Corel Draw text içine görsel yerleştirme

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Yeni başlayanlar veya öğrenmek isteyenler için Corel Draw'da text içine görsel yerleştirerek dilediğiniz tarzda textler oluşturmak için pratik bir ders.

Ben örnek olarak çatlak bir beton yüzey seçtim. Seçmek istediğiniz görsel sizin hayal gücünüze kalmış.
Görseli aşağı yukarı text ile aynı boyuta getiriyoruz.

Daha sonra görseli sağ tık ile text üzerine sürüklüyoruz. Textin üzerine geldiğimizde tıkı bıraktığımız zaman bir menü açılıyor. Oradan "PowerClip inside" ı tıklıyoruz.

Ve sonucu görüyoruz. Sol taraftaki menüden Drop Shadow ile derinlik verebilirsiniz.

text içerisindeki görselin boyutunu, yerleşim şeklini vs değiştirmek için text üzerine sağ tıklayıp "Edit Contents" yapıyoruz ve işlem bitince tekrar sağ tıklayıp "Finish Editing This level" diyoruz. Görseli text içerisinden çıkarmak için ise, Sağ tık "Extract Contents".
Bu yöntemi text haricinde, kare, elips veya yuvarlak şekiller içerisine görsel yerleştirmek için de kullanabiliriz.
Umarım faydalı olur.

battanie

Üye
Tepki
0
ARkadaşlar merhaba

erkan bey ben corel draw kullanmaya yeni başladım. vermiş olduğunuz dersi uygulamak istiyorum fakat yapamıyorum. Corel draw ı açtım. yazı yazdım bir resim attım ekrana. sağ tık ile yazının üzerine taşıyorum bıraktıgım zaman "PowerClip inside" yazısı çıkmıyor. Ne yapmam gerekli ?

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
resim tamamen yazının dışında olması lazım
yani bir kısmı yazının üzerinde ise olmaz
bir de yazıya dolgu verin (renk verin) ve dolgu üzerine gelmesine dikkat edin
sürükleyip bıraktığınız noktanın
sonucu bildirin

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@battanie
yazı seçili iken sağ taraftaki renklerin her hangi birine tıklamanız yeterli

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Textin renkli renksiz veya içinin boş dolu olması farketmez. Her türlü text veya şekil içerisine uygulayabilirsiniz bu yöntemi. Renk vermeye gerek yok. Yerleştirmek istediğiniz görseli sağ tık ile text veya şekil üzerine sürükledikten sonra text veya şekil üzerine gelince text veya yuvarlak bir icon belirecek. Bu iconu görünce tuşu bırakın ve pencere açılacaktır. Pencereden power clip inside seçiniz.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
Textin renkli renksiz veya içinin boş dolu olması farketmez.
corel 12 ve altı versiyonlar için fark eder diye biliyorum
içini boş gördüğü için dış çizgisinin üzerine sürükleyip bırakmak gerekiyordu

Yukarı Alt