Vitruvius Adam ve Altın Oran

Yazar Tarih: 02 Şubat 2018

Vitruvius Adam ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin eskiz olarak gerçekleştirdiği ve günlükleri arasında bulunan bir çalışma olarak ünlenmiştir. 1492 yılında yapıldığı tahmin edilen Vitruvius Adam, Antik Romalı Mimar ve Yazar olan Marcus Vitruvius Pollio’nun eserinde yer alan “Vitruvius Adam” olarak bilinir. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş olan mimaride ve sanatta kullanılan Altın Oran dikkate alınarak yapılan çalışmada, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen ve uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen sayısal bir bağlantı olarak kullanılmıştır.

Vitruvius Adam çizimi iç içe geçmiş bir kare ve daire içerisinde yer alan, uzuvları açık ve kapalı pozisyonda üst üst geçen çıplak bir erkeği anatomik olarak betimlemesidir. İtalya’nın Venedik şehrinde Gallerie dell’Accademia’da sergilenen Vitruvius Adam, Rönesans döneminde yapılmış bilim ve sanat eseri olma özelliği taşıyan bir eserdir. Yunanlıların, Parthenon’un tüm tasarımlarını dayandırdığı Altın Oran; Rönesans sanatçıları tarafından sanat ve heykellerde denge ve güzelliği elde edebilmek amacıyla sıklıkla kullanılmıştır. İsa ve Havarileri’nin oturduğu ve Leonarda Da Vinci’nin Son Yemek adlı tablosunda, masanın boyutları, duvar ve pencerelere kadar olan tüm çizimde Altın Oran kullanılmıştır. Vitruvius Adam çizimde Leonardo Da Vinci’nin Kare ile maddesel varlığı, Daire ile ruhsal varlığı sembolize ettiği düşünülmektedir.

Vitruvius Adam Altın Oran

Altın Oran Nedir?

Eski Mısır ve Yunanlılar tarafından keşfedilen Altın Oran, uyum açısında en yetkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal oran bağlantısıdır. Mimaride ve Sanatta kullanılan Altın Oran, irrasyonel bir sayı olup ondalık sistemde sonucu 1,618033988749894…’tür ve ifade edilmesi için kullanılan sembol ise Fi yani Φ’dir. Altın Oran ve Vitruvius Adam arasındaki bağlantıya bakıldığında; alnımızın üst kısmında yer alan saçımızın en alt kökleri ve çenemiz arasında kalan yüz bölgesi, tüm vücut uzunluğunun onda biri kadardır. Yüz bölgesinin uzunluğu aynı zamanda elimizin, bilekten orta parmağımızın ucuna kadar olan uzunlukla aynıdır. Yüz yüksekliği dikkate alındığında; çene altından başlayıp burun delikleri altına kadar oran tüm yüzün üçte biri oranı olup, aynı oran burun deliklerinin altından başlayıp kaşların birleştiği orta noktayı da kapsamaktadır. Kaşların arasında orta nokta ile alnımızın üst kısmında yer alan saçımızın en alt köklerine kadar olan uzunluk yine aynı orana sahiptir.

Antik dönem heykeltraşları ve ressamları büyük ve sınırsız bir üne kavuşmak, uyum açısından en mükemmel sanatı sunması bakımından Altın Oranı kullanmaktaydılar.

Haluk Ekinci

@halukingcom