Freelancer arıyormuş !!

ilhnklv

Üye
Tepki
5
İlanda aynen şu yazmaktadır:İHRACAAT FİRMAMIZA FEER ÇALIŞACAK GRAFİKER ARANMAKTADIR
BEĞENİLEN ÇALIŞMALAR 200€ KARŞILIĞI SATIN ALINACARTIR.

Sizce bu ilanın gerçeklik payı nedir?İlanda belirtmiş olduğu fiyat doğrultusunda kendileriyle irtibata geçmek istedim ve firma hakkında bilgi alabileceğim ne bir web adresine rastladım nede iş yeri adres bilgisine.Kendileriyle ancak mail yoluyla irtibata geçtim ve bana denilen şu oldu;

''Okey aldığımız çalışmanın ilk önce numune için sizden orjinal çalışma istiyoruz numuneden sonra sipariş formu geliyor.sipariş aldıktan sonra sizin ücretiniz ödeniyor.Sipariş olup olmadığını anlamak için önce güven meselesi .yoksa sürekli siteyi incelerseniz her satın alınan çalışma sitede yayınlanmakta.''

Çalışmamız isteniyor ve numunesini çıkarıyorlar buraya kadar herşey normal ve bundan sonra herhangibir ödeme yapılmıyor ta ki karşı yabancı firmadan numunenin okeyi gelene kadar anormal olanda bu.Sizce de desen çalışmasının orijinali istenildikten sonra ödeme yapılması gerekmiyor mu?Desinatör neden çalışmasını gönderdikten ve numunesinin çıkarıldıktan sonra karşı firmadan okey gelmesini bekliyor?Bu durum (numunenin okeylenip okeylenmemesi )firmayla karşı tarafta ki yabancı firma arasında ki bir durum değil midir bu aracı firmayı bağlamaz mı?

Not:İlanda ki feer yazan yerde Freelance çalışacak eleman aradığını belirtiyor sanırım :)

Funda

E=mc²
Tepki
9
her şey bir yana "SATIN ALINACARTIR." ibaresi beni daha çok rahatsız etti açıkçası :)

ilhnklv

Üye
Tepki
5
@Funda Arıcı

İlanı aynen olduğu gibi yazdım yazım hataları benden kaynaklanmıyor:) yazım hatasına mı yoksa ''satın almaya mı'' rahatsızlık duydunuz :)

Funda

E=mc²
Tepki
9
firmanın iticiliği kullandığı ibareden belli..satın almak yerine daha şık bir ifade kullanılabilirmiş..:)

ayrıca hangi ifadeyi kullanırsa kullansın içerik pekde değişmiyor..ben takılırım böyle detaylara sadece :)

muratamam

Yazar
Tepki
364
Sağır Sultan bile duydu ama siz hâlâ:

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla, yatırımcımla, karımla, patronumla görüşeyim.”
Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.
Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.
Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.
Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın!

https://www.grafikerler.org/cafe-org/820-tasarimcilara-soylenen-10-yalan.html
https://www.grafikerler.org/grafiker-ve-hukuk/11994-ucretimi-alamiyorum-ne-yapmam-lazim.html

Yukarı Alt