Google’nin Doodle Tasarımları

Yazar Tarih: 07 Şubat 2018

Doodle söyleminin yada kavramının geçmişi çok eskilere dayanmamakla birlikte ilk kez 1998 yılında Google şirket yöneticilerinin katılacakları bir festivalden dolayı şirket dışında olduklarını kullanıcılara komik ve esprili bir dille aktarılması ile doğmuştur. İlk Doodle örneğinde, Google’nin ikinci “O” harfi yerine çöp adam yerleştirilerek Doodle akımı başlamış oldu. Doodle’a tam manasıyla bir açıklama atfedilecekse bunu “Logo Süsleme Sanatı” olarak açıklayabiliriz. Nitekim Google bunu “Şirket Logosu Süsleme Fikri” olarak açıklamıştır. Doodle’lar mühendislerden oluşan bir ekip tarafından çizilmesine rağmen Google bu ekibi, “Doodle Tasarımcıları” olarak adlandırmaktadır.

Her ülke için özelleştirilmiş özel gün ve etkinlik Doodle tasarımı gerçekleştiren Google, bugüne kadar dünya genelinde 1500’den fazla Doodle oluşturmuştur. Google’ın anasayfasını canlandırmak ve dünyanın dört bir yanındaki Google kullanıcılarını gülümsetmeyi amaçlayan bu çalışmalar, sadece Google tarafından değil aynı zamanda kullanıcılardan gelen fikirler değerlendirilerek gerçekleştiriliyor.

Doodle hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Google’ın sayfasını ziyaret edebilir, tüm dünyada yayınlanmış Doodle arşivini inceleyebilirsiniz.

Google’ın Doodle Çalışmaları

Aysel Gürel 89 Yaş Günü Doodle

Google'ın Doodle Çalışmaları

Cumhuriyet Bayramı Doodle

turkey-national-day-2015-5127909064835072-hp2x

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Doodle

secim-doodle

Kış Olimpiyatları Doodle

kis-olimpiyatlari-doodle

 

Kadınları Günü Doodle

kadinlar-gunu

 

Cumhuriyet Bayramı Doodle

cumhuriyet-bayrami-doodle

 

Ressam Bob Ross Doodle

bob-ross-doodle

 

Barış Manço Doodle

baris-manco-doodle

 

Babalar Günü Doodle

babalar-gunu-doodle

 

Anneler Günü Doodle

anneler-gunu-doodle

 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Doodle

19-mayis-doodle

 

10 Kasım Atatürk’ü Anma Doodle

10-kasim-doodle

 

 

Haluk Ekinci

@halukingcom