Moda Tasarımcıları Ne Yapar?

Yazar Tarih: 20 Ocak 2018

Moda tasarımı, tasarımcının giyim ve aksesuarlara tasarım ve estetik veya doğal güzellik uygulama sanatıdır. Moda tasarımı, kültürel ve sosyal tutumlardan etkilenebildiği gibi zaman ve mekanda çeşitlilik de göstermektedir. Moda tasarımcıları, bilezikler ve kolyeler gibi giyim ve aksesuar tasarımında çeşitli şekillerde çalışırlar. Moda tasarım sektöründe faaliyet gösteren tasarımcıların hangi alanlarda etkin rol oynadığını birlikte yakından inceleyelim.

Moda Tasarımcısı Kimdir, Nedir?

Bir çoğu eğitim görmüş olsa bile bu işi çıraklıktan yapan kişiler de mevcuttur. Dikiş ve desen yapma becerileri pozitif katkı sağlasa bile, esasında moda tasarımcısı; çizgi, oran, renk ve dokunun kıyafet kombinasyonlarını düşünüp, üreten kişidir.

Teknik Tasarımcı Kimdir, Nedir?

Tasarım ve üretim ekibiyle koordinasyonu sağlayan kişiye teknik tasarımcı denir. Uygun kumaş seçimi, doğru giysi yapımı arasındaki uyumun doğruluğuyla ilgilenir. Modelin örneklerle uyumu ve üretim öncesi kontrollerinin sağlanması iş tanımı içerisinde yer alır.

Desen Üreticisi Kimdir, Nedir?

Bilgisayar yazılımı sayesinde veya el ile, kağıt ve ölçüm aletlerini kullanarak bir giysi parçasının şekil ve boyutlarını taslak haline getiren kişiye denir. Bu yöntemlere alternatif olarak şekil ve boyutları elbise örtüsüne astarlanmasını sağlayan kişi de diyebiliriz. Giysinin istenilen tasarım ve boyutları elde etmek için ortaya çıkan desen parçalarını üreticisidir.

Tekstil Tasarımcısı Kimdir, Nedir?

Kumaş deseni tasarlayan, elbiseler ve mobilyalar için baskılar yapan tasarımcılara denir. Eğitimini almış profesyonel tasarımcıların varlığı gibi, bu alanda bireysel olarak kendini yetiştirmiş tasarımcılar da mevcuttur.

Stilist Kimdir, Nedir?

Moda fotoğrafçılığı ve podyum gösterilerinde gerçekleştirilen kıyafet, mücevher ve takıları birbiri ile uyumlu halde tasarlayan kişiye denir. Moda tasarımı, moda tarihi ve tarihi kostüm konularında eğitim almış, moda pazarında ve geleceğe yönelik trend eğilimlerinde yüksek düzeyde uzmanlık bilgisine sahiptir.

Moda Tasarım Öğretmeni Kimdir, Nedir?

Sanat veya moda üzerine eğitim veren kurumlarda profesyonel eğitim veren kişiye denir.

Kıyafet Üreticisi Kimdir, Nedir?

Gün, kokteyl, gece elbiseleri, iş giysileri, takım elbiseler ve spor kıyafetleri uzmanlaşmış kişidir. Tam manasıyla imajmaker  denilebilir. Başarılı kombin üretimine sahiptirler.

Illustratör Kimdir, Nedir?

Ticari kullanım amacına yönelik kıyafet çizimi ve boyaması yapan kişiye denir.

Moda Tahmincisi, Kahini, Trendcisi Kimdir, Nedir?

İngilizcesi “Fashion Forecaster” olan terimin esasında bir sonraki kıyafetlerin mağazalarda satılmadan önce hangi renk, stil ve şekillerin popüler olacağını öngören kişiye denir. Trend Maker da diyebiliriz.

Moda Tasarım Modeli Kimdir, Nedir?

Kıyafet ve giysilerin özel bir gösterimde sunan modele denir. Fit Model ise; üretimden önce kıyafetlerin ve giysilerin giyilmesi ve yorumlanması ile uyum sağlayan modele denir.

Görüntü Danışmanı Kimdir, Nedir?

Gardırop danışmanı olarak açıklayabiliriz. Tıpkı imajmaker gibi tüketiciye stil ve renk öneren kişiye denir.

 

Haluk Ekinci

@halukingcom