8 Mart Türkiye'de Utanç Günü Olsun

Tepki
5
Son zamanlarda haberleri izliyor, gazete okuyor musunuz?

Peki utanıyor musunuz?

Eğer utanmıyor iseniz biran önce doktora görünmenizde fayda var.

Tabiki kadına yönelik şiddetin günden güne daha da çoğalmasından bahsediyorum. Aslında şiddet kelimesine çokta takılmayın daha da fazlası söylenebilir fakat biz şimdilik böyle diyelim. Öncelikle istatistiki birkaç veri sunmak istiyorum.

Tüik verilerine göre:

31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla Türkiye nüfusu 73.722.988 kişidir.
Nüfusun % 50,2’sini (37.043.182 kişi) erkekler.
% 49,8’ini (36.679.806 kişi) ise kadınlar oluşturmaktadır.
Nüfusun ortalama yaşı 29,2 'dir.

Bu ne demek biliyor musunuz arkadaşlar, anlayabiliyor musunuz? Bu ülkenin nüfusunun tamı tamına yarısı bayandır. Ve bu bayan nüfusunun çoğunluğu 29 yaş ve altında.

Peki şimdi şöyle bir haberlere bakalım. Son 5 günde haberturk internet sitesindeki haberlere bir göz gezdirelim.

'İETT Personel Servisi'nde tecavüz dehşeti! - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Aile içi şiddette son nokta! - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Kadının hâlâ 'adı yok' - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Korkulan oldu! - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Aile katletti, tabutu mahalleli taşıdı - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Zihinsel engelli kıza tecavüz! - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
Kızını dövmesine engel oldu ama... VİDEO - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk
5 çocuğunun önünde vahşet! - En Son Yaşam Haberleri - Habertürk

Hala utanmıyor musunuz? Üstelik bunlar sadece 01-05 Mart arası haberler ve sadece haberturk'e baktım.

Bakın enteresan bir istatistik daha vereyim size.

Türkiye'de kadınların şiddet görme oranı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Başbakanlığın araştırmasına göre evli kadınların yüzde 25.2'i şiddet görüyor.
Öldürülen kadınların yüzde 40-70'inin katili, yakın ilişki içinde olduğu partneri oluyor.
DSÖ verilerine göre beş kadından biri hayatlarında tecavüz veya girişimine maruz kaldığını söylüyor.

Ki bunlar istatistiki veriler.

Öte yandan Türk Psikiyatri Dergisi'nin 2006 yılında yayınladığı akademik makalenin girişinde Dr. Işıl VAHİP ve Dr. Özge DOĞANAVŞARGİL aynen şunları söylemiş.

Aile içi şiddetin dünyada ve Türkiye’de önemli bir sağlık sorunu olduğu bilinmektedir. Son 15-20 yılda, dünyanın her yerinde, eş şiddetiyle ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Tüm dünya nüfusunu temel alan 48 çalışmanın verilerine göre, Dünya Sağlık Örgütü (Krug ve ark. 2002) kadınların eşleri ya da partnerleri tarafından şiddete uğrama oranını % 10-69 arasında bildirmiştir. ABD’nde acil servislere başvuran kadınların % 11-30’unun eş ya da partner tarafından yaralandığı bildirilmiştir (Grisso ve ark. 1999). Hindistan’da, değişik çalışmalarda, eş şiddeti % 20-75 arasında bildirilmiştir (Martin ve ark. 2002). Ülkemizde, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu (1995), ailelerin %34’ünde fiziksel şiddet, % 53’ünde sözel şiddet olduğunu ve çocukların % 46’sının fiziksel şiddet gördüğünü bildirmiştir. Ayrancı ve arkadaşları (2002), Eskişehir’de birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yaptıkları araştırmada, katılımcı kadınların % 36.4’ünün fiziksel şiddetten yakındığını, % 71.4’ünün geçmişteki ya da şimdiki gebelik döneminde ruhsal/sözel, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığını saptamışlardır
Aradan geçen 5 yılda rakamlar kesin düzelmiştir.

Asıl gerçek veriyi ben söyleyeyim sizlere.

TÜRKİYE'DE GÜNDE EN AZ 3 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR YADA ŞİDDET GÖRÜYOR.

Peki Sorun Nerede?

Her sorunda olduğu gibi burada da cehallette tabiki. Ama tek suçlu cahillik mi. Kendine sığınan bayanı korumaktan aciz devletin hiç mi suçu yok. Karakola şikayete giden bayanı biz değil savcılık ilgileniyor diyerek geri gönderen ve karakoldan çıktıktan sonra vurulmasına neden olan kolluk kuvvetleri de mi masum.

Değiller tabiki.

Bir erkek olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gelmişken ülkemizdeki durumun her geçen gün kötüye gitmesinden şahsım adına utanç duyuyorum.

8 Mart Türkiye'de Utanç Günü Olsun olsun diye neden yazdığımı hala merak etmediğinizi düşünüyorum.

Bir gün bunları hiç konuşmayacağımız bir ülkede yaşamaya umarım ömürlerimiz yeter diyerek yazıma son veriyorum.

KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Kerim ÖKSÜZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
19
Çok önemli bir konuya değinmişsiniz Zeki Bey tebrik ederim. Bu istatislikler, böyle giderse her geçen gün çok daha vahim bir hal alacak.

Yukarı Alt