Çerçeveye gölge verme nasıl yapılır?

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Yardım ederiz de konu başlığında istenen şeyi de belirtirseniz daha çabuk sonuç alabilirsiniz. (Gölgeli zemin, zemine gölge vermek nasıl yapılır vs..)
Yardıma gelince, photoshop kullanıyorsanız istenen ölçüde zemin çizdikten sonra layera çift tıklayarak açılan pencereden "drop shadow" özelliği ile gölge verebilirsiniz. Corel Draw da ise yine görseli sectikten sonra sol menudeki blend tool sekmesinden interactive drop shadow tool ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ufuk Guler

Üye
Tepki
4
Kusura bakmayn başlk içn acil olduğu içn düşünemedim .s
Evet verebilyrm ama oradakinde böyle değişik bir efekt havası var gibi ?

Tamam Yaptım :) Teşekkr ederm konuyu kapatblrsnz İyi günler kolay gelsin

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@UfukhanN

Rica ederim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu :)
Bu arada evet verdiğiniz örnekte alt ve üst gölgeler farklı açılarda verilmiş. Bunu da gölge açılarından ayarlayarak yapabilirsiniz.

Ufuk Guler

Üye
Tepki
4
Erkan Bey , Konu kapanmadan birşey daha sormak istiyorum ben . Gölge açıları farklı evet. Ben birinciye sola verdim. 2. Sağa vermek istiyorum 1.nin gölgeside sağa geliyor ayarı varmı acaba ?

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Aslına bakarsanız verdiğiniz örnekte gölge hatalı verilmiş :)
Alt kısma bakılırsa ışık sağ üst köşeden vuruyor. Bu durumda sağ üst köşede gölge olmaması lazım. Eger var ise sayfa sağ üst köşesi hafif kıvrılmış olması lazım. Ama değil. Herneyse :)
İlla bu efekti vermek istiyorum diyorsanız başka bir önerim var. Daha uzun bir yol fakat anlatmaya çalışayım.
Ana zeminin altına aynı boyutta ve şekilde yeni bir şekil çizin ve siyah yapın. (Veya aynı şekle sağ tıklayarak dublicate yapın) ana zemin üstte diğerleri altta kalsın. Yani toplam 3 layer. 1 ana zemin. 2 siyah zemin. ve layer penceresinin üst kısmında opacity ve fill seçenekleri ile siyah zeminleri dilediğiniz kadar saydamlaştırın ve dilediğiniz yere açıları ve boyutunu ayarlayarak yerleştirin. Bu yöntemle istediğiniz efekt daha kolay verilir.

Ufuk Guler

Üye
Tepki
4
Dediğini uyguladm oldu çok teşekkür ederm :) benm sorduğumuda buldum Drop Shadow da " Use Global Light " seçeneğinin tikini kaldırınca diğerleri oynamıyor . İyi çalışmalar :)

Yukarı Alt