Mockup Çalışması Nedir?

Yazar Tarih: 16 Aralık 2017

Son dönemde sıklıkla “Mockup” teriminden bahsedilmeye başlandı. Mockup özellikle grafik tasarım sektöründe hazırlanan çalışmaların son ürün haline gelmeden önce, baskı önizlemesi alma anlamını taşıyor. Nasıl yani diyorsanız biraz daha konuyu açayım. Temel anlamda “Mockup” terimini; şablon, maket yada 3 boyutlu gösterim olarak açıklayabiliriz. Aslında daha önceden aşina olduğumuz kurumsal kimlik çalışmalarının farklı bir yorumu olarak değerlendirebiliriz. Kurumsal kimlik çalışmalarında hazırlanan; kartvizit, tabela, bayrak, kalem vs gibi nesnelerin yerini artık, kutu, şişe, kupa, ambalaj, alışveriş çantası gibi unsurların almasıyla ortaya çıktı.

Şöyle örnekleyelim; çalışmış olduğunuz işletmeye gelen müşterinin sizden aracına giydirme yapacağını ve bunun tasarım çalışmasının yapılmasını ister. Belirlenen ölçülerde tamamlanan çalışmayı müşteriye gösterdiğinizde, yapılan çalışmayı müşterinin araç üzerine giydirilmiş bir şekilde zihninde canlandırması oldukça güç olabilmektedir. Bunun yerine hazırlayacağınız mockup çalışması ile sunumunuzu gerçekleştirmeniz daha başarılı bir sonuç yaratacaktır. Bahsetmiş olduğum araç giydirme çalışmasına  örnek olarak, aşağıdaki görselleri inceleyebilirisiniz.

mockup1

mockup3 mockup4 mockup5

Örnek Mockup Çalışmaları

Mockup’lar aklınıza gelebilecek tüm ürünlere uygulanabilmektedir. PSD formatında birçok örnek mockup çalışmasını freepik.com, graphicburger.com sitelerinden ihtiyacınıza uygun olanı seçip indirebilirsiniz. Aşağıda kitap ayracı için hazırlanan mockup çalışmasını inceleyebilirsiniz.

ayrac-mockup ayrac-mockup1 ayrac-mockup2

Haluk Ekinci

@halukingcom