dergide kenar boşluğu hariç taşma payıda mı vermek gerekiyor ?

ebuss

Üye
Tepki
0
merhaba arkadaşlar, bir dergi çıkartıyorum ödev için şuan a4 boyutunda çalıştım sayfaları tamamı renkli sayfalar ...dergiyi photoshop cs5 te hazırladım sayfa tasarımlarını ,yazıları numaraları yaptım ama baskıya vermeden önce bi kaç sorum olucak ...işin eri olan arkadaşlardan ufak bi yardım bekliyorum :confused:

daha önce belli başlı yerlere danıştım photoshoptan kenar boşluklarını nasıl ayarlayabilirim diye o sorunu hallettim bana kenarlardan 1 cm derginin iç kısmına gelicek kenardan 1,5 cm boşluk bırakmamı söylediler buraya kadar herşey tamam

ama şimdide taşma payı diye bişey çıktı karşıma okuduğum araştırdığım kadarıyla 3 - 5 mm taşma payı vermemiz gerekiyormuş

--- kenar boşluğu hariç bide ayriyetten taşma payıda mı vermek gerekiyo ? ikiside mi yapılıcak ?

--- başka bir sorum da hangi formatta kaydetmeliyim çalışmayı ? şuan hepsi cmyk 300 dpi ve JPG olarak kayıtlı resmi photoshopa atıp pdf olarak (yada başka bişey olarak)kaydetmem yeterli mi ? ..

yine bu sitede biyerde okudum , ''kenar boşluğu vermene gerek yok ama taşma payı vermelisin '' denmiş bende mi öyle yapmalıyım

bu boyut konusunda aşırı kararsızım 1 buçuk aydır üzerinde çalışıyorum yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim takıldım kaldım lütfen yardım edin :(

dergi 40 sayfa her bir konuyu 2 şer sayfa takım olarak yaptım ama birleşik çalışmadım....sayfalardan bikaç örnek :

Uploaded with ImageShack.us

ebuss

Üye
Tepki
0
arkadaşlar şimdibi yazı okudum...daha önce çok aramama rağmen görememiştim o yazıyı..

okuduğuma göre a4 bir çalışmada kenarlara vericeğimiz 3 mm lik bir pay yeterli, bu 3 mm lik payın dışına gelicek ayriyetten beyaz bi boşluk gerekmiyor öyle 1-1,5 cm gibi.... bu bilgiyi sizde onaylıyor musunuz ?

yani tüm sayfalara 3 mmlik paylarımı verip matbaaya gönderebilirim öylemi ? dışa doğru 3 mm verdiğimde a3 kağıdında yan yanayken bi problem olmaz 216 x 303 ten 3 mmler gidicek kesilicek
yine 210 x 297 mm olucak sonuçta ?

Yukarı Alt