Kurumsal Kimlik Çalışmaları İçin Tasarım Örnekleri

Yazar Tarih: 05 Mayıs 2014
t-brandnew

Tasarımcılar olarak, çoğu zaman ilham alınacak ya da esinlenecek malzemelere, görsellere ve tasarım örneklerine ihtiyaç duyarız. Kurumsal tasarımlar ise en fazla ilham gerektiren ve üzerinde çalışılması gereken tasarım disiplinidir. Çünkü yapılan her tasarımın renk ve biçim olarak hiçbir zaman değişmeyecek şekilde tasarlanmalı,  hem geçmişi yansıtmalı hem şimdiki zamanı hemde gelecekte var olma  savaşını kazana bilmedir. Aşağıda sizler için kurumsal firmalar için kullanabileceğiniz tasarım örneklerini bir araya getirdik.

“A logo is not your brand, nor is it your identity. Logo design, identity design and branding all have different roles, that together, form a perceived image for a business or product. There has been some recent discussion on the web about this topic, about your logo not being your brand. Although this may be true, I haven’t seen any clarification of the differences between ‘brand’, ‘identity’ and ‘logo’. I wish to rectify this. What is brand? – The perceived emotional corporate image as a whole. What is identity? – The visual aspects that form part of the overall brand. What is a logo? – A logo identifies a business in its simplest form via the use of a mark or icon.”

1 2 3-matias-rebranding-identity-design 4 5 6 7 8-xtrm-channel-rebranding-identity-design 10 11-sunny-agriculture-branding-identity-design 12-pocketworks-branding-identity-design

Doğan Çilesiz