mezunum maaş sorunu??

Tepki
1
mrb arkadaşlar ben grafik tasarım bölümünden bu sene mezun oldum bi ajansta işe başladım 1 ay deneme süresi bu süreç içinde yol yemek vrelim 1 ayın sonunda da oturup konusuruz dediler ilk iş deneyımım olcak diye bi an hevesle kabul ettim. 1ayım doldu devam et dedıler ücret içinde yaptığın işe göre maaş belirlencek dediler. bugün 2.ayımın sonu yani maaş günü benden önce çalışan kızla tesadüfn yeni tanıştım ve maaş vermezseler şaşırma dedi bu durumda ne yapmalıyım maas alamazsam cıkmalı mıyım yoksa deneyım olması ve tecrübe için devam mı etmeliyim aklım çok karışık

danisman

Consultant
Tepki
30
Merhaba,
Birincisi ilk maaşınızı aldınız mı işletmeden?
İkincisi ilk maaşınız sonrası alacağınız ücret az da olsa belli olmuştur, ikinci ay devam etmeye nasıl karar verdiniz Fatma Hanım?

Funda

E=mc²
Tepki
9
Bedava eleman çalıştırma politikası gibi görünüyor..Zaman kaybetmeyin bence..Deneyim kazanmak anlamında bir beklentiniz varsa, bu durumda maaş almadan nasıl bedava çalışır deneyimi kazanmış olacaksınız..
Biraz karamsar konuştuğumun farkındayım..Ama balık baştan kokar diye bir tabir vardır...Benim içime sinmedi açıkçası..
sevgiler..

Tepki
1
@danisman

Sayın danışman ilk ay deneme süresi yol ve yemek paramı aldım maaş yok baştan böyle kabul ettim. 2. aya devam etmeyi maaş alacağım için kabul ettim devam etmeye birçok arkadaşım sabret bizim sektör böyle ben 5 aydır ücretsiz çalışıyorum 6. ayımda 300 tl maşa bağladık sen gene yol yemek paranı alıyorsun falan :/ bugün 2.ayım maaş günü bugün belli olcak aklım çok karışık benden önce çalışan arkadaş 6 ay ücretsiz çalışmış ve ben bunu dün öğrendim :/

Tepki
1
@Funda Arıcı

ilk ay bayağı yoğunduk dekupe, gölge kromolin kutu tasarımı falan, 2. ay naptın diye sorarsanız nerdeyse hiçbirşey yaptırmadılar:/ bugün ücretimi alamazsam çıkmayı düşünüyorum sizlere de danışmak istedim

Tepki
4
5 ay ücretsiz çalışıp 6. ayda 300 tl. ücrete tabi olması ancak bir stajerlik durumudur. Orası bir ajanstan çok internet cafe gibi geldi bana. Kendinize güveniyorsanız başka alternatifleri deneyin...

Tepki
1
@Süleyman Köklü
5 ay ücretsiz çalışıp 6. ayda 300 tl. dediğim yer burası değil başka bir arkadaşımın çalıştığı yer. benim çalıştığım ajansta benden önce ki arkadaş 6 ay işi öğrenmek için ücretsiz çalışmış 6.ayın sonunda 700 tl almaya başlamış 1 sene çalıştıktan sonra işten çıkarılmış

danisman

Consultant
Tepki
30
Bu biraz komedi bir durum Fatma Hanım, en azından asgari ücret almanız gerekir, bunun adı ister deneme olsun, ister deneyim kazanma olsun. Bedavadan hizmet veremezsiniz, vermeyi kabul bile etseniz, bunu bir insan olarak kabullenemez ve yaptığınız işlerden siz kendiniz bile memnun kalmazsınız.

Yani böyle bir psikoloji ile kimseye faydanız olmaz. Bunu bir işletme sahibi nasıl düşünemez anlamak mümkün değil. Yanında çalışan bir personelin kendisine faydalı olabilmesi için, kafasının rahat olması kesinlikle şarttır. Bu söylediklerim, başarılı işler üretmek isteyen bir işletmeci ve işletme için geçerli.

Sonuç olarak, bu zihniyetteki bir işletmeciden size hiç bir fayda gelmez. Sizden de ona bir fayda olmayacaktır, olsa bile gönüllü olmayacaktır. Kendini bilen bir işletme sahibi hiç kimseden bedavadan faydalanma yolunu seçmez.

Tamam, işletme zor durumdadır, gelirler giderleri karşılamaz durumdadır, işletmeci personelini karşısına alır ve bizim durumumuz bundan ibaret, ben sana şimdilik, ancak temel ihtiyaçlarını karşılaman için ücret ödeyebileceğim, sonraki aylarda bu açığı kapatırız der. Siz de bunu kabul ederseniz çalışırsınız ama ne alacağınız bilmeden çalışmak veya birilerini çalıştırmak hiç etik bir durum değildir.

Dip Not: Deneyim kazanmak için, illede bir yerlerde çalışmanız gerekmiyor...

Tepki
1
@danisman
teşekkürler sayın danışman yazınızda ki mesajı aldım o kadar doğru konuştunuz ki aklımdan geçen herşeyi hissettiklerimi yazdınız. Başlangıç olarak asgari ücretten aşşağı çlışmayacağımı söylemiştim artık ne yapacağımı çok iyi biliyorum tekrar teşekkürler
Not: bu sitede iş yerinde öğrendiğim şeyden çoook daha fazlasını öğrendim.

ftmtkl

Üye
Tepki
0
Hiç zaman kaybetmeden ayrıl derim ben kendini geliştirmenin bir çok yolu var.
2 ay boşuna emek vermişsin zaten daha fazla zamanını almalarına izin verme yol+yemek ücretine özellikle de daha önce iş deneyimine sahip değil ise işi bedavaya getirmeye çalışan birçok firma sahibi mevcut maalesef ama şunu da unutma sonuçta bir emek harcıyorsun ve bunun karşılığını vermek zorundalar. İşini beğenir-beğenmez ayrı konu beğenmiyorsa birlikte çalışmazsınız ama eğer çalışmak istemişse senin emeklerinin karşılığını vermek zorunda. Umarım bir daha aynı olayı yaşamazsın, bol şans.

Yukarı Alt