Müşterilerle yaşadığım ilginç diyaloglar

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Faruk Bey'in anılarını okuduktan sonra kendi anılarım geldi gözümün önüne. Faruk Bey kadar iş tecrübem olmasa da paylaşmak istedim ilham alarak.
*Bir müşteri. Yat sahibi.. Ve yatın burun kısmına sağlı sollu isim kestirecek. isim karakartal.
Neyse boyutları aldık. Folyoları kestik. Müşteri geldi. Birini aldı baktı. "Güzeeel" dedi.
Diğerini aldı. aaa bu olmamış dedi...
Neden diye sordum. Açıklaması beni şok etti.
Aynen aktarıyorum:
"Şimdi burda karakartal yazıyor. Ve K harfi yatın burun kısmına geliyor sol tarafa yapıştırınca. Ama diğer taraftaki yazının L harfi burun kısmına geliyor... Olmamış. Ters yapmışsınız..."
Ben dumur içerisinde ne yapacağımı şaşırdım. Üşenmeden açıkladım gülmemek için kendimi zor tutarak.
"Beyefendi her iki tasarfta da K harfi buruna gelirse yazının diğerini tersten yazmak gerek ve LATRAKARAK şeklinde bişey olur ki anlamsız bir kelime olur.." dedim...
Herhalde hatasını anlayıp özür dileyeceğini tahmin ettiğim sırada buna verdiği cevap ikinci şoku yaşattı bana...
"Neyse bu seferlik böyle olsun. Ters olmuş ama ne yapalım" dedi ve gitti....
:eek:

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Paylaşımınız için teşekkürler Erkan Bey.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
"anastas mum satsana" cümlesi de iki taraftan aynı okunur.

Başka ibretlik anılarınız varsa yazın, ders olsun.

ea430

Üye
Tepki
0
@Erkan_Nehir
Haha çok komikya özellikle kalınlaştırdığım yerler hehee
bişey diyecem ama neyse

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Yine ilginç bir diyalog.
Tek satır bir yazı yazmam gerekiyordu folyo kesim için. Sanırım satılık ilanı veya indirim yazısı gibi birşey olacaktı cam için.
Tabii müşteriye göstermek için klasik olarak Arial Bold seçerek bir örnek hazırladım. Müşteri baktı ve farklı bir font olsun dedi. Genelde ilan için uzaktan da okunması açısından en uygun font arial bold dedim fakat Hay hay siz bilirsiniz diye ekledim. fakat ne tarz birşey düşünüyorsunuz dedim. Oval kenarlı, dişli, italik, eğlenceli, ciddi, kalın, ince vs.
-Farklı bişey olsun işte....
-Beyefendi 3000 tane farklı font var şu anda bende. En azından bir fikir verseniz?
-Grafiker sensin. Onu da ben mi söyleyeceğim sana? En uygunu neyse onu bul işte...

........................................

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Deli senin üzerine binerse ben buna bindim diye bağırırmış... Sen deliye binersen, bu bana bindi diye bağırırmış.

Bu memlekette normal adam yok mu?

Diyaloga bak:
-En uygun font budur, ARIAL BOLD
-Yok olmaz sevmedim, başka bul.
-Nasıl başka, binlerce fonttan hangisi?
-Onu da sana ben mi söyleyeyim grafiker sen misin ben miyim.

Padişah babasına demiş ki; sen padişahsan padişahlar ordunun başına geçer öyleyse geç ordunun başına... Eğer ben padişahsam sana emrediyorum yine geç ordunun başına...

Şimdi ben grafikersem arial bold iyidir diyorum kabul et...
Sen grafikersen başka font söyle onu yapayım.. Yok yine grafiker ben isem yine arial bold yapayım...

Delidir, itiraz etse (ne yapsa) yeridir.

Ne diyorduk; kötü müşteriye iyi iş yapılmaz diyorduk...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@aldgrf
Olsun varsın. Uzun olsun, yaz da millete ibret olsun.
Kısa olsun dersen kısa kes Aydın havası olsun.
Aydın havasından ibret mibret olmaz.
Yeter ki üşenme, sen yine de uzun yaz.

Yukarı Alt