ACTİONS Kullanımı

Meman Çiçek

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
39
ACTİONS KULANIMI

Photoshopta merak edilen konulardan biride actions kullanımıdır, bu dersimizde örnek bir actions kulanımı ele alınacaktır..

Öncelikle file>open dan her hangi bir resim açın..
Ben aşağıdaki resmi açtım

şimdi sıra geldi actions işlemini başlatmaya ve öncelikle actions penceresini daha yakından tanıyalım

yukarıdaki resmi incelediğinizde actionsu başlatmak,sonlandırmak ve uygulamak için hangi yerleri tıklamamız gerektiğini anlamışınızdır..
gelin şimdi hep beraber bir uygulama yapalım

öncelikle yeni bir action açmalıyız yeni actıon açtığımızda karşımıza şöyle bir ekran gelecektir..

name yani isim kısmına istediğiniz bir ismim girin..ben deneme ismini girdim ..diğer ayarlarıda resimdeki gibi yaptıktan sonra Record tıklayın..record u tıkladıktan sonra yaptığınız her şey photoshop tarafından kaydedilir
ben örnek olsun diye birkaç filitre denedim..ve resmim aşağıdaki gibi oldu..
sizde kafanıza göre takılın, ama unutmayın yaptığınız her şey kaydediliyor

alıntıdır.

Meman Çiçek

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
39
Action Photoshop un kullanicilarina saglamis oldugu gercekten cok buyuk bir kolaylik. Action bir nevi makro yapmaktir.

Bir Örnekle Aciklayayim : Mesela 50 tana fotografimiz var ve bizden bunun en basidinden boyutlarini kucultmemiz, resme golge vermemiz gibi vs. ozellikler uygulamamiz istendi.

Iste Action devreye giriyor ve uzerinizdeki butun yogunlugu sokup aliyo Action Nasil Kullanilir ?

Eger Bu Action Paneli Bende Yok Diyorsaniz : " Window/Action " Secenegini onaylayin. Once Resmimizi Acalim, Ve Simdi Action Panelindeki Crete new action ( Yeni Action Yarat ) butonuna basalim.

Ve Bu andan sonra yaptigimiz her islem bellege kaydedilecek ve daha sonra kullanmamiz icin actiona kaydedilecek.. Butona bastiktan sonra Resmimiz Uzerinde istedigimz islemleri yapiyoruz..

Ve Stop Tusuna Basarak Actionumuzu Durduruyoruz.. Ve Kaydimiz burda tamamlanmis oluyor.Fakat ben bu actiona dewamda etmek istioyrum veya eklemeyi unuttugum bisey daha vardi diyosaniz korkmayin Begin Record tusuyla tekrar dewam edebilirsiniz

Ve Baska Bir Resim Acarak Resmim uzerindeyken action panelinden kaydettigimiz actionu secip Play tusuna basiniz.O resmede Aynisini uygulayacaktir.. Gercekten buyuk bir avantaj.

alıntıdır...

Seconds

Üye
Tepki
0
arkadaşlar iyi güzel anlatıyorsunuz da machintosh kullanlara da yardımcı olursanız sevinirim yani bana :)

hep programlar exe uzantılı

Tepki
0
ooooooooooooof olmuyo xD
sinir oldum dediğiniz yere kadar gittim fakat... actionu göremiyorum nedense :mad:
gerçekten sinir bozucu =D
aaaaaaah ah!!...( ? )

Yukarı Alt