Dünya’nın En Popüler Graffitisi: Öpüşen Adamlar

Yazar Tarih: 14 Şubat 2018

Öpüşen Adamlar Graffiti çalışması Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan ve 1961-1990 yılları arasında Almanya’yı Doğu ve Batı olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı üzerinde yer almaktadır. East Side Gallery olarak da bilinen ve bugün yaklaşık olarak 1.3 km uzunluğunda olan Berlin Duvarı, dünyanın farklı yerlerinden gelen graffiti sanatçıları tarafından, deyim yerindeyse “dönemin utancını” yansıtan graffitiler ile boyamışlardır. Duvarda yer alan graffiti çalışmaları döneme ait derin anlamlar içermektedir. Öpüşen Adamlar dışında yapılan çalışmalarda; duvardan kaçışları anlatan, politizmi, karanlığı, özlemi ve daha bir çok duyguyu yansıtan çalışmalar mevcuttur.

berlin-duvari-east-side-gallery-94-min

Öpüşen Adamlar Graffitisi

Berlin Duvarı üzerinde yer alan graffitilerden en popüler olanı “Öpüşen Adamlar“dır. Birbirini ateşli şekilde rus adetlerince dudaktan öpen bu adamlar; Erich Honecker ve Leonid Brejnev‘dir. Çalışmanın altında ise “Mein gott, hilf mir diese tödliche liebe zu überleben” Türkçe’si “Tanrım, bana bu ölümcül aşktan sağ çıkmam için yardım et” yazmaktadır.

Berlin Duvarı Graffiti Çalışmaları

berlin-duvari-east-side-gallery-1-min berlin-duvari-east-side-gallery-2-min berlin-duvari-east-side-gallery-3-min berlin-duvari-east-side-gallery-4-min berlin-duvari-east-side-gallery-5-min berlin-duvari-east-side-gallery-6-min berlin-duvari-east-side-gallery-7-min berlin-duvari-east-side-gallery-8-min berlin-duvari-east-side-gallery-9-min berlin-duvari-east-side-gallery-91-min berlin-duvari-east-side-gallery-92-min berlin-duvari-east-side-gallery-93-min berlin-duvari-east-side-gallery-96-min berlin-duvari-east-side-gallery-99-min berlin-duvari-east-side-gallery-991-min berlin-duvari-east-side-gallery-992-min berlin-duvari-east-side-gallery-993-min berlin-duvari-east-side-gallery-995-min berlin-duvari-east-side-gallery-996-min berlin-duvari-east-side-gallery-997-min berlin-duvari-east-side-gallery-998-min berlin-duvari-east-side-gallery-999-min berlin-duvari-east-side-gallery-9991-min berlin-duvari-east-side-gallery-9992-min

 

Haluk Ekinci

@halukingcom