Büyük Bir Tasarım Ciddidir, Resmi Değil

Yazar Tarih: 05 Ocak 2018

Amerikalı grafik tasarımcısı, ressam ve sanat eğitimcisi Paula Scher’e göre yapılan büyük tasarımların resmi değil, ciddi olması gerekliliğinin altını çiziyor.  Pennsylvania Tyler Sanat Okulunda eğitim gören ve 1970 yılında güzel sanatlar fakültesinden mezun olan Scher : “Benim işim oyun ve tasarlarken oyun oynarım” diye belirtiyor. Yaşamında okuduğu bir makalenin kendisi için dönüm noktası olduğunu belirten dünyaca ünlü tasarımcı Paula Scher, bahsetmiş olduğu yazıda ise “Ciddi ol, anlamı elbette ki resmi ol. Resmi olmak kolaydır, ciddi olmak ise zordur. Çocuklar neredeyse herşeye ciddi olarak başlar, yetişkinlere kıyaslandığında onları bu kadar eğlenceli yapan da budur. Yetişkinler genellikle resmidir. Çoğu insan için nadir bulunan ciddiyeti kabul etmek zorken, yaygın olmak resmiyeti kabullenmek kolaydır.” diye belirtiyor.

Ciddilik tanımı tasarıma uygulandığında, kalite hakkında önemli birşey göstermiyor. Resmi tasarım genellikle önemli ve etkili tasarımdır. Resmi tasarım ayrıca toplumca kabul görür ve uygun kitleler tarafından kabul edilir. Akılcı düşünen tasarımlardır ve tüm müşterilerin istediği şey budur diye belirtiyor.

Scher, dünyaca ünlü Microsoft’un Windows 8 logosunun yanı sıra Netflix, Swatch gibi dünyaca ünlü bir çok şirkete afiş, poster, kimlik, ambalaj ve reklam üretti. Tiyatro, park, müze, opera, bale üretim yaptığı alanlar içerisinde yer aldı. TED sahnesinde yer alan Paula Scher’in konuşması, tasarıma gönül vermiş ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler için büyük bir ilham kaynağı olacaktır.

Haluk Ekinci

@halukingcom