Adım adım desen çalışması

Tepki
10
Bir üyemizin yardım istediği deseni ele alarak bu dersi hazırladım.
Sizlere adım adım izlediğim yolu aktarmaya çalışacağım.

Desenimiz:

Desenimizin konturünü Pen Tool kullanarak çizmeye başlıyalım

İkinci aşamada siyah rengin tramlarını Brush Tool kullanarak, yumşak geçişler sağlayarak , orijinale bağlı kalarak çizelim.

Tramların keskin olduğu yerlerde mutlaka o alanı çizip ,seçelim ve seçili alanın içine tramlama yapalım

Siyah-tram rengimizide böylece tamamlamış olduk

Şimdilik siyahları birleştirmeyin .
Daha sonra kırmızı rengimizi çalışmak için ben,RGB nin (RED) renginden yararlanmak istiyorum, ve bir tane kopyasını alıyorum.Sırasıyla Filter-Blur-Gaussian Blur ---- Radius:2.0 pixels yapıyorum.(bunu yapmaktaki amacım desenin zemindem almış olduğu dokuyu binebze de olsa yumşatmak.
Daha sonra Ctrl+L ile çok hafif oynamalar yapıyorum toleransı ile.

Daha sonra çizmiş olduğumuz kontorün de yardımıyla ,desende sadece kırmızı rengin geldiği yerler için maske hazırlıyorum.

Hazırladığımız maske sayesinde yukarıda yapmış olduğumuz kırmızı rengin dışını atıyoruz

Bütün bu şlemleri yaparken orjinali sık sık bakmayı ve yaptımız çalışmayı Save etmeyi unutmuyoruz.

Hala daha istemediğimiz yerlerde kırmızılar var ,onlarıda silelim yumşak geçişli fırça ucumuzla (brush tool)

ve kırmızı rengimiz de tamam...

Sarı rengi RGB nin ( blue) renginden kullanmak istiyorum.
Kırmızı renge yuguladıklarımızı sarı renk için de uyguluyoruz.

Yeşil rengin alanı küçük isterseni çizin yada üstte ygyladıklarımızı deneyin

Pembe reng-burnun içi

Beyaz renkte ,sert,olan beyaz hatları çiziyoruz

Daha önce hazırlamış olduğumuz maskeyi alıyoruz ,sırasıyla kırmızı,sarı,yeşil ve siyah renleri rezerv ediyoruz,en son alt kısımda zeminden kalması gereken yerleri de seçip temizliyoruz.

Daha önce çizmi olduğumuz beyaz renk için (sert) görünen yerleri seçip yeni hazırladığımız rengim üstüne getirp , orjinalden de takip edip gölgelendirmesini yapıyoruz.

Çalışmamız bitti ama her ihtimale karşı biz yinede komple desenin altına gelecek şekilde astar hazırlayalım.

Astar çalışması yaparken,bazı desenlerde kontürü rezerve ediyoruz,ve mutlaka en az 2 pixel astarı inceltiyoruz.
Siyah tramlı rengimizi birleştirmeden önce tramlamasını yapmayı öneriyorum.İzliycemiz yol:desenin son halini kaydedip,History-New Document-dediğimiz anda karşımıza çalışmamızın aynısı çıkıyor. ve yeni gelen desenin üstünden sadece siyah traml olan rengi --İmage -mode-bitmap-;;output:400(deseni resolution:400 pixels/inch çalıştığım için) ---use:halftonescreen-----frequency:60 lines/inch-------angle:45 degrees------shape:round,dediğimiz zaman siyah tramlı rengimiz bitmapa dönüşmüş oluyor.Bu sayfayı diğer desene taşıyıp,siyahlar birleştirebiliriz. Bunu yapmamdaki maksad,kontürün ve tramların aynı anda bitmak yapınca kontürün kenarlarında bozulma oluşuyor.
Bazı tramlı desenlerde ,kontürde çok yoğun lap alan varsa ,birleştirme yapmıyoruz.Ayrı ayrı basmasında daha iyi sonuç alınıyor,farklı ipek no su kulanılıyor,makinada farklı basınç uygulanıyor her iki siyah renk içinde.)
Son olarak desenimizin baskı sırasına göre chanallarını düzenliyelim .Kullanacaığımız renklerin canala mutlaka ismini yazalım ve gerçek renginde renklendirelim,yardımcı çalışmalarımızı desende ayrı tutalım.Kaydetmeyi unutmayalım.

Bitmedi ,birde bu işin filim çıkışı var yukarıda siyah tramlı renk için uyguladığımızı uguluyoruz sarı,kırmızı,yeşilve beyaz renk için.
Astar,siyahve pembe için ise %50 threshold olarak bitmapliyoruz.

Gelişmeniz ve öğrenmeniz için dersin bitmiş halini (psd) vermiyorum.
Dersi uygulayınız, takıldığınız yerler olursa yardımcı olurum.

Başka programlarda bu dersi ve ya herhangi bir ders paylaşmak isteyen arkadaşlar olursa çok memnun olurum.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Emeğinize sağlık Gül hanım güzel bir ders hazırlamışsınız, paylaşımınız için teşekkürler...

boro

Üye
Tepki
3
Gül hanım verdiğiniz emeğe paha biçilemez, analatımız çok sade ve anlaşılır olmuş. Bu emekler karşılığında teşekkür etmek az olsa gerek. Beyninize ve mausu tutan ellerinize sağlık.
Teşekkür ederim. Sizi forumdan takip edeceğim.

tugbakocak

Üye
Tepki
3
emeğine sağlık arkadaşım ,yeni başlıyan arkadaşlarımız için çok faydalı bilgiler.

Tepki
10
Teşekkürler Tuğbacığım,Uzun zamandır aramızda yoksun.Daha sık görmek istiyoruz sizide.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Uzun işlemler ve çok emek sonucu ortaya güzel birşey çıkmış.
Anlatım için Gül Hanım'a teşekkürler.

cabcula

Üye
Tepki
0
ellerinize sağlık gül hanım öğrenmek istediğim dersi gördüm çok teşekkür ederim öğretimlerinizin devamını bekliyoruz tekrardan teşekkürler altın bilgi sunduğunuz için

Yukarı Alt