CorelDRAW 'da mikrofon çizimi anlatım dersi

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Bir çoğumuzun hergün yaptığı yada bildiği bu işlemleri,
zaman ve fırsatım olduğu için görsel bir anlatım olarak
forumda sizlerle paylaşmak istedim.
bilmeyen arkadaşlara faydalı olur niyetiyle....

1)- F6 Dörtgen çizim aracımızla oluşturmak istediğimiz şekli çiziyoruz.
2)- F10 shape tool ile hazırladığımız dörtgen kenarlarını orjinaldeki gibi yuvarlıyoruz.
3)- Şeklimizi oluşturduk şimdi renklendirme işlemine geçebiliriz.
4)- Eyedropper tool damlalık aracımızla orjinalin en koyu bölümünden renk örneği alarak oluşturduğumuz çizime transfer ediyoruz.
koyu bölgeyi seçmemizdeki amaç orjinalde koyudan açık tona doğru bir degrade (renk geçişi) olması nedeniyle bunu yapıyoruz.
5)- Eyedropper tool damlalık aracımızla transfer ettiğimiz rengi fountain fill menüsünden gerekli degrade geçişini yapıyoruz.
ben burada iki renk yerine özeli seçtim. çünkü; tonlamada bir ayrıcalık unsuru olduğu için (bakınız; 5 nolu jpg. fountail fill penceresi)
6)- Pentool aracımızla, yeşil renkli bölümün çizimine başlıyoruz. çizimi tamamladığınızda convert line curve (eğrileştirme) yapmayı unutmuyoruz ki hali hazır çizimin formuna en yakın hale getirmek için (her dilim için ayrı ayrı). ben burada en alttakini oluşturup duplicate ile alıp bir üsttekine uyarlayarak yapmayı tercih ettim.
7)- Artık çizimi tamamladık ve oluşturduğumuz şeklin üzerine almadan önce gruplayıp aling + left & top işaretleyip uygulamasını yapıyoruz.
8)- Gerekli hassas hizalama sonucu sola ve üstte bloklanmış çizgisel şeklimizin renk değişikliğini yapabiliriz.(ben burada fark edilsin diye dolgu renginde kırmızıyı seçtim)
9)- Eyedropper tool damlalık aracımızla orjinalin en koyu bölümünden renk örneği alarak oluşturduğumuz çizime transfer ediyoruz.
son olarak orjinal referans alınarak hazırladığımız çizimi tamamladık.

*Eğer görsel anlatımın daha net haline ihtiyaç olursa;
4875 x 8735 pixel boyutunda buradan indirebilirsiniz. ( dosya boyutu 3 mb.)

buradan da cdr. halini edinebilirsiniz.

Faydalı Olabilmesi Adına...

.

Funda

E=mc²
Tepki
9
Paylaşımlarınızı beğeni ile takip ediyorum..Son derece yararlı ve kolay anlaşılır dersler hazırlamışsınız..
Teşekkürlerimi sunar devamını merakla beklediğimi belirtmek isterim..

İyi çalışmalar..:)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Funda Arıcı

Zaman ve fırsatım oldukça birikimlerimi, forumda sizlerle seve seve paylaşmak isterim.
Bilgi paylaştıkça eksilmeyen tek hazinedir,
felsefesi sanırım bu düşünce ve girişim için yerinde bir yaklaşım olacak. :)

İlginiz için Teşekkür Ederim.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Ders, anlatım ve paylaşım için teşekkürler, elinize emeğinize sağlık, devamını bekliyoruz...

Yalnız;

4875 x 8735 pixel boyutunda buradan indirebilirsiniz. (SANIYORUM BİR PROBLEM VAR!)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Yaşar KARADENİZ

Yakın ilginiz için size de teşekkür ederim.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Link hata veriyor mesajımı revize etmiştim ama galiba siz benden önce davrandınız :)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Murat VARDAR
İlginiz için teşekkür ederim Murat bey, yalnız birşey sormak istiyorum CrolDraw Videolu Dersler bölümüne açmışsınız konunuzu, acaba dersin videosu varda unuttunuz muk? yoksa yanlışlık mı oldu?

Açıkçası linkte video olduğunu düşündüm :)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Yaşar KARADENİZ

CorelDRAW Görsel Anlatım Dersleri başlıklı bir bölüm bulamadım,
en yakın bölüm başlığı olarak buraya açmış bulundum,
eğer taşınması gerekiyorsa moderatör/admin bildirimi yaparak konumun doğru yere açılmasını/taşınmasını talep edebilirim.
Nihayetinde düzenli bir arşivleme,
konuya erişimi kolaylaştırarak güncel kalıp daha fazla okuyucuya/takipciye fayda sağlar.

İnşaallah bir daha ki derslere video erişimi de eklemeye çalışırım.

Yukarı Alt