Grafik Eğitimi Veren) Güzel Sanatlar Fakülteleri'ne Girmek İsteyenlerin Dikkatine...

Tepki
10
Arkadaşlar herkesin merak ettiği bir konuya yine sitemizde bir arkadaşımızın "grafik bölümüne girmek için illa güzel sanatlar çıkışlı olmak mı gerekiyor?" sorusuyla temas etmek istiyorum... Üniversitede güzel sanatlar fakültesinin herhangi bir bölümüne girmek için illa güzel sanatlar lisesi çıkışlı olmanız gerekmiyor ancak şöyle bir durum da var güzel sanatlar liselerinden çıkışlı olanlar sınav değerlendirmesinde ön planda tutuluyor çünkü bildiğiniz üzere güzel sanatlar fakültesinin grafik olsun, resim olsun, animasyon olsun, seramik olsun (müzik bölümü hariç) bütün bölümleri çizim ağırlıklı... Ve güzel sanatlar lisesinde de desen, çizim, anatomi, heykel gibi bütün çizim dersleri kültür derslerinden çok öğrenciye sunuluyor, hatta son sınıfta atölye dersleri haftanın neredeyse bütün günlerini kapsıyor... Yani güzel sanatlar liselerinde öğrenciler çizim alanında çok iyi yetiştiriliyor... Tabiki üniversiteye giriş sınavında değerlendirmeyi yapan hocalar bu işin eğitimini görmüş, bilinçli öğrencileri almayı tercih ediyorlar... Ve bu sıralama meslek liseleri ve düz liseler diye gidiyor... Ancak ne var ki düz lise mezunu olup da grafik ve resim bölümlerine büyük çabalar sonucu girmiş arkadaşlarım da yok değildir... Ve çizimde güzel sanatlar lisesi mezunu arkadaşlarımızı sollayanlarını da görmedim desem yalan olur... Burda da demek istediğim eğer yeteneğiniz varsa şansınız da var demektir... Eğer siz de bu bölümlerden birine girmek istiyorsanız şansınızı mutlaka deneyin derim, korkusuz bir şekilde çiziminizi yapın ama bu arada şunu da belirtmekte yarar görüyorum bu sınavların prosedürü gereği ÖSS sınavından okulların belirttiği baraj puanını almış olmanız ve özel yetenek diye adlandırılan çizim sınavına yine okulların verdiği tarihleri takip ederek kendiniz kayıt yaptırmanız gerekmektedir... Kayıt için istenen ücreti yanınızda hazır bulundurmayı unutmayın :) Sınav günü size söylendiği saatte sınav yerinde hazır olmanız gerekiyor... Üniversitelerin her birinin ayrı yöntemi oluyor kimisi çizim esnasında kullanılacak araçları size temin ediyor kimisi yanınızda getirmeniz gerektiğini söylüyor... Bu size söylenecektir ama siz yine de tedbirli olun derim...

Bu arada sınavların içeriği hakkında da çok küçük bilgiye değinmek istiyorum; öncelikli olarak karakalem desen sınavı olur bu da modelden çalışılır... Bazı üniversiteler karakalem çalışmasında eleme yapar yani karakalemi iyi olmayan diğer sınava alınmaz. Diğer sınav da bellek sınavıdır. Bellek sınavından kastım da size verilecek herhangi bir konu hakkında yine size verilecek boyutlarda kompozisyon oluşturmanızdır, çoğu yerde yine karakalem çalışması olur bu... Bazı yerlerde size 5-6 obje ismi de verilebilir sizden verilen objelerle bir kompozisyon oluşturmanız istenebilir. Yada tek bir konu, örneğin; cenaze, düğün, pazaryeri...vs. ( bu arada bu saydığım örnekler özel yetenek sınavlarında çıkmış örneklerdendir, bilginize ;) )

Bu konuda sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım... Sizin yada yakınlarınızın çocukları bu konuda bilinçlenmeli ki yersiz korkular ortadan kalksın ve sanat eğitimiyle geleceğimizi emanet edeceğimiz sanatçı toplum da bu sayede çoğalsın değil mi ?

Yararlı olduğunu düşündüğüm bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim, umarım birilerinin amaçlarına ulaşmasında etkisi olur...

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Gerçekten de en çok merak edilen bilgiler üzerine yazınızı hazırlamışsınız.
Şahsen bende bu konu hakkında bilgi almak istiyordum, iyi oldu:)
Teşekkürler..

Yukarı Alt