ai hizalama

sdbz

Üye
Tepki
0
Freehandde kolayca yapabiliyordum ama ai'de beceremedim :(
1- 50x50 mm'lik bir resim var.
2- 30x30 mm'lik bir daire çizip üstteki resmi içine maskeledim (elma+7 ile)
3- 40x40 lık bir kare çizdim ve üstteki 30 mmlik daireyi karemin ortasına yerleştirdim.
4- Baskı kroslarımı çağırıp 40x40 karenin sol üst köşesine hizalamak istiyorum, krosu ve kareyi seçiyorum (shifte basarak her iki şekli seçiyoruz, seçili durumdayken kareyi bir kez daha seçince kare referans noktası oluyor), karenin köşesine hizala diyorum ancak kareyi değil de karenin içindeki 50x50 resmin köşesine hizalanıyor. Oysaki resim 30x30 dairenin içinde.
Outline görününm kipinde baktığımda resim 50x50 olarak görünüyor ama normal görünümde 30x30 dairenin içinde görünüyor, hizalama yaparken outline kipinde görülen şekle hizalıyor.
Bir yardım lütfen.

ONDESİNG

Üye
Tepki
0
ilk önce 30x30 u 40x40 a hizala sonra bunları grupla combine et sonra bunları 50x50ye centerla kolay gelsin

Threebudha

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
17
@sdbz

ai sürümünüz nedir? Bildiğim kadarıyla bu saçmalığı CS5 sürümünde düzelttiler. Ben CS4 kullanıyorum ve dediğiniz gibi maskelenmiş alanı değil içindeki objeye göre hizalama yapıyor ama açıkçası çokta sorun değil onun yerine X-Y değerleriyle işimi hallediyorum ya da şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz; Hizalamak istediğiniz objeleri maskelemeden önce maskeleyeceğiniz alanları hizalayıp objeleri en son bunların içine gömebilirsiniz.

marchin

Üye
Tepki
0
Merhaba sürümünüz cs5 değil ise maskelenen alanı değil resmin kendi boyutundan hizalar boşuna uğraşmayın

Tepki
0
sıra ile hizzalama yapabilirsin.
hatta ilk iki hizzalamanı yap grupla sonra diğerini onun üzerine hizzala grupla diğeri diğeri ... gibi bi işlem sonucundan tamamdır ;)

Yukarı Alt