Blend ile çizgileri şekillendirmek (Resimli Anlatım)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75

Önce aralıklı 2 çizgi çizerek Blend ile 50 adet olarak çoğaltım. Daha sonra Envelope toolbarstan Rectangle menüsünden şekilleri seçerek Create butonu ile şekillendirdim. Değişik şekilleri Envelope toolbars seçenekleri ile çoğaltabilirsiniz.​

Eğer Blend ile geçişmeyi denetlemek istiyorsanız, Blend komutunu çalıştırmadan önce elemanlardan nokta seçmelisiniz. Bir elemandan sadece bir nokta seçebilirsiniz. (Aksi takdirde Blend çalışmaz).

Tepki
25
anlatım için teşekkürler Yaşar bey... blend konusunu sadece çizgelerle değilde objelere uygulanma şeklini de anlatsaydınız ve örneklerle çizgilerde, geometrik şekillerde hatta renklerde ki geçişlerde nasıl bir uygulama olur onu anlatsa idiniz daha kapsamlı olurdu diye düşünüyorum... Aslında burada başlık değiştirilip zaman içersinde bu konuyu detaylı örneklerle anlatıma sunabilirsiniz...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Doğru söylüyorsunuz Dilek hn. bir takım değişik şekillerde FreeHand derslerini hazırlayıp paylaşmaya çalışıyorum tek seçenek içersinde fazla detaya değinmeden geçtim umarım en yakın zamanda detayı genişletiriz, teşekkür ediyorum ilginiz için, saygılar...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Yukarda vermiş olduğum örnekte objelerin nokta uçlarını deforme edilmiş farklı bir şekli

Ayrıca farklı obje ve çizgilere renkler vererek, obje ve çizgileri çoğaltarak daha farklı şekiller elde edebilirsiniz

Tepki
25
Yaşar bey dersiniz için çok çok teşekkür ederim beni dikkate aldığınız için...bir kaç örnekte ben veriyorum izninizle...

burada renk geçişleri sağlandığı gibi objenin belli oranda küçüldüğünü yada büyüdüğünü görebilirsiniz ayrıca bu objeleri birbirinden ayıradabilirisniz nasıl mı? aşağıda yine bir örnekle açıklamasını yapmış olucam...

burada da üç obje arasında blend uygulaması yapıldı ve birbirinden ayırma işlemi yapıldı...bu örnek için blend yapılan obje seçiliyken bir defa ungroup dersek sadece blend uyguladığımız ilk objeler ayrılır, ikinci kez ungroup derseniz de hepsi birbirinden ayrılmış olur...

yukarıda Yaşar hocam teknik bilgilerini vermiş zaten bende sizlere yine bir uygulama örneği göstermek istedim umarım açıklayıcı olmuştur... ii çalışmalar dilerim herkese...

Yukarı Alt