Ilk çalışmam

Berk Tuna

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım isimim Berk .Photoshop'la daha önce ilgilendim,ama çok derin değil yüzeysel birkaç şey sadece. Üniversiteye hazırlanıyorum iletişim fakültesi istiyorum. Bu bölümdede çoğunlukla photoshop veya diğer çizim programları kullanılıyor.Bende tekrar photoshopa başladım. İlk çalışmamı yaptım evet kötü oldu ama bana vereceğiniz tavsiyeler ve yapacağınız eleştirilerle çalışmalarıma yön verebilirim.Şimdiden teşekkürler.

Buyrun İlk Çalışmam ;

Tepki
1
Çalışmada ki ay' ın kenarları keskin olmuş. Kızın saçları gibi olmalıydı ve birazcık şeffaf yapmayı tercih ederdim. Lens efektleri var onuda kullanırdım. Model seçiminde de tuhaflık var gibi. Şöyle ki: kızıl saçlı yerine koyu saçlı olsaymış daha mı uyumlu olurdu acaba diye hayalini kurdum. Görüp ve hissettiğim şeyler bunlar, başarılarının devamını dilerim.

Berk Tuna

Üye
Tepki
1
Yorum ve önerilerin için çok teşekkürler. Evet sen söyleyince benimde gözüme daha hoş geldi.Koyu saçlı bir kız daha güzel ve daha uyumlu olurmuş.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Bence eleştiri yapabilmek için konuyu anlamak lazım ama ben hiç bir şey anlamadım. Bu çizim nedir? Afiş mi, kitap kapağı mı, broşür mü, bilbord çalışması mı? Yapılan çalışma hangi branşta çalışan firmayla ilgili? Bunları bilmeden ve bir iki kelime yazı eklemeden bir anlam veremedim. Bayan kuaförü veya bayanları ilgilendiren bir konuda afiş, broşür vs. tarzı bir çalışma olsa saçlar (veya kadın) ön plana çıkmış başarılı olmuş diyebilirdik... Gerekli veriler olmadan çalışmaya bu haliyle bakarsak modelin dekupesi başarılı (kenarları saçların iç kısmı hariç), boyut ve konum uygun, gözler biraz sönük kalmış biraz daha canlı bir hale getirilebilir. Ay görüntüsü yanlışlıkla oraya konmuş gibi duruyor, en azından Mustafa'nın dediği gibi kenarlar yumuşatılmalı ve kenarlarına ışık efekti uygulanmalı ve ışıktan dolayı biraz daha parlak olmalı diye düşünüyorum ...

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@mustafabayındır
Gayet sakinim zaten kızmış gibi bir halim yok, yazdıklarımı değerlendirirse faydası olacağını umuyorum ...

Tepki
1
@ZxxxE
Bana öyle geldi çünkü ilk çalışması olduğu için Afiş mi, kitap kapağı mı, broşür mü, bilbord çalışması mı? diye bir soru sormadım belli ki hayalinde olan bir şeydir dedim kendimce. Çalışma yapılırken dediğiniz gibi ne olduğu belli olmalıdır %100 hak veriyorum size o yönden ama işte hayalidir diye düşündüğüm için bir şey sormadım. Kendisi herhalde şu anda aktif değil. Geldiğinde ne olduğunu anlarız..

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Ne anlatmaya çalıştığınızı anladım merak etmeyin. İlk çalışması olsa da ne demek istediğimi anlayacaktır. Uyarınız için teşekkürler, kolay gelsin ...

Berk Tuna

Üye
Tepki
1
Evet ne demek istediğini çok iyi anladım. Çok haklısın bir parkur belirlemem gerekirdi. Ama bu ilk çalışmam olduğu için daha çok temel konular üstünde çalıştım. Bu çalışmadada maskeleme kesim gibi temel noktaları çalıştım diyebilirim. Mustafanın dediği gibi aslında kafamda birşey canlandırıp bunu resme yansıtmaya çalıştım. Ama evet haklısın bir alan belirtseydim siz değerlendirirken daha kesin noktalar üzerinde eleştiri yapabilrdiniz. İlgilendiğiniz için çok teşekkürler. Önerilerinizi dikkate alacağım. :)

Son düzenleme:

CemilAL

Üye
Tepki
25
Kimse mi demez, canım benim kızcağızdan ne istedinde sündürdün o kadar, sündürmediysen ne kadar da uzun yüzlü bir insan yahu o öyle. Fotoğraflarda en boy oranın korumak her zaman mühim. Büyütürken küçültürken "Shift" e basılı tutalım. Belki orjinal halini bildiğimizden gözümüze garip gelmez tam tutmayan oranlar ama normalde çok uzaylı vari bir canlıya dönüşüyor özellikle insanlar sündürüldüğünde. Yani birde tasarımsal açıdan değerlendireyim diyecektim ama hem ne olduğu belli değil cidden ve ortada pek fazla bir şey yok. Ay, kadın ve arkaplanımsı. neden kadının kenarlarını bulanıklaşdırdın ki? Bence mantıklı bir uygulama değil. O genelde arka planla bütünleşirilmek istenen şeyler için kullanılıyor ve senin kadın ciyak ciyak kopmak istiyor arkaplandan resmen, gerek renk, gerek doku açısından. Ayrıca arkadaşların aksine ayda bir problem olduğunu düşünmüyorum, tabi arka plana yedirmek istemediysen zavallı ay ı. Ama hani onun da bir ışığı falan vaya onu da hesaba katsan fena olmazdı ki katmalısın katmazsan o tip yorumla alman gayet normal. Ay ın ışığını aka planı aydınlatıyor gibi düşünürsek, Ay a glow dur bilmemnedir eklemekten ziyade, Arka plana ışıklandırma uygulasan, en basitinden ve en saçmasından lens flare mesela, olabilir neden olmasın. Neyse, bence eleştiri istemek için çok şey yapmalısıni böyle pek mantıklı değil. Yani alacağın yorum sadece dekupe üzerine olmuş bak. Tasarım yaparken çok şey üzerinde düşünmelisin, fikir alabileceğin her şeyi yap, merak ettiğin bilmediğin her şeyi yap ki insanlar anlatabilsin. Böylesi mantıklı değil. :D Ama gördüğün üzere o kadarcık bir çalışma için bile bu kadar gerekli gereksiz şey yazılabilir, yani okuduktan sonra neyin mantıklı neyin mantıksız olduğuna sen karar verirsin, her şey doğru değildir. :D Tabi bu her eleştiri için geçerli değil, yanlış yaptıysan yanlıştır yani bazen, fazla direnme hemen kabullenme. :p

Yukarı Alt