Tipografi’nin Samimi Hali: Open Sans

Yazar Tarih: 24 Ocak 2018

Open Sans yazı biçimi Google tarafından yaptırılan; yazılı, web ve mobil arayüzler için okunabilirlik açısından optimize edilmiş sans-serif yazı biçimidir. Steve Matteson tarafından tasarımı gerçekleştirilen Open Sans tipografisi, özellikle ekran ve küçük boyutlu baskılarda Google tarafından okunabilirlik üzerine geliştirildi. Google’a göre Open Sans tipografisinin psikolojisi, harfler üzerinde geniş açıklıklar ve geniş yükseklik ile nötr hale getirilip samimi bir görünüm kazandırılarak ortaya çıkarılmıştır. Gerçek bir italik olan Open Sans tipografisi için aynı zamanda hümanist sans-serif yazı biçimi olarak da nitelendirilmektedir. Open Sans, Google tarafından web sayfalarında, baskı ve web reklamlarında kullanılmaktadır. Steve Matteson’un android telefonlar için ilk kullanıcı arabirimi fontu olarak geliştirilmiş Droid Sans dizaynı da mevcuttur.

Her türlü kullanımda başarılı sonuçlar veren Open Sans, küçük boyutlarda okunabilirlik özelliği ve büyük boyutlardaki baskı sonuçları gerçekten mükemmel.

Open Sans Tipografisi

Çok sayıda varyasyona sahip olan Open Sans, her biri on varyant içeren italik versiyona sahip 300 Light, 400 Normal, 600 Semi-Bold, 700 Bold ve 800 Extra Bold’un yanı sıra üç genişlik varyasyonu ile Yoğunlaştırılmış Open Sans yazı tipine de sahiptir. Latin, Yunan ve Kiril alfabelerini kapsayan geniş bir karakter repertuvarına sahiptir. Ayrıca Open Sans yazı biçimi İngiltere’nin İşçi, İşbirliği ve Liberal Demokrat partilerinin de resmi yazı tipidir. Daha fazlası bilgi için Open Sans internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haluk Ekinci

@halukingcom