Alan ve Uzunluk Hesaplayıcısı 2.02 (Makro)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Alan ve uzunluğunu hesaplanmasını istediğiniz nesneyi seçin.
İstediğiniz birimi seçin, hesapla butonuna basın.
Sonuç hesaplanır, Alan ve uzunluk hesaplayıcı makrosu penceresinde belirtilen yerlere yazılır.

1. Seçtiğiniz nesne grup, bitmap, mesh fill gibi özel nesneler ise bir hata mesajı alırsınız. Seçtiğiniz nesne hesaplamaya uygun sade bir shape olmalıdır.

2. Text ve diğer tanımlı nesneler (elipse, Rectangle gibi) alan ve uzunluk hesaplamak için curve'ye dönüştürülür. (Convert To Curve işlemine tabi tutulur.)

3. Birbirini kesen çizgilerden oluşan bir nesnede dolgu verildiğinde dolgu rengi görülen alanın hesaplaması yapılır.

4. Kapalı olmayan Eğrilerin (Open Curve) alanı hesaplanamaz. Bu tip eğrilerin alanını hesaplamak için Curve kapatılmalıdır.

5. Node sayısı fazla olan karmaşık şekillerin hesaplaması uzun sürebilir. İşlemin bitmesi için bekleyiniz.

X3 için
c:\Program Files\Corel\CorelDRAW Graphic Suite 13\Draw\GMS klasörüne kopyalayın.

X4 için
c:\Program Files\Corel\CorelDRAW Graphic Suite X4\Draw\GMS klasörüne kopyalayın.

Kaynak Kürşad Çakır - Corel turk

xBoromiRx

Üye
Tepki
0
Bu link kırık ve benim acilen bu macro ya ihtiyacım var arkadaşlar elinde olan varsa benimle paylaşırsa çok mutlu olacam. Şimdiden teşekkürler.

Elinde olan xxxxxxxxxxxxx adresinden msn den ulaşabilirler.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Uygulanışı ;
C:\Program Files\Corel\CorelDRAW Graphics Suite X4\Draw\GMS bölümüne kopyalıyorsunuz.

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
Abi nerde hata yaptığımı anladım. Yani hata değilde ben seçili olduğu halde işin ölçüsünü elle girdim. Böylede öylede yaptığımda aynı sonuç çıktı. Çok teşekkürler hem yazılı hem sözlü yardımların için :) tekrar iyi uykular.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
X3-X4 denmiş ama bu macro X5'de de sorunsuz çalışıyor ... (Bu arada Kürşat Hoca'ma tekrar teşekkürler)

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@Şener CANÖZ
Ellerine sağlık Şener süper olmuş. Sanırım arkadaşların sana Kürşat diyor değil mi? :):):):):):):):) ...

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Bu macro;
Eğri ve karmaşık çizimleri ölçmekte çok iyi sonuç veriyor.
Genelde açıkhava reklamcılarının çok işine yarıyor,
kutu harf kenar duvarlarının uzunluğunu bulabilmek için mükemmel bir eklenti.

Ayrıca router veya folyo kesim makinelerinin dışarıya yapılan işlerde,
işleyen bıçağın ne kadar uzunlukta işlem yaptığını anlayabilmemize ve fiyat biçmemize çok yardımcı oluyor.

Yukarı Alt