Renk Karışımları Temel Teknikleri

Yazar Tarih: 12 Ocak 2018

Güçlü bir tasarım için olmazsa olmaz konularının başında renk karışımları gelmektedir. Afiş, logo, ambalaj tasarımı yada reklam tasarım çalışmasında istenilen mesajların ön plana çıkarılması adına renk tercihleri büyük önem kazanmaktadır. Bu anlamda kullanılan renklerin anlamları ve psikolojik etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Renk karışımları oluştururken; yüksek kontrast, doygunluk, sıcak-soğuk renk kullanımı gibi temel unsurlar da gözden kaçmaması gereken noktalardır.

Renk Karışımları Temel Teknikleri

Temelde altı kategoride değerlendireceğimiz renk karışımları; Tamamlayıcı Renkler, Benzer Renkler, Üçlü Renk Grubu, Bölünmüş Tamamlayıcı, Dikdörtgen ve Kare karışımlardır.

Tamamlayıcı Renkler

Renk tekerleğinde birbirinin karşısında olan renkler tamamlayıcı renkler olup, bunlara örnek kırmızı-yeşil’i verebiliriz. Yüksek kontrast ve tam doygunlukta kullanıldığında canlı bir görünüm yaratan tamamlayıcı renklerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Yüksek dozlarda yani oranlarda kullanmak tasarımı zorlaştırırken, verilmek istenen mesajın öne çıkmasına büyük katkı sağlamaktadır. Tamamlayıcı renklerin metin olarak kullanımı ise okunması oldukça zor sonuçlar yaratmaktadır.

Renk Karışımları Renk Karışımları

 

Benzer Renkler

Daha sakin ve uyumlu tasarımlar yaratmak adına Benzer Renkleri kullanmak her zaman iyi bir sonuç verir. Renk tekerleğinde birbirinin yanında olan bu renkler, doğada sıklıkla karşılaştığımız ve gözü yormayan tasarımlar ile sonuçlanır. Rengi tasarımda hakim kılmak için benzer renkler seçip üçüncü bir renk olarak da siyah, beyaz veya gri ile süsleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı Renkler Tamamlayıcı Renkler

 

Üçlü Renk Grubu

Üçlü renk grubu olarak tasarımda kullanılması gereken renkler, renk çarkının etrafında eşit aralıklarla kullanılan renklerdir. Seçilecek renklerin soluk yada doymamış olması bile sonuca oldukça canlı yansıyabilmektedir. Renk seçimleri oldukça dikkatli ve dengeli olmalıdır. Ayrıca bir rengi baskın olarak kullanıp diğerlerini vurgu için kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Renkler  Tamamlayıcı Renkler

 

Bölünmüş Tamamlayıcı Renkler

Bölünmüş Tamamlayıcı Renkler, tamamlayıcı renklerin bir varyasyonu olup taban rengine ek olarak, tamamlayıcı iki rengin kullanılmasıyla oluşturulur. Bölünmüş Tamamlayıcı Renkler, Tamamlayıcı Renkler’e oranla daha az gerginlik yaratırken, aynı oranda güçlü bir kontrasta sahiptir. Karışıklığın daha az olması adına tasarıma yeni başlayanlar için önerilmektedir.

Tamamlayıcı Renkler Tamamlayıcı Renkler

 

Dikdörtgen Renkler

Dikdörtgen veya tetradik olarak adlandırılan renkler, iki Tamamlayıcı Rengin çift halinde kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Zengin bir renk seçimine olanak tanıyan Dikdörtgen Renkler sonuç olarak pek çok varyasyon sunar. Baskın renk kullanma isteği halinde en iyi sonucu veren Dikdörtgen Renkleri kullanırken, sonucun başarılı olması adına sıcak-soğuk dengesinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Tamamlayıcı Renkler Tamamlayıcı Renkler

 

Kare Renkler

Kare Renk seçimleri, Dikdörtgen renk seçimleriyle benzerlik gösterse de buradaki esas farklılık renk seçim çemberinin eşit aralıklarla yerleştirilmiş olmasıdır. Seçilecek rengin baskın olmasını isteyenler için önerilen renk şeması olup, başarılı sonuçlar vermektedir. Tıpkı dikdörtgen renklerde olduğu gibi burada da sıcak-soğuk dengesini göz önünde bulundurmanız tasarımlarınızda başarılı sonuçlar çıkarmanıza olanak tanıyacaktır.

Renk Karışımları Renk Karışımları

Haluk Ekinci

@halukingcom