ilistratör yardım

Tepki
1
Arkadaşlar ben freehand kullanıyorum, ilistratör öğrenmeye başladım fakat biraz zorlandım...

Mesela bir türlü renge tram vermeyi bulamadım, yukarıda opacity var fakat o da lens veriyo arkası görünüyor... Rengin tramını alamadım birtürlü...

Birde yeni sayfa açamıyorum mesela freehand deki gibi yanyana 10 sayfa açmak istiyorum nerden açılacağını bulamadım...

yardım ederseniz sevinirim...

Tepki
6
nesneniz seciliyken klavyeden g tusuna basmaniz yeterli kenarda acilan kucuk pencereden trami verebilirsin kolay gelsin

Tepki
5
Selam,

Öncelikle yanlış programı seçtiğinizle başlamak istiyorum. Illustrator programı ismi üzerinde bir illüstrasyon programıdır. Bu programda çoklu sayfa desteği ve FreeHand programındaki pratik çalışma tarzı aramak yanlıştır. Siz bence grafik tasarımlarınızı Indesign programında gerçekleştirin.

Indesign programına " vektörel değildir, çalışmayın " yakıştırmasını yapanlara da inanmayın. Bugün bir anlamda Photoshop programının bile vektörel ögeleri işlediği " Smart Object " düşünüldüğünde Indesign programına vektörel değildir açıklamasını ve onun yerine Illustrator gibi yanlış bir programda sayfa tasarımı, mizampaj, grafik tasarım, çoklu sayfalarla çalışma şeklini önerenlerin aslında sapla samanı birbirine karıştıran kişiler olduğunu da bilin.

Bunun yanında sorduğunuz diğer soruya gelecek olursak,

Illustrator programında rengin tint'lerini yani rengin tramını elde etmek için " Swatches " paletinde tanımladığınız rengin tint'lerine " Color Guide " paletinden ulaşabilirsiniz. Color Guide paletinde bulunan ilgili rengin ( örnek Bayrak kırmızı M=>100 Y=>100 ) her iki renk değeri üzerinden azalması şeklinde tanımlanmış tint'lerine ulaşacaksınız. Ulaşacağınız bu otomatik tanımlanmış tint'ler % 12.5 tram değerinden başlayıp % 100 değere kadar % 12.5 ve katları şeklinde otomatik olarak belirlenmiştir.

Color Guide paletinde bulunan tram değerlerini aldığınızda verdiğiniz ögenin transparan olmadığını da göreceksiniz.

Bilginize,

Saygılar...

miraytr

Üye
Tepki
0
meraba ben ilistratörde çizgileri nasıl U şekline getirebilirim bilen varmı yardım ederseniz sevinirim

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
@miraytr

Yukarıda ki video illustrator ile pen tool çizim yaparken size yardımcı olacaktır..

cem1987_

Üye
Tepki
1
freehan ile ıllustrator arasında fark var ıllustratorda logo ve kurumsal kartvızıtler veıllustrasyonlar yapabılırsınız çok sayfa özelligi ındegisn programında vardır yeni başladıysanız kolay gelsin:)

Yukarı Alt