Graffiti’nin Gizli Öznesi Banksy

Yazar Tarih: 12 Aralık 2017

Duvarlardan tanıdığımız, duvarlardan yola çıkarak tüm dünyada tanınan bir graffiti sanatçısıdır Banksy. Esasında gerçek kimliği bilinmemekle birlikte, “Banksy” ismi yaptığı çalışmalar altında yer alan imzasıdır. 1990-1994 yılları arasında Bristol’ün DryBreadZ ekibindeki Kato ve Tes adındaki sanatçılarla birlikte serbest çalışan grafitti sanatçısı, Bristol’ün yerli sanatçılardan Nick Walker, Inkie and 3D’nin eserlerinden ilham almaktadır.

Anonim graffiti sanatçısı olan Banksy, aynı zamanda siyasi aktivist ve film yönetmenidir. Graffiti çalışmalarıyla tüm dünyada tanınan Banksy; sloganlarla birlikte çarpıcı ve espirili çalışmalar sunarken; özellikle hastalar, fareler, maymunlar, polis memurları, askerler, çocuklar ve yaşlıları içeren çalışmalara imza atmaktadır. Eserlerinde savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan, tüketim çılgınlığını eleştiren Banksy, bu eleştirilerini; karanlık mizahını, hicivli sokak sanatını şablonlama tekniğiyle oluşturduğu graffitileriyle dile getirmektedir.

Sanatını büyük çoğunlukla duvar yüzeylerinde halka açık bir şekilde sergiliyor. Yaptığı sokak sanatından hiçbir gelir elde etmeyen Banksy, “Exit Through the Gift Shop” adıyla hazırladığı ve “Dünya’nın İlk Sokak Felaketi Filmi” belgeseli olarak 2010 yılında Sundance Film Festivali’nde yönetmen koltuğunda yerini aldı. 5 Mart 2010’da İngiltere’depiyasaya sürülen film, sonraki sene Ocak 2011’de En İyi Belgesel için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 2014 yılında ise Banksy, Webby Ödülleri’nde “Yılın Kişisi” ödülüne layık görüldü.

Banksy’nin Eserleri

# Girl With Red Balloon

kırmızı-balonlu-kız-duvar-sticker

 

# The Mild Mild West

1200px-Banksy_MIld_Mild_West_and_poster

 

# Slave Worker

Screen_shot_2013-02-18_at_7.20.59_PM

 

# Mobile Lover

banksy

 

# One Nation Under CCTV

banksy-one-nation-under-cctv-1

 

# Umbrella Girl

5784933456_57839866eb_b

 

# Cheltenham

Banksy-Spy-Booth-What-is-Vandalism-Here

 

# Fragile Silence

PAY-Banksy

 

# Space Girl and Bird

2030

Haluk Ekinci

@halukingcom