Standart site kursanız ne ile ilgili olurdu

futurist

Üye
Tepki
9
@Kemal Aksekioğlu
haklısınız. bizimkilerde aynısını diyordu :) fakat ben doktor gibi oturup gelen yazıları cevaplamayacağım ki. bir çeşit ansiklopedi gibi internetten kitaplardan araştırma yapıp bunları yazacağım. işi ilerletirsem doktorlarla röportajda yaparım bu sonraki iş gerçi. Çünkü birinin biryeri ağrısa internette araştırıyor ki benimde çok yapmışlığım var. çok karmaşık ve herkes birbirinden kopyalamış. Ben düzenli birşey yapmak istiyorum. ilk yardım, anatomi, tıp alanları aklınıza gelen herşeyi paylaşmak istiyorum. halk dilinde ..en kötüsü bütün istediğim isimler kapılmış :(

futurist

Üye
Tepki
9
@Şener CANÖZ
inanırmısınız önceden bunu çok düşünmüştüm. Bende aynı şeyden muzdaribim. ne istenirse yaparım ama sorun ne pişireceğim oluyor lakin bu dediğiniz php bilgisi gerektiriyor sanıyorum. ben şimdilik html ve css idare ettiğimden o dediğinizi istesemde yapamam. yeni öğreniyorum çünkü. benim sitem statik olacak kendimi geliştirdikçe dinamiğe doğru kayacağım.

öğrendiklertimi kullanmak istiyorum ila kuracağım bir site bari millete faydalı olsun istiyorum.
türkiyede çok site var ama sitelerin genelinde şunu görüyorum birileri kurmuş sonrada kaçmışlar. tasarım var içini biraz doldurmuş sonrada terketmişler siteyi :) Bir konu hakkında araştırma yaparken abartmıyorum 100lerce site gezinirim bir sayfalık bilgi almak için. ama vakti olana sorun değil ama zaman çok değerli herşeye çabuk ulaşılsın isterim.
eksik siteler bence:
bahçecilik
sadece zeka testleri ve oyunlar
yabancı dil öğretme siteleri
bilgisayar program öğrenme (çok site var ama kendin uygulama yapamıyorsun sadece izleme-okuma)
adli konuların hukuki danışma
nasıl yapılır-üretilir
en güzeli forumlardır. burda olduğu gibi sor bekle yöntemi yoksa yazılarda zor bulmak aradığını
10 sitelik hosting aldım Türk mantığı israf olmasın hepsini kuracağım :)))))
güzel site önerilerine açığım

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
@Emre ÇETİNER
Hadi bbu site ile ilgili fikirler geliştirelim.
Mesela malzeme listesi yapalım biri rarsa böyle bir site için bulabilsin burda diye.
Mesela malzemeler yanına miktarını bildiren tiklerle sunulmalı, olanı işaretlemeli diye düşünüyorum.

@futurist
Hayırlısı olsun futurist.

futurist

Üye
Tepki
9
çok destek aldınız bu siteyi sizin kurmanız farz oldu. bence fikrinizi beğenen çok olduğuna göre yapmalısınız. çünkü yararlı ve mantıklı.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Ama bu işten kar elde etme problemi var.
Yazılan program para tutacak baya bence.

İyi reklam yapmak gerek.

Tepki
6
@Şener CANÖZ

Hocam aynı fikir benimde yıllar önce kafamda vardı tabi programlama bilmediğim için hayata geçirememiştim.Belki domain bile aynıdır hatırlamıyorum.Eğer hala açılmadı ise böyle bir site bence iyi bir proje olur.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
@Hasan DİLSİZ

Hoca moca değilim, orta okul 1. sınıfta okumayı bırakmış biriyim. ( teşekkür ederim )

PHP bilen arkadaşıma anlattığımda, ''para kazanamazsın'' dedi bana.
Kendi maliyet giderlerini kurtarsın yeter,
maksat kadınları ve kocalarını bu sorudan kurtulmalarına yardımcı olacak bir çözüm yokmu dedim,
yok bence dedi kestirdi attı.

Şeytan diyor bu yaştan sonra ''öğren şu program yazmayı, yap şu siteyi internete millete faydası olsun diye bedavadan koy'' heh.

Futurist kusura bakma sana uygun bir öneri gelmiyor aklıma bundan başka şimdilik.

Emre ÇETİNER

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
17
Şener Bey projeniz üzerine düşündükte aklıma şu fikirler geldi. Öncelikle çok çeşitli bir yemek menüsü olmalı bu yemek menüleri için gereken malzemeler miktar ve adet cinsinden de gelişmiş olmalı örneğin malzemenin gramı ve adetleri de girilmeli daha sonradan aratma sonucu kesin sonuçlar vermeli ve eksiklerle ilgili hesaplamalar yapmalı örneğin 100 gr un dediniz uyarı ile 150 gr daha ilave edilmeli gibi. Etkileşim açısından yapıldıktan sonra üyeler yemeklerin görselini bu sayfa içerisinde paylaşmalı ve diğer yapanlar ve üyeler tarafından yorum yazılabilmeli ve oylanıp beğenebilmeli. Paylaşım özelliği ile arkadaşlaryla paylaşabilmeli bir nevi git gide yemek üzerine bir sosyal ağa gidiyor :) Birde uygulama ile entegreli çalışırsa yemeğin pişme süresini hesaplayıp eve gelen eşin yolda uygulama açıp ne kadar süresi kaldığını görebilmesi de fena olmaz ama acele edip kazalara sebep vermemek için ibb trafik uygulaması gibi entegre çalışan şu kadar süreniz kaldı kestirme yolları tarif ederek navigasyon işlemi de görmesi heralde projede kilit olay olur :)

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Bir film seyretmiştim, fabrikada çalışan bir kadın, kocasının ''ona özel açtığı'' bir web sitesinde,
bir grup kadının birlik olup eski zamanlarda hazırladığı kalın bir yemek kitabındaki,
tüm yemekleri her gün bir tanesini yapıp insanlarla paylaşma fikrini hayata geçirmesini anlatıyordu.

Yaptığı şey sayesinde hayran kitlesi oluşturmuş,
yemek yapım aşamalarını ve duygularını paylaştığı sitesine insanlar bağış yapmaya başlamışlardı.

Kitaptaki tariflerle 1 sene her akşam farklı yemekler yapmış ve bu sayede hayatında büyük gelişmeleri yaşamıştı.

Çok etkilenmiştim,
bir konuya odaklanarak, azim ile zorluklara göğüs gererek bişeyler başarmanın güzelliğini sunmuştu bana.

Hayırlısı olsun.

Şöyle bişey buldum;
http://www.giga.com.tr/?s=s&id=77&Sf=Pro (Malzemeye göre yemek tarifi programı 1,4 mb)

SofraPro Yemek Yazılımı

İki yüzden fazla yemek tarifinin yapıldığı programa, siz de kendi tariflerinizi ekleyebilirsiniz. Ölçekler kaşıkla, bardakla olduğu için kullanımı kolaydır. Ayrıca lokantaların kullanımında 80 kişilik yemek hazırla denildiğinde, ölçekleri buna göre değiştirerek kilogram, çuval gibi birimlere otomatik olarak değiştirir. Malzeme alınması için eldekileri çıkartarak liste hazırlar. Elinizdeki malzemelerle hangi yemeklerin yapılabileceğini bir tuşa basarak öğrenebilirsiniz.
  • Sipariş alma
  • Malzeme alım listesi hazırlama
  • Stok takibi
  • Maliyet hesabı
  • Bir malzemenin kullanıldığı tariflerin listesi
  • Elimizdeki tüm malzemelerle yapılabilecek yemeklerin listesi
  • Kalorisine, protein veya yağ oranına göre yemeklerin listesi
  • Kolay yedekleme
  • Windows gibi sistemlerde terminalli olarak sınırsız çalışma
  • Pek çok işlemin aynı anda yapılabilmesi için pencere sistemi ile çalışma

Emre ÇETİNER

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
17
Bu yazılımın aynı mantığında web ve mobil ortama uyarlanarak online bir şekilde sunulması anlattığım gibi güzel olacaktır. Güzel bir domain ismi bulursam projeyi aslında hayata geçirebilirim. Telif hakkı için napıcaz Şener Bey ? Olurda proje tutarsa sonra nasıl bir yol izleyeceğiz forum kayıtlarını bana gösterip bana dava açmazsınız umarım :)

Yukarı Alt