grafikerler org

semira

Üye
Tepki
145

bu konuda çok acemiyim yorumlarınızı bekliyorum grafikerler org dan çok şey öğreniyorumve çok seviyorum bana gerçekten hayat verdi logomdaki gibi:)

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Merhaba Semira.
Yapmış olduğun çalışmayı görünce birkaç şey yazmadan edemedim.
Bu konuda çok acemi olduğunuzu yazmışsınız, evet bunu etütden anlıyorum.
Ben olsaydım, logo yapmaya başlamadan evvel:
1: Logoyu nereye yapacağım?
2: Logoyu hangi amaçla yapacağım?
3: Logodan maddi-manevi beklenti durumum nedir?
4: Logonun hitap edeceği kesimin kültür düzeyi nedir?
gibi durumları değerlendirirdim.
Örneğin bu online eğitim veren bir grafiker okuluysa, bu logom da bu forumu anlatmalı.
Logoya baktığımda forumda ağırlığın ne olduğnu anlamalıyım.
Misal forumda en canalıcı bir bölüm seçip onu da yansıtabiliriz.
Ben çoğu çalışmayı inceledim, nedense çoğu arkadaşımız G üzerinde çalışıyor, çoğu kimsenin aklına farklı birşeyler gelmemiş ve şuana kadarki çalışmalar şahsen bana sunulsaydı muhtemelen çoğunu elerdim.Böyle olmamalı.
Birşeyler yaparken onun hakkında araştırma yapmadan işe başlamamalı.Bilirsiniz ki Güzel Olan, detaylarda gizlidir.
Sonra ÖZGÜN olmalı çalışmamız.
Demem o ki sizin çalışmanız bana birşeyler anlatamıyor, diğer birçok çalışmadaki gibi.
Muhtemelen buradaki pembe figürün hatta soldaki "G" nin sizin için birer anlamı vardır yalnız bizler de çalışmanıza bakınca sizin anlamlandırdığınız şekilde algılamalıyız çalışmanızı, zira sanatçı sanatı kendisi için değil toplum için yapar.Çünkü insanın kendi bildiklerini tekrar kendisine anlatmasının bir mantığı yoktur."Sanat" terimindeki anlam bu amaçtan doğar.Sanat Önce Toplum İçin Yapılır.
"G" hakkında harika fikirleriniz varsa birkaç deneme daha yapmalısınız, yoksa farklı bişeyler denemenizi tavsiye edeceğim. Örneğin illa G olacaksa ben şuan G ye bakınca yan duran Açma/Kapama anahtarı aklıma geliyor,bilirsiniz işte, genelde kumandaların üzerinde olan kırmızı tuş, sonra yanına bir slogan "Forumunuz Açık Olsun..." gibi.Tabii ki bu sadece şimdi bakınca aklıma geliverdi, daha birçok şey olabilir.
Sonra CMYK 4 uzun kuşak düşünelim, 1 adet de G, sonra bu kuşaklar sağdan sola dalgalanarak uzansın gelsinler ve G yi oluştursunlar gibi.
Sonra yine "G" için bir iskelet çizebiliriz, sonra içini birçok farklı renk tonlarıyla kare kare doldurabiliriz.
Ya da:
Yine güzel bir font ile "G" yazalım sonra "G" yi 3'e bölelim, sonra 3 rengi RGB ile dolgu yapalım , içlerine kaliteli bir ifadeyle renk kodlarını yazalım ki bakan RGB'yi kastettiğimizi anlasın.Sonra bu G nin yanına esprili sloganımız. "Realist Grafikerler Birliği" gibi birşeyler olabilir şekildeki gibi.
Kaliteli Düşürsek daha birçok fikir gelecektir aklımıza.
Zamanımız hala çok nasılsa, acele etmeye lüzum yok, yavaş yavaş, ince ,derin düşünerek birşeyler yaratmaya bakmalı.Tabii ki bu iş bu kadar çok önemseniyorsa.
Burada yazdıklarım esasen geneldir, fikir almak isteyen herkes için yazdım.
Başarı Dilerim.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@semira
Semira Hanım bence üzülmeniz yersiz. :)
Aksine Hakan beyden böyle ayrıntılı bir yorum aldığınız için şanslısınız.
Bu yorum sizi yermek için değil daha iyiye gitmeniz için gereken ipuçlarını vermek amacıyla yazılmış bir yorumdur. Hatta ben bile okuduktan sonra "keşke 3 hakkımı da doldurmadan önce böyle bir yorum yapılsaydı" dedim kendi kendime. Eğer gereken yerleri dikkatlice okur ve uygularsanız yarışmanın kazanacak adayları arasına girecek çalışmayı üretebilirsiniz.
Hakan Bey ve sitenin diğer üyeleri bir konu hakkında bu kadar açıklayıcı ve yol gösterici yorumlar yapıyorsa bu hep daha iyiye gitmeniz içindir.
Benim işimde daha büyük bir azimle çalışmama sebep olan şey, ilk patronumun "bu ne biçim dergi. Benim oğlumun okul gazetesi bile daha güzel" sözüdür. Ki bu yorum çok daha yapıcı ve yardımcı....
İyi çalışmalar dilerim...

semira

Üye
Tepki
145
kesinlikle haklısınız erkan bey yorumun değerinin farkındayım teşekkür ederim

yavuzelili

Üye
Tepki
0
hakan bey yorumunuzu çok beğendim eğer müsait olursanız ben çalışmamı verdiğim zaman da yorum yaparmısınız

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Estağfurullah, arkadaşlarım nezaket etmişler ,teşekkürler onlara, bu yarışmaya iştirak eden birçok kişide gördüğüm kusurları özet mahiyetinde bu çalışmaya genel bir eleştiri yaptım sadece , çok incesiniz tekrar teşekkürler ki bizim de eksiklerimiz yok değil.Zamanla.
Bahsedildiği gibi bu eleştiriler sizlere kendimizce bir ışık tutmak içindi.
Amacımız kimseyi yermek,küçümsemek,kırmak,üzmek; kimsenin umutlarını yitirmesine sebep olmak değildi.Amaç Zirve ise , yükseklerin zorluğuna katlanacağız.
Sizlere burada az-çok birşeyler katabiliyorsak ne mutlu ki forumumuza.

Yavuz Bey çok teşekkür ederim size.
Tabii ki herkese elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız fakat biliyorsunuz ki çalışmanızı yorumlayacak bir jüri zaten olacak. Size şimdiden bol bol şans dilerim.

Yukarı Alt