Okumadan mi geçeceksiniz? :( !!!etiket!!!

ezgiaksu

Üye
Tepki
0
Merhaba,
başlıkta yazdığım etiket konusundan çok muzdaribim.ben kendim bi iş verene bağlı olmadan bu işi yapmak istiyorum ama grafiğin bilgisayarda dizaynı dışında bilgim yok :S lütfen bilen birileri konuyla alakalı beni blgilendirsin gece gündüz dua ederim.şimdi en başta yıkama talimatı yapmak istiyorum ben açıklık getiriyim ona. bunun için bilgisayarda müşterinin isteğini yerine getirdim sonra ne yapmam gerekiyor bilen biri maddeler halinde yazsın lütfen.mesela kulaktan dolma bilgim şöyle benim *aydıngere çıkış alıyoruz
* filme yerleştiriyolar
*banyo yaptırılıyor,sonra filmi kuruladıktan sonra kalıba yerleştirip film makinesinde vakumlatılıyor
*elde edilen kalıp da ustaya veriliyor ve basılacak

kafamı karıştıran şu bu işlemleri tek bir yerde yaptırmam mümkün mü ??
bu işi bu şekilde yürüten var mı??
yıkama talimatında renk ayrımı var mı?? sorularım belki çok komik ve acemice ama bu işi yapmak zorundayım ama bu sorular beni çok yıpratıyor.lütfen konuyla alakalı bilgi sahibi birileri beni aydınlatsın.çok teşekkürederim şimdden...

ezgiaksu

Üye
Tepki
0
öncelikle alakadar olduğunuz için çok teşekkür ederim.ben etiketlerin yıkama talimatlarını yapmak istiyorum.daha önce kısa bi süre iş tecrübem oldu ordan bildiğim kadarıyla genelde zaten müşteriler ufak değişiklikler yaptırıyorlar,sıfırdan isterseler onu da yaparım sorun beni korkutan o değil.Ben tasarımdan sonraki aşamaları bilmiyorum.hangi makineler kullanılıyor,söz konusu baskı işlemlerini tek bi yerde yaptırabiliyor muyum?(kalıp çekmek,yıkamak,vs) dışarda yaptırmam durumunda ben para kazanır mıyım?

ezgiaksu

Üye
Tepki
0
yıkama talimatıyla başlamak istiyorum ki o da sadece kumaşa basılıyor bildiğim kadarıyla.japon akmaz saten gibi kumaşlara

Kemal Aksekioğlu

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
916
seriğrafi baskı; yapılacak işe miktarına renklerine basılacak nesnenin şekline göre değişiklikler gösterir. bazı firmalarda tam otomatik seriğrafi tezgahları, ultraviyole pozlandırma masaları hatta emisyon yerine ışığa duyarlı filmler kullanılırken basit işlerle uğraşan küçük firmalar da manuel bir masayla dört fluoresant dizerek yaptığı pozlandırma masasıyla, emisyonla bu işi çözer

yapacağınız etiket baskısına uygun yöntemi anlatıyorum;anlamadıklarınızı maddeler halinde yazın

1- EMİSYON ÇEKME: emisyon, ışığa duyarlı bir maddedir kullanma tarifesine göre kullanılacak miktar kadar katalizörüyle karıştırılarak bir süre bekletilir. sonra ipeğe emisyon çekmek için yapılmış aparatlarla veya düzgün bir plastik gönye ya da cetvelle ipeğin hertarafına eşit emisyon alacak şekilde sürülür.

2- KURUTMA karanlık veya kırmızı ışıkla aydınlatılmış bir yerde fön makinasıyla en az 20 30 cm uzaktan kurutulur

3- pozlandırma masasına filmler veya aydıngerler dizilerek ipeğin üzerine birkaç kat gazete kağıdı konarak ışık alması engellenerek filmlerin üzerine yatırılır ipeğin filmlere iyice sabitlenmesi bazı firmalarda vakumlu tezgahlarla yapıldığı gibi çoğu firmalarda da film büklüğünde bir cam parçası konarak üzerine ağırlıklar dizilerek ipeğin filme iyice yapışması sağlanır

4- ışığın uzaklığı yakınlığına ve ışığın gücüne göre 3-5 dakika arası ışık verilir filmlerin olduğu bölüm ışık almadığından emisyon sertleşmez ışık işleminden sonra tazzikli suyla yıkanınca buradaki emisyon da gider ipeğin bu bölümleri açık kalır. ysonra ipek fönle kurutulur seriğraf boyası ragleyle çekilirken buradan geçerek filmdeki şekillerin aynısını basılan malzemede oluşturur.

5- ipek seriğraf masasına bağlanarak basılacak nesnenin pozası ayarlanır (bunu görmeniz gerekiyor) ve işin inceliğine göre inceltilmiş boya ipeğe konarak kauçuk ragleyle baskı yapılır

ezgiaksu

Üye
Tepki
0
buların ustalık gerektiren kısmını dışarda yükse kteknolojiyle yapan yerlere belli bi ücret karşılığında yaptıramaz mıyız? yaptırdığımızda maliyet çok mu yüksek olur anlattıklarınız gayet açıklayıcı ama ekstra bi ustalık gerektiriyo.ben küçükken bi tanıdığım demir kalıplara puntoları kabartmalı olarak çıkartıyodu.onu da ustaya bastırıyodu mesela.

ezgiaksu

Üye
Tepki
0
sizin anlattığınız ve o gördüğüm çok farklı onlar aydıngere çıktı alıp filmi vakumlatıyolarmıymış ne sonra kalıba aldıktan sonra ustaya götürülüyomuş onlarda kuş makinesinde basıyolarmış bana u tekniğe yakın olan lazım

Kemal Aksekioğlu

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
916
sizin yapacağınız baskıda çok ince hatlar olmaz renk ayırımı zaten olmaz yüksek teknolojiye falan gerek yok size en karmaşık gelen yeri kalıbı hazırlamak olabilir onu da uygun bir ücret karşılığı bir seriğrafçıda yaptırabilirsiniz kalıbı hazırlattırıp aşağıdaki resinmdeki gibi çok basit bir de masaüstü seriğraf tezgahı(202-c) alırsanız bir akşam mesaiden sonra bir saat baskı yapacak bir usta bulursunuz hem ilk partiyi ona bastırırsınız hemde poza ayarlaması ve baskıyı öğrenirsiniz aydıngere çıktı yeterlidir filime falan gerek yok siz zaten onınla uğraşmayacaksınız kalıp aldıracağınız firmaya flash' la verirseniz extra bir ücret istemeden kalıbınızı hazırlar. size konuyu biraz abartmışlar.sizin yapacağınız baskı en basiti, filme vakuma gerek yok yarın öğrendikten sonra anlarsınız. (ilerde birde poza masası alırsanız ucuz birşeydir)a dan z ye kendiniz yapabilirsiniz. şimdi gözünüzde büyüyor ama işi öğrenince hak vereceksiniz

Kemal Aksekioğlu

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
916
yüksek teknoloji seriğrafi işleri benim bildiğim çok ince hatları olan elektronik baskı devrelerin basımında falan kullanılır. sizin basacağınız seriğrafta en basiti. iyi akşamlar

Kemal Aksekioğlu

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
916
seriğraf videosu paylaşmıştım ama sıkıntı oldu açılmadı fırsat bulursam daha sonra paylaşacağım.

Yukarı Alt