araç giydirme ??

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Ayşegül YILDIZ

@Erkan_Nehir

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Erkan Nehir. Benim asıl sormak istediğim birebir ölçü için mi? derken yukarıda sorulmuş olan en 4 metre, boyda 3 metre içindi?

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Yaşar Karadeniz
Zaten baskıya girecek ölçü birebir ölçü değil midir? boy 20 cm de olsa 20 metre de olsa baskı 300 dpi olmalıdır. Bir dergi kapağı da bir minibüs giydirme de baskı da aynı şeydir. Dpi boyuta göre değişmez. Görseli en son kullanılacak boyuta getirdiğiniz zaman(Baskı için) 300 dpi ve CMYK olarak convert etmeniz gerekir.
Şöyle açıklayayım. Diyelim Corel Draw'da 4 e 3 metre bir çalışma yaptınız. ve Corel Draw olarak baskıya yolladınız. Baskı içerisindeki görselleri convert yapmanız gerekecektir CMYK olarak. Eğer bu resimleri 150 dpi olarak convert yaparsanız yine basılır. fakat görüntüde bozukluklar meydana gelecektir. Eğer bu çalışmayı corel draw olarak değil Jpeg olarak baskıya gönderecekseniz 4 metreye 3 metre çalışılmış bir cdr dosyasını 150 dpi jpeg olarak export ederseniz bu sefer de boyut küçülecektir. Ve baskıda küçülen bu boyutu birebir ölçülere getirmek için yapılan tekrardan bir büyütme görseli daha da bozacaktır.
300 dpi olarak convert edilen görseller ve yine 300 dpi olarak corel'den export edilen görseller jpeg olarak birebir ölçüde çıkacaktır.
Eğer online görsel siparişleri veya afiş, logo, amblem vs yarışmaları için verilen kriterlere dikkat ettiyseniz, ana tema baskıya uygun ve 300 dpi çözünürlükte olmasıdır.
İyi çalışmalar.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Erkan bey açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Asıl sormak istediğim herhangi bir programda 4 metre eninde 3 metre boyunda 300 dpi bir doküman açılabiliyor mu?

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Ben bu tür tasarımları yapmak için Corel Draw öneririm. Hem daha pratik hem de kullanımı daha kolay. Ama photoshop ile yapmak isterseniz File/New seçeneği ile açtığınız yeni dosyayı istenilen boyutlarda ve 300 dpi CMYK olarak secebilirsiniz.

Tepki
0
kesinlikle katılıyorum Erkan nehire 300 dpi çözünürlüğü en iyi çıkışı sağlıyor.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@sempatik reklam
Makine süper derken? ram, işlemci, fan, kullanılan alan, çalışmanın büyüklüğü hepsi bu konuyla bağlantılıdır. Ben pentium 4 le çalıştığım zamanlar bile bir sorun yaşamadım.

nssasmaz

Üye
Tepki
0
@sempatik reklam

Adobe Illustrator Kullanmalısın bence çok daha yüksek çözünürlüklerde çok daha az sistem kaynağı ile çalışabilirsin.

Yukarı Alt