Çok sayfalı broşürlerde

Tepki
8
Merhaba arkadaşlar 6 yaprak 12 sayfalık ve 8 yaprak 16 sayfalık çok sayfalı broşür katalog tarzı çalışmalarda ölçü kesim payı ve sırt payı olarak nasıl bir ölçü vermemiz gerekiyor(a4 veya a3 ortadan ayırarak) acaba ? bu konuda aydınlatırsanız artık bu konudan korkmamış olacam tek kafama takılan şey bu :)

saygılar.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Muharrem Küçükarpacı
Bu tür çalışmalarda zemin görsel veya renkleri net sayfa ölçüsünden minimum 3 mm dışarı taşırmanız gerekir. 5 mm. daha tereddütsüz sonuçlar verecektir. Sayfa içerisindeki yazıları da minimum 1 cm kadar içeriden çalışmakta fayda var. Katlamalı ve ortadan zımbalı şekilde basılacak ise yine aynı şekilde kırım bölümüne gelecek yazıları en az 1 cm içeriden çalışmanız gerek en iyi sonuç için.

Tepki
8
@Erkan Nehir

Yani net sonuç almak için fit sayfada çalışıp, görsel ve arka planı 5 mm taşırmamız gerekiyor ayrıca katlamalı çalışmalarda kırım yerinden uzak çalışmak gerekiyor buraya kadar doğrumudur hocam ?

ayrıca bildiğiniz gibi ve dediğim gibi bu dediklerim çok sayfalı peki bunlarda sırt payı vermemiz gerekmiyormu yada kaç sayfadan sonra sırt payı vermemiz gerekir onu tam nasıl verebiliriz

saygılar.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Muharrem Küçükarpacı
Sadece broşür, gazete vs değil. Tüm çalışmalarda (afiş, tek sayfa el broşürü vs) 3/5 mm taşma payı verilmelidir. Tabii büyük çalışmalarda bu pay artar. Büyük branda çalışmalarında 5-10 cm ye kadar çıkar.
Ve yine kesim yeri göz önünde bulundurularak asıl çalışmalar iç kısımda yapılır belirli oranda.
Sırt payı derken dış kısımdan mı bahsediyorsunuz? Eğer katlamalı bröşür olacaksa dediğim şekilde paylı çalışırsanız sorun olmaz. Fakat daha fazla sayfalı çalışmalarda (kitap, dergi vs) sırt genişliğini matbaaya sormakta fayda var. Sırt kalınlığı sayfa adedine göre değişmektedir.

Tepki
8
yani Erkan bey demek istediğim şu 12 veya 16 sayfalık bir çalışmada iç sayfalar kapak sayfasına tam oturması için verilen sırt payını diyorum vermemize gerek varmı bu kadar sayfada,normal taşırma(3-5mm) yeterli olurmu saygılar.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Muharrem KÜÇÜKARPACI,
Bir arkadaş paylaşmıştı, sırt payını hesaplayabileceği bir tablo yapmış,
daha bana lazım olupta kullanamamama rağmen elimde tutuyordum>> buradan <<al,
bak bakalım işe yarar bişeyse banada bilgi ver...

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Şener CANÖZ
Fakat buradaki soru farklı. Ortadan zımbalı/katlamalı işlerde bu tablo bir işe yaramayacaktır.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Erkan NEHİR,
ozaman belki "sırt payı hesaplama" diye bilgi arayan başkalarının işine yarar...

Soruna çözüm olamıyorum kusura bakma Muharrem KÜÇÜKARPACI.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Muharrem Küçükarpacı
Her sayfaya 5er mm pay bırakıp çalışmayı da minimum 1 cm içeriden yaparsan sorun olmayacaktır.

Tepki
8
@Şener CANÖZ

Ne kusuru hocam olurmu öyle şey :)

benim yapacağım büyük ihtimal zımbalı olacak dikişlilerde galiba sırt payı verilmiyor ?

yani zımbalı olacak galiba sırt payına gerek yok ?

ama kaç sayfaya kada gerek yok :)

saygılar

Yukarı Alt