Resmi büyütünce çıkan problemler

Hüseyin ALPALTUN

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
28
arkadaşlar öncelikle merhaba,

reklamcıda çalışıyorum ve photoshopla bir sürü çalışma yapıyoruz. tabela, araç giydirme vs. ilk başlarda photoshop ta ufak boyutlarda tabelayı çiziyordum ama basılmaya gelince boyutu büyütünce olmuyor. mesela 300*200 cm ye ayarlayınca hem yaptığımız çalışma bozuluyor hem de baskıya gönderemiyoruz. ha birde çok fazla kasıyor. ne önerirsiniz bu konuda ?

Tepki
3
Photoshop pixellerle çalışan bi program olduğundan dolayı resmi büyüttüğün zaman bozulmalar olması çok normal. Eğer bozulmalar olmasın istiyosan Adobe Illustrator yada Corel tarzı vektör tabanlı olan programlarla çalışman gerekir. Vektör olduğunda istediğin kadar büyütebilirsin sıkıntı olmaz :)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Hüseyin ALPALTUN

öncelikle Tasarlanan işin ürüne dönüşümü;
dijital baskı folyo/vinil olduğu üzerinden gidersek;
Kullandığınız program CorelDRAW ise ölçü biriminiz cm., Export dosya biçimi Tiff olmalıdır.

tiff oluşturmada en önemli unsur, ölçünüz 1/1 olacak yani cm. cinsinde
renk modu cmyk-32 bit seçeneği ile çözünürlük 72 dpi ve compression type ; LZW Compression
seçeneği ile göndereceğiniz çalışma digital baskı merkezinde direk riple baskıya alınacaktır,
tecrübe ile sabittir bu anlatımım,
eğer PS 'de çalışıyorsanız çalışma sayfanızın dpi çözünürlüğü 72 dpi ölçünüz ise 1/1 yani cm. cinsinden ve gerçek ölçünüz olmalı, renk modunuzu CMYK olarak kaydetmelisiniz
takıldığınız bir yer olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.
şimdiden kolay gelsin,
iyi forumlar...

Hüseyin ALPALTUN

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
28
Teşekkür ederim murat bey. corele de ufaktan başladım. bir şeyler yapmaya çalışıyorum. ama işten dolayı pek kafamı veremiyorum.

hugareva

Üye
Tepki
0
@Hüseyin ALPALTUN

Bende uzun yıllar ps ile çalıştım, her şeyi ps de tasarladım. Dijital baskıda en az 50 dpi çalışmanız lazım.

Onca zaman ps ile çalıştıktan sonra vektörele geçmem farz olmuştu ancak corel çok değişik geldi ve forumdan bir arkadaşın "ps" ile "Ai" birbirine benzer ona geç demesiyle Ai nin gerçekten ps ye çok benzediğini gördüm.

Yazı yazmak ps ve ai de aynı rahatlıkta. Ai nin şöyle bir artısı da var, ps de yazıları dizdikten sonra(efektsiz) ai de açıp pdf kaydedince çalışmadaki yazılar vektörel oluyor

Yukarı Alt