Arka Plan Yapımı (Resimli Anlatım)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Yeni bir doküman açıp, araç panelinden Rectangle aracını kullanarak bir dikdörtgen çizin.

Dikdörtgene R:68, G:171, B:224 / R:47, G:66, B:155 değerlerini verip, Gradient paleninden Angle (açı) değerini -90 ayarlayın.

Araç panelinden Pen aracını kullanarak aşağıda şekilde görüldüğü gibi bir çizim yapın, çizimi seçip R:68, G:171, B:224 / R:47, G:66, B:155 değerlerini vererek Gradient uygulayın ve Gradient panelinden Angle (açı) değerini -137 verin.

Transparency
panelinden modu Screen olarak ayarlayın.

Araç panelinden Pen aracı ile tekrar aşağıda görüldüğü şekilde çizim yapın, çizimi seçip R:68, G:171, B:224 / R:47, G:66, B:155 değerlerini vererek Gradient uygulayın ve Gradient panelinden Angle (açı) değerini -137 yapın. Transparency panelinden modu Screen olarak ayarlayın.

Araç panelinden Pen aracını kullanarak aşağıda şekilde görüldüğü gibi iki çizgi çizin. Çizginin birini beyaz diğerini mavi olarak dış kontur (çizgi rengi) verin.

Object
menüsünden Blend > Blend Options komutunu seçin, çıkan pencerede Spacing modunu Specified Steps seçeneğine getirin, yandaki kutuya da 20 değerini girip OK.leyin.

Çizdiğiniz (biri beyaz diğeri mavi olan) çizgileri seçip Object menüsünden Blend > Make komutunu seçin ve Transparency panelinden Opacity değerini 50 olarak ayarlayın.

Zemin üzerinde çizgileri çoğaltarak ve değişik şekillerde çizgiler çizerek zenginleştirebilirsiniz.

Faydalı olması ümidiyle...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Fatih Coşkun
@Abdullah Şahin
@Dilek Doğrusöz

Ben teşekkür ederim, elimden geldiği, dilimin döndüğünce saygılar...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Emre Zengin

Ben teşekkür ederim Emre bey, bilgi, birikim paylaştıkça yeşeriyor, güzelleşiyor...

cetiha

Üye
Tepki
0
ben resimleri göremiyorum diğer dersllerdekileri de ve bu derslere ihtiyacım var ne yapmalıyım yardım edermisiniz

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@atakan çarıkçı
Ben teşekkür ederim atakan çarıkçı, faydalı olabildiysek ne mutlu...

Yukarı Alt