Program önerisi istiyorum.

CanAk

Üye
Tepki
0
Kendimi grafik tasarımda geliştirmek istiyorum. Freehand, Corel Draw programlarını biliyorum, bunların dışında başka hangi programları önerirsiniz ?

Threebudha

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
17
@CanAk

Operatör olacaksanız kesinlikle CS paketini iyi derecede bilmenizi öneririm.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@CanAk

Operatör mü olmak istiyorsunuz? Ve ne operatörü?

CanAk

Üye
Tepki
0
Farklı farklı tasarımlar yapmak istiyorum. Tasarım yapmak için daha acemiyim ama başka programlardada kendimi geliştirmek istiyorum. Kendimce tasarımlar yaparak kendimi geliştirecem, bunun için farklı programlarada göz atmak gerektiğini düşünüyorum. Cahilliğime verin ama bişey sormak istiyorum ' operatör ' ne demek ? :/

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@CanAk

Operatörün ne anlama geldiğini bilmediğinizi anladığım için bu soruyu sordum zaten :)
Operatörün tam olarak anlamını bilen birisi zaten gelen öneriye teşekkür etmezdi.
Kelime anlamı olarak belirli programları kullanarak verilen bilgileri bilgisayara aktaran, gönderim yapan, çıkış alan kişilere operatör denir. Yani verilen iş ne ise onu yaparlar. Operatör grafiker değildir.
Grafiker bu işlerin yanısıra kendi yaratıcılığını da kullanır ve tamamen tasarlamaya yönelik çalışır.
Diyelim ki yerel bir gazete de çalışıyorsunuz. Ve Corel Draw veya Quark kullanıyorsunuz. Operatör de olsanız grafiker de olsanız, ofiste çaycı da olsanız CS programları hiçbir işinize yaramayacaktır. Burada ünvana göre değil, ihtiyaç ve amaca göre program seçmek gerekmektedir.
Vektör tabanlı çalışmalar yapmak için (vektör ne demektir forum içinde araştırabilirsiniz.) Corel Draw, Freehand, İndesign, illustrator vs gibi programlardan faydalanabilirsiniz.
Photoshop tarzı programları ise daha çok fotoğraf editleme ve efekt olaylarında kullanabilirsiniz. Tabii yerine göre tablet çizimler vs için ihtiyacınız olacaktır. Bunlar işin ileri düzeyi.
İlk önce tam olarak amacınızı ve uygulayacağınız ortamları gözden geçirmeniz gerekecektir.

CanAk

Üye
Tepki
0
Grafik tasarımları için baya bi bilgiye sahip olmam lazım yani :)

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@CanAk

Elbette. Her meslekte olduğu gibi. İlk önce alet, makine, araç, gereç vs onların temel kullanımı öğrenilir. Daha sonra örnek çalışmalar üzerinde pratik yapılır. iyi tasarımlar ve ürünler incelenir.
Nedenleri, nasılları araştırılır. Terimler ve anlamları öğrenilir. Hayal gücün de var ise gerisi zamanla kendiliğinden gelir zaten.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@CanAk

Çabaladığınız ve araştırdığınız sürece olmamanız için hiçbir sebep yok :)

Yukarı Alt