Konu : Grafik Tasarım için bilgisayar özellikleri

Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Benim bir sorunum var ve konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum.

Ben kendi bilgisayarımda grafik işleri ile uğraşırken baya yoruluyorum ve zaman kaybediyordum bilgisayarımdan dolayı :)

Eskiden bilgisayarımın özellikleri
P4 3.4 CPU
1 GB Ram
256 MB ekran kartı ve 160 GB HDD bunun 40 GB ı C sürücümdü

Fakat yeni özellikleri ile sanki daha yavaş geliyor bilgisayar :(
Şimdiki sistem ise

P4 3.4 Cpu
4 GB Ram
256 mb ekran kartı ve 1.2 TB HDD bunun 500 GB ı C sürücüm oldu ama büyük boyuttaki dosyaları açmakta hala güçlük çekiyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tepki
31
enis bey b.sayarınızın anakartı ve bütün özelliklerini yazarsanız size eksik olan noktayı söylememiz daha rahat olacaktır.

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Enis Bey ,

Konunuz uygun kategoriye taşınmıştır.

Bilgisayarınızın özelliklerini yükselttiğiniz halde yeterli performans alamadığınızı söylüyorsunuz. İlk sormak istediğim RAM. Eskiden 1 GB imiş + gb yapmışsınız. Ram leriniz hepside aynı özellik ve mhz demidir. Ayrıca 1+1+1+1 şeklindemi taktınız yoksa 2+2 şeklindemi. 4 adet 1 takdığınızda sistem 1 gb dan hızlı olur ama tam 4 gibi performanslı çalışmaz. Nedeni işlemciden gelen isteğin 4 parçaya ayrılıp sonra dağıtılması. O yüzden 2+2 en idealidir.

Ayrıca işlemciniz 3.4 imiş ama anakartınız belki 4 gb ram desteklemiyor olabilir. O yüzden aldığınız yere danışmanızı yada nette arattırmanızı öneririm. 4 GB desteklemiyorsa sistem desteklediği kadarında çalışacaktır.

Yada ram lerinizden biri arızalı olabilir. Sistem özelliklerinden 4 gb ram gösterir ama arızalıysa düşük modda çalışır. Bunun için sisteminizi tek ram takarak çalıştırın. Baktınız açıldı. Kapatın onu çıkarın diğer ram i takıp çalıştırın. Bu şekilde her ram i tek tek takarak çalıştırarak arızalı olup olmadığını görürsünüz. Arızalı ise zaten tek çalışırken ram uyarısı verecektir.

Grafik programları çalıştırıyosunuz ama ram e yatırım yapıp ekran kartına yatırım yapmıyorsunuz. Sonuçta bütün yük ram ve ekran kartında diyebiliriz. Sisteminiz 4 gb ram ile çalışırken ekran kartı 256 mb olduğu için yeterli gelmiyor diye düşünüyorum. Ekran kartınız on-board değilse ekran kartınızı değiştiriniz bence. Bu sayede hem ram hem ekran kartı yüksek olduğunda görün ondan sonra makinanızı . Bakalım tanıyabilecekmisiniz :)

Son olarak 160 Gb hdd bence yeterliymiş ama siz 1.2 TB yapmışsınız. Ve 500 GB C ye ayırmışsınız . Size nacizane bir bilişimci önerisi ; C dizinine ihtiyacınız olandan fazla yer ayırmayınız. Çünkü işletim sisteminiz çöktüğü zaman içerisindeki bütün bilgilerde uçacaktır. İlk sefer ki 40 GB fazla olmasına rağmen yinede ideal miş. Normalde bir xp kurduğunuz zman 3-4 gb yer kaplar . Siz 20-30 gb verseniz yeterlidir. Şimdi size önerim "Partion magic " tarzı disk böle araçları ile 500 GB lık C bölümünüzü parçalayıp 50-80 GB arası bir şey yapmanız. İnanın olası bir windows çökme probleminde bana dua edeceksiniz :) Yada içerisinde fazla bilgim yok diyorsanız atın formatı format ekranında tekrar biçimlendirerek paylaştırın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Enis bey işlemci hızınızın 3.4 olduğuna emin misiniz? P4 işlemcilerde 3,4 ghz. hız hiç duymamıştım da, 2,4 olabilir mi?

4 Gb. hafızalı remleriniz yeterli fakat remleriniz hızı 667 mhz. mi? 800 mhz. mi? (Anakartınız 4 Gb. remi destekliyormu?)

Ekran kartınız hafızası grafik işlemleri için biraz düşük. Peki ekran kartınız onboard mı? Kaç bit.? 64? 128? 256? Bu da çok önemli.

Bilgisayarınızın Bios ayarlarını kontrol edin. Ekran kartınızı remlerle destekliyor olabilirsiniz, ver reminizin hafızası doldukça performans ciddi derecede düşer.

Harddiskinizin C bölümüne 500 Gb. ayırmanız israf olmuş, oysa ki 100 Gb. ayırsanız dolduramazdınız bile.

Başlat > Çalıştır (Windows + R) yaparak dxdiag yazarak bilgisayarınızın özelliklerini kısmen görebilirsiniz..

Tepki
0
Tabi size ben rapor olarak buraya yazayım Fatih ßey.
Anakart:
CPU Türü Intel Pentium 4 550, 3400 MHz (17 x 200)
Anakart Adı Intel Glen Ridge D915PGN (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, LAN)
Anakart Çipseti Intel Grantsdale i915P

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce 6600 (256 MB)
3D-Hızlandırıcı nVIDIA GeForce 6600 PCI-E
Monitör Philips 109B40 [19" CRT] (CX 675408)

DMI Anakart Ürün Adı D915PGN

Anakart Adı Intel Glen Ridge D915PGN

Tepki
0
@Abdullah Şahin
teşekkürler Abdullah Bey,fakat ben dediklerinizi uyguladım zaten :)
Anakartım destekliyor 4 gb ve ramler malesef 2+2 bulunamadğı için 4 adet 1 gb 400 mhz eklenmiştir.

Ekran kartım 256 mb 128 bittir.

Ayrıca 500 gb ayırmamın sebebide günde 15-20 Arası kaset kayıt ve ortalama 30-40 adet 1-2 metrelik çalışmalar yaptığım için dosya büyüklüklerinden dolayı C de yer kalmıyor :)

Aynı zamanda Fotoğrafçılıklada uğraşıyorum ve temp klasörüm aşırı yoğunlaşıyor PS den dolayı.

Tepki
0
@Erkin KARATAŞ
evet p4 3.4 ghz :) 4 gb ram destekleniyor ve ekran kartımda 128 bit.
ekran kartım harici onboard değil.teşekkürler :)

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Bence olay remler ve ekran kartında bitiyor. 4 gb. reminiz var ama yeni teknolojiye göre hızlarının toplamı 2 gb. rem'e eşdeğer. Piyasada en düşük hız olarak 800 mhz.lik remler kullanılmaya başladı.

Ekran kartınızın da hafızası düşük, hele ki fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız kesinlikle yetmiyordur. Onboard değilse daha da yavaş olucaktır..

Tepki
0
@Bahattin Dulkadir
Şu anda PS3 kullanıyorum 4 e geçiş yapacaktım fakat PS3 de kasarken biraz daha masraf yapıp geçeceğim herhalde :)

Yukarı Alt