: Ben;
Ankara Gazi Üniversitesi: 2 aşamalıydı Canlı model çizimi ve imgeselde, "iki çocuklu yemek yiyen aile"

Süleyman Demirel Ünivetsitesi Güzel Sanatlar Fakültesi: 2 aşamalı canlı model yanında ekstra obje canlı çiçek vardı, imgeselde ise zincir ip ve demir parmaklıkla ilgili bir kompozisyon oluşturmamız istenmişti...

ben ikisine de kazandım ama çorum'a en yakın ankara olduğu için ısparta düşünmemiştim :)

şimdi burada yetenek sınavlarına hazırlanacak olan arkadaşlarımız için benim hazırlanırken duyduğum bir kaç imgesel de belirticem sizlerden de bekliyorum arkadaşlar...

Amaç: Kalabalık yerlerin olması figür çizimi ve düşünce gücü...

-Hamam
-Cafe
-Pazar Yeri
-Aniden Yağmura Yakalanan İnsanlar: burada şemsiye çizen arkadaşlar direkt olarak elenmişlerdir nedeni ise aniden olması herkes hazırlıklı değildir :)
-Bir binadan diğer binaya atlayan kedi çizimi: burada perspektif ön plandadır alttan yukarı bakış...

vs... sizler devam edin arkadaşlar

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
-Aniden Yağmura Yakalanan İnsanlar: burada şemsiye çizen arkadaşlar direkt olarak elenmişlerdir nedeni ise aniden olması herkes hazırlıklı değildir :)
Demekki sadece çizim önemli değilmiş, aynı zamanda mantık da büyük rol oynuyor:)

Ayrıca akLıma geLdi..Okuldaki alan öğretmenimiz söylüyordu, önceki senelerdeki sınavların birinde "Çocuğuna havLu uzatan anne" kompozisyonu oluşturulması istenmiş..

Tepki
25
@Buse Türüdü

evet busecim burada yine perspektif ve oran orantıyı ön plana çıkaran bir düşünce olmuş...

@Hatice Ceylan
teşekkürler hatice hanım benim gibi diğer arkadaşlarında fikirlerini paylaşması sınava girecek olan arkadşlar için çok yararlı olacaktır...

ayse015

Üye
Tepki
2
2002 de DEÜ GSF de alışveriş merkezini sormuşlardı, en az 4 figür olacaktı sanırım, mekan ve mekana uygun araç-gereçler..

derinn

Üye
Tepki
0
fırında çalışan işçiler, müze, parkta bankta oturan bir bayan bir erkek figür. grafik bölümü sınavlarında gazete, dergi, broşür vs. sorulabiliyor. ve bir önerim de, hazırlanan arkadaşlara, suluboyada da kendilerini geliştirmeleri.

Yukarı Alt