Afiş çalışması

Tepki
74
Sayın graphicdesigner-tr,
Epeyce çalışmışsınız, emek harcamışsınız. Saatlerce bilgisayarın başında cebelleşmişsiniz. Hani bir laf var ya, "üstüne bir de kuş kondurmuşsunuz!"

Verdiğiniz emeğe sonsuz saygım var, ama arka planının tasarımı, dünya figürü, onun içindekiler vs. yazılar ve logolar hariç, kullandığınız neredeyse bütün grafik görsellerin başlık ile ilgisini kurmakta zorlanıyorum.

Öncelikle, bir işgalden kurtuluşun etkinlikleri afişe edilecekse, niye o işgal ile ilgili hiç görsel yok? Kimbilir, belki de size vermediler.. Bu afişe bakınca, dünyanın içindeki Bitlis fotoğraflarından yapılmış bir kolaj dışında, bir de halk oyunları ekibi dışında konuyu anlatan hiç bir şey yok. Bu güvercinleri barış niyetine mi koydunuz, yoksa Bitlis' e has bir tür mü?
Bu kaide üstünde duran Dünya da ne öyle? Dünya gerçekten de bir kaide üzerinde duruyor da bizim mi haberimiz yok? Hani belki Tillo ilçesi ile ilgili bir vurgu yapmak istiyorsanız, (Greenwich gibi bir çizgi de Tillo'dan geçer) çok zorlayarak bir ilgi kurulabilir. Ama bunu kaç kişi biliyor? Ya da bu böyle mi vurgulanır veya kurtuluş ile ilgisi ne?

Kullandığınız programlara olan hakimiyetiniz mükemmel.
Fakat işin fikir kısmıyla biraz daha vakit geçirmelisiniz. Hatta başlamadan önce ciddi bir araştırma yaparak, başka grafikerlerin bu konuya nasıl yaklaştıklarını, nasıl bir aktarım dilini yakaladıklarını inceleyin. İnternet bu konuda devasa bir kaynak.

Bir işin çok emek harcanmış olması, onun amacını yerine getireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Önce konsepte yoğunlaşıp, en kısa ve en vurucu bir şekilde bir grafik dilini yakalamalısınız. İşin yaratıcılık kısmını es geçip teknikle boğuşmuşsunuz. Çok ciddi bir efor sarfetmişsiniz.

Segovia'nın dediği gibi, tekniğin kurbanı olmayın! Bu günlerde, bu sözü çok kullanır oldum..

Kesinlikle iyi niyetle yazdığım eleştirime tahammülünüz için şimdiden teşekkür ederim.

Başarılar.
Tuncer ÖZKAN

Tepki
31
ilk önce baktım güzel çalışma sonra yazıları okuyunca anladım ki çalışma farklı içerik farklı

düşman işgalinden kurtuluş daha destansı bir havada anlatılsa daha iyi olmazmıydı dimi

Bekir Koç

Üye
Tepki
0
inşallah kullanmamışlardır bu afişi... emege saygım sonsuz harika bi çalışma ama istenileni vermemiş...

lord_wolf

Üye
Tepki
0
Tasarım güzel ama konudan biraz uzak kalmış daha koyu bir renkleri kullanabilirdiniz bence

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Sayın "efebarış".
Neden sürekli alakasız yerlere görsellerinizi ekliyorsunuz? :)

Kişisel çalışmalarınızı Buraya Tıklayarak yeni bir konu açıp bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Yukarı Alt