Antivirüs testi , Antivirüs Programınızı Test Edin

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Antivirüs programınız ne kadar güvenli , sizi ne kadar koruyor.Öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki basit testi uygulayabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki yazılı olan satırı bilgisayarınızda yeni bir metin belgesi açarak içine yapıştırın, kaydedin ve kapatın...

Bazı virüs programları bu aşamada yakalaması lazım , yakalamadıysa da eğer sıradaki işlemi yapın...

Dosyanın Uzantısı .txt 'yi silip, .com olarak değiştirin...

( Dosya uzantısını nasıl değiştiririm diyorsanız eğer ; Bilgisayarım'a çift tıklayın ,Bilgisayarım penceresinin menülerinden sırasıyla Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm / Bilinen Dosya Uzantılarını Gizle seçeneği yanındaki işareti kaldırın. )

İşte bu nokta uzantıyı com olarak değiştirdikten sonra mevcut virüs programınız uyarı vermesi lazım. Uyarı vemedi , virüs taraması yaptınız ve hala yakalamadıysa bence antivürüs programınızı değiştirin :)

Bir üst seviye kontrolünde ise dosyayı zipleyip ya da rarlayıp yani sıkıştırıp öyle deneyin...

KOPYALANACAK SATIR :

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Tepki
13
paylaşım için teşekkürler abdullah bey, fakat ben antivirüs kullanmıyorum kullandığım zaman bilgisayarım zarar görüyor. 6 aydır antivirüs kullanmadan kullanıyorum bilgisayarı ve gayet hızlı:)

Tepki
62
Paylaşımın için teşekkürler kardeşim ama ben mac kullanıyom virüs tanımıyom...

Tepki
4
Teşekkürler bu güzel bilgi için abdullah. Bizim bilgisayralar MAC ama komşumun bilg. deneyeceğim.

Tepki
31
Abdullah bey dediklerinizi yaptım ama tık demedi nod 32 kullanıyorum:D yada o beni kullanıyor

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
@Alper Yediyıldız

Alper Bey

windows işletim sistemi kullanıyorsanız mutlaka ücretli yada ücretsiz bir antivirüs programı yükleyiniz. Düzgün ve güvenilir bir antivirüs programı kullanırsanız bilgisayarınız zarar görmeyecektir. Antivirüs programlarının son güncellemeleri ile birlikte artık sistemler pek fazla yorulmamaktadır. Antivirüs programı kullanmadan bilgisayarım hızlı diyorsunuz. Her virüs her zaman "Ben burdayım" demez. Arka planda siz farketmeden virüslerin kol gezdiğini düşünüyorum. Herhangi bir virüs programı yükleyip taratığınızda göreceksinizki sisteminizde virüsler dolaşıyor.

Örnek verecek olursak ;

2. el bir arabanız var ve hiç bakım yaptırmadınız. Sizi bu haliyle götürmekte ,ayağınızı yerden kesmektedir. Görünüşte bir şey yoktur. Ama bakımsızlıktan dolayı bir süre sonra parçalar aşınacağından en olmadan zamanda yolda kalma riskiniz var.

Bilgisayar da aynen böyle bir şey. Yazılımsal,sistemsel ve donanımsal bakımlarınızı yapmalıyız ki bizi yarı yolda bırakmasın.

@Fatih Coşkun

Fatih Bey

Normal şartlarda Nod32 nin bulması lazım .Oluşturduktan sonra bulmadı ve tarama yaptıktan sonrada bulmadı ise virüs programınızın virüs veritabanını ve güncellemelerini kontrol ediniz.Bunun için Başlat / Programlar / Eset / Nod32 Kontrol Merkezi / Güncelleme seçeneğiyle virüs programınızın en son ki veritabanını güncelleyiniz. Bu işlemden sonra bile bulamadı ise virüs programınızda yada sisteminizde ciddi bir problem olabilir. Başka bir virüs programı yükleyip silindiğini görebilirsiniz.

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Esed Nod 32 kullanıyorum verdiğiniz kodlardan oluşturduğum .txt dosyasını anında kaldırdı.

Bilgi için teşekkürler.

Tepki
31
güncellmemeler tamam bidaha bi deneyim Abdullah bey bende bi sorun var mı diye tekrar deneyeceğim bakalım napacak

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
NOD32 ile denedim, .txt direk sildi .com'u denemeyede gerek kalmadı bu sayede..
Nod32'yi pek beğenmiyordum ama, şimdi gözüme girdi:)

Yukarı Alt