Maaşlı Çalışan Grafiker Günde Kaç Saat Çalışmalı?

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@canlan

"Levent; sen bile demişsin, "ki bana ne, bunu söylerken" diyorsun da bunu ben deyince köpürüyorsun. Gerçekten sana ne?

"site ahalisinin zamanını çalmak " Yine site ahalisini bahane ederek her işe karşıyorsun... Sana ne deyince kuduruyorsun. Sana ne bu site ahalisin zamanını düşünmek sana mı kaldı?

"beş kilometre manifesto" manifestonun uzunluğu kısalığı ile niye ilgileniyorsun? senin ne üzerine vazife?

Bak manifestonun altındaki ;
"Meslek Birliği konusunda bazen doğru bazen yanlış mücadele veren, bu düşünceyi ortaya atıp grafikerleri ve elbette beni de heyecanlandıran, şimdi de açtığı ve açacağı davalar ile heyecanımı hep yüksek tutan, üslubunu veya kişiliğini beğenelim veya beğenmeyelim mücadeleci ve inatçı yapısıyla hep gündemde kalmak için çaba sarf eden Levent Elpen'e de huzurlarınızda teşekkür ederim." dedim, buna bile saygı duyup susmuyorsun, hem işime karışıp hem de kendi kendine bana ne diyorsun. Ben sana ne deyince kızıyorsun.

"İlle de bana burada giydirip duracaksan" diyorsun ama maşallah dilin durmuyor. Benim manifestom kadar uzun.

Ben barış mesajı yazdım, sen de;
"Hukuk mücadelemiz sürecektir, F. Çağla'ya Dernek yolunda başarılar dilerim," diyeceğin yerde;
"Bu günü Bayram ilan edelim", diyerek beni Grafik Tasarımcı düşmanı ilan ediyorsun.

Bu mu centilmenlik?

C

canlan

Misafir
@farukcagla

Bu sitede bana ve Naci Yavuz'a giydirecek misin, giydirmeyecek misin, bunu söyle, ona göre KESELİM VEYA DEVAM EDELİM!

Hakaret Listesi

KUDURUYORSUN

KÖPÜRÜYORSUN

ÜSLUBUNU VE KİŞİLİĞİNİ BEĞENELİM, BEĞENMEYELİM

DİLİN DURMUYOR BENİM MANİFESTOM KADAR UZUN

occw

Üye
Tepki
0
Valla Faruk Çağla hocam aranızdaki münasebeti bilmem. Forumda bir kaç isim ile daha bu türden bazı münazaralarınız olmuş onlarıda okudum. Daha önce birlikte meslek birliği konusunda bazı çalışmalarınız olmuş ama görünen veya görünmeyen bazı sebeplerden anlaşmazlık çıkmış gibi algıladım ben. Yanlış anladıysam düzeltin lütfen.
Bu konuda bi fikir beyan etmem gerkirse şahsen ben içinde "GRAFİK TASARIMCI" larında yer aldığı "SANAT ESERİ SAHİPLERİ" ile ilgili bir meslek birliği içindede yer almak istemem.
Ben şahsen sadece Grafik Tasarımcıların yer aldığı onların mesleki sıkıntılarını halledebilecek ( Yasal olanlarıdan bahsediyorum) ve Grafik Tasarımını ve Grafikerlik mesleğini hakettiği yere çıkarabilecek çalışmaları yapacak bir oluşuma seve seve katılırım. Grafikerler Meslek Birliğine gidecek her yola varım bu yol dernekten geçiyor olsa bile.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Ömer Çokbilen

Ömer kardeşim, önce cevabına çok teşekkür ederim.

Biz seninle grafikerlerin bu çok önemli meselelerini konuşurken görüyorsun konuyu ne hale getirdiler.

Konuya dönersek:
Maaşlı çalışan grafiker günde kaç saat çalışmalıdır ? Sorusu altında 10-15 tane soru sordum ve sadece sen üşenmeyip tek tek cevap yazdın.

Şimdi, biz geçmişte grafikerleri sadece grafik eseri üreten sanatçılar olarak görmek ve göstermek isteyen bir birlik kurmak istedik. Bazı anlaşmazlıklar yüzünden başaramadık.

Sadece TELİF HAKKI temelini savunanlarca onların FİKİR ve SANAT hakkını gaspettiğim ve onlara tehdit, şantaj ve hakarette bulunduğum iddialarıyla bana davalar açıldı, bu günlere geldik.

Bu günlere gelirken grafikerlerin sorunlarının çözümünün sadece TELİF HAKKI'nı savunmakla çözülemeyeceğini, GRAFİKER HAKLARI'nı savunmanı DAHA DOĞRU olduğunu anladım.

Gördüm ki; grafik çalışmanın sanat eseri mi , grafik tasarım mı, basit bir uygulamamı, taklit mi, kopya mı, çalıntı mı, ucuz mu, pahalı mı olduğuna GRAFİKERLER KARAR VERMELİDİR!!!!

Gördüm ki, ünvanı ne olursa olsun; grafik sanatçısı veya tasarımcısı olsun, grafiker veya mac operatörü olsun; HEPSİ EZİLİYOR ve HAKSIZ REKABET İLE BİRBİRİNE KIRDIRILIYOR.

İnandım ki bu işin çözümü hem GRAFİK SANATÇISI, HEMGRAFİK ESNAFI ve HEM GRAFİK İŞÇİSİ İLE, EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE olarak çözülür.

Böyle olursa sizin dediğiniz "Grafik Tasarımını ve Grafikerlik mesleğini hakettiği yere çıkarabilecek çalışmaları yapacak bir oluşuma" KAVUŞUR ve SORUNLARI ÇÖZERİZ.

Böyle olursa kim usta kim kalfa kim çırak olduğunu bilir. Kimse kimsenin hakkına göz dikmez.Böyle olursa kimin ne maaş alacağı belli olur, çalışma koşulları iyileşir, meslek disiplini sağlanır. Disiplin netliği ve belirlenmeyi getirir, belirli olanın karşısında belirsizlik dayanamaz, erir gider.

Meslek içi kurslarla, sınavlarla meslek içi eğitim güçlenir.

Ezilen grafikerin her türlü hakkı savunulur, GRAFİKERLER DERLENİP TOPARLANIR.

İşte O ZAMAN DIŞARIDAN GELİP GRAFİKERİN HAKKINI YİYEN DE YİYEMEZ OLUR, İÇİMİZDEN ÇIKIP DA HAKKIMIZI YİYEN DE BELLİ OLUR.

AK KOYUN, KARA KOYUN DEDİĞİMİZ BUDUR.

KURT DUMANLI HAVAYI sever, sisli hava dağılır... Kimin eli kimin cebinde belli olur.

Bu nedenle;
Sayın Ömer bey, sizin ve sizin gibi kardeşlerimizin BU DERNEĞE vereceğiniz DESTEKLER çok ÖNEMLİDİR.

Saygıyla...

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Mesai saati sizin çalıştığınız yerde kaç saat?
Sabah kaçta başlıyor, akşam kaçta bitiyor?

Benim mesai saatim brüt 8,5 saat(8,30-17,00) Diğer personelin 8,00-18,00(10 saat)
Mesai saati bitiminde işten çıkabiliyor musunuz?
Çıkamıyorsanız fazla mesai ücreti alıyor musunuz
?
Genellikle evet. Acil yetişmesi gereken iş varsa mesai uzayabiliyor. Ancak yine de mesaiye kalıp kalmama konusunda insiyatif kullanabiliyorum.
Çıkamıyorsanız fazla mesai ücreti alıyor musunuz?
Almıyorsanız, işyeri ile mesai saati bitimine kadar diye mi, yoksa o günkü işi o gün bitirmek şartıyla mı anlaştınız?

Mesai ücreti almıyorum. Benim mesai konusundaki iyi niyetli tavrım; patron tarafından bilindiği için ihtiyaç izinleri(Yıllık izin hariç) gündeme geldiğinde karşılık buluyor. (Anlaşmamız böyle)
Hafta sonu tatiliniz kaç gün?
1 gün.
Milli Bayramlarda mı dini bayramlarda mı tatil hakkınız var?
Her ikisinde de.
Günde kaç saat monitöre bakıyorsunuz?
Dinlenme molanız var mı? Varsa bir günde kaç kere ve ne kadar süreyle.?

İş yoğunluğuna bağlı olarak günde 5-7 saat monitöre bakıyorum.
Belirlenmiş bir mola saati yok.
Mouse ve klavye kullanmaktan eliniz, bileğiniz, kolunuz veya boyun ve sırtınız ağrıyor mu? Böyle ağrı çeken grafikerleri tanıyor musunuz? Onlar nasıl çare bulmuşlar?
Daha önce masa yüksekliğinin uygunsuzluğu yüzünden omuz ağrıları çekiyordum. Şimdiki işyerinde böyle bir sorun yok.
Ailenize, dostlarınıza, yakın çevrenize ve dostlanıza vakit ayırabiliyor musunuz, yoksa mesai saatleriniz onlara zaman ayırmanızı engelliyor mu?
Akşam saat 17,00'de paydos eden bankacılara ve devlet memurlarına özenip imreniyor musunuz?

Akşam 17,00'de paydos ediyorum. Ancak Cumartesi mesai günü olduğundan problem oluyor. Çevremde Günde 5 saat çalışan memur(sağlıkçı) da var, 12 saat çalışan işçi de var. Memura bakıp üzülmüyor, işçiye bakıp sevinmiyorum. Emeğin kıymetinin bilinmemesine üzülüyorum.
Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılacak kadar boş zamanınız kalıyor mu?
Yoksa bunları yapacak;
-param olsa zamanım yok,
-zamanım olsa, param yok,
-hem zaman, hem para yok
-ikisi de var ama ben istemiyorum mu diyorsunuz?

Bu tür etkinlikler için aileme ve kendime ayırmam gereken zamanı kullanıyorum.
Emeğinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz?
Hayır. Emeğin karşılığının alındığı kaç yer var ki?
Size, birisi "yasal hakkını kullan" derse, yasal hakkınızın ne olduğunu biliyor musunuz?
Yasal hakkınızı bilseniz rahatça kullanır mısınız, yoksa kullanmaktan çekindiğiniz yerler ve anlar olur mu?

Yasal haklarımın ne olduğunu biliyorum. Ancak son noktaya kadar yasal hak kullanma taraftarı değilim. Çünkü yasal hakları kullanmak ve istenilen sonucu almak için belli bir güç ve yasaların uygulayıcılarına tam inanç gerekir.!
İşyerinizdeki çalışma koşullarınızdan memnun değilseniz bunu patrona rahatlıkla bildirebilir misiniz?
Evet.
İşyerinizdeki çalışma koşullarını patron dışında düzeltecek bir mevkiinin, bir makamın, bir otoritenin olmasını ve adaleti sağlamasını ister misiniz?
Bu otorite sizce ne olabilir?
Mesai saatlerinden veya iş koşullarından memnun değilseniz, bu iş nasıl düzelir? Düzelmez, böyle gelmiş böyle gider mi diyorsunuz?

Bir yakınım(sağlıkçı) 5 saat çalışması gerekirken, hastane yönetimi 8 saat çalışmaya zorluyordu. 4/B sözleşmeli olduklarından itiraz etmeye de çekiniyorlardı. Kendim bir dilekçe yazıp, bu dilekçeyi hastane yönetimine her birinin bireysel olarak vermelerini söyledim. Birkaç kişi dilekçe ile hastane yönetimine gittiklerinde; dilekçelerin işleme konulmadan derhal mesai düzeltimine gittiklerini gördüm. Çünkü mesai süresi uluslararası kanunlarla belirlenmiştir. Keyfi uygulamaların faturasının da ağır olacağını yöneticiler gayet iyi bilirler.
Hakların savunulması için yasa şartttır. Hakların yasallaşması için ise birlik beraberlik ile oluşturulacak bir güç odağı gerekir. Mesela "Grafik Tasarım ve Grafikerler Birliği"
Saygılar.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
İsmail Bey,
Üşenmeden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Diğer üyelerden de cevap bekliyoruz.

Genellikle iş yerinizden memnunsunuz. Sadece cumartesi çalışmaktan ve ücretinizden memnun değilsiniz.

Ama köle gibi çalışmadığınızı anlamış bulunuyorum.

Grafikerlerin GÜÇ BİRLİĞİ yapması konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Bu amaçla bir manifesto yayınladım. Lütfen okuyup görüş beyan ederseniz sevinirim.
Teşekkürler.

(Diğer üyeler de yazsınlar, görüş belirtsinler.)

Yukarı Alt