Basında HÜRRİYET 2ve veda Afiş Çalışmam(PS,Aİ)

ilkeray35

Üye
Tepki
0
Bu güne kadar geçiyorduk baktık diyen ,eleştiren,beğenen,yorum yapan herkese çok teşekkürler.Sitede yayınlayacağım son 5 çalışmam şuanda hiçbiriyim grafiker olana kadar size Hürriyet kendime Ambargo hoşçakalın

ilkeray35

Üye
Tepki
0
@danisman

Aslında biraz sitem ,biraz burukluk.İnsanların yorumsuz kalması sadece fotograf albümüne bakar gibi bakıp gitmeleri.Ben isterdim ki paylaşım olsun ilker şuraki açı doğru değil,şuraya gölge eklersen güzel olur,şurda saçmalamışsın grafiğe uymaz gibi öneri,eleştiri bekledim.Amatör olarak kendi fikirleri ,düşüncelerini yapmaya çalışan biriyim(illüstrator çalışmalarım başlığı altında yayınladığım siğara cinselliği öldürür afişinin benzerleri daha önce yayınlanmış uyaran dahi olmadı senin fikrin olmaktan çıktı diye. 3 aydır grafik ve programlarıyla ilgileniyorum,öğrenmeye çalışıyorum ama bana en iyi dersi yapılacak eleştiriler verecekti.Kimseden en ufak beğeni beklemedim(beğenilerini iletenlere ayritten teşekkürler) tam tersi sadece eleştiri.Kişiler sadece bakıp gidiyorsa ben bir yerde önemli bir hata yapıyorum diye düşündüm ama nedeninide bulamadım
Saygılarımla...

danisman

Consultant
Tepki
30
Merhaba, yaptığın hata belki de kullandığın marka'dan olabilir mi? Bir çalışma yaparken, markaları kullanmamaya özen göstermelisin, bu benim şahsi fikrim. Neden o gazeteyi özellikle seçtiğini ve kullandığını da ayrıca merak ettim.

İkincisi, çalışmalarında elbette ki bir mesaj vermeye çalışıyorsun ama vermeye çalıştığın mesaj zaten önceden topluma, medyaya, yazılı ve görsel olarak birçok mecrada verilmiş ve kullanılmış olan bir mesaj, doğru mudur?

O zaman şu durumda; birincisi daha önceden verilmiş mesajları yenilemek sana bir artı değer katmaz, ikincisi belli bir markayı yaptığın çalışmalarda kullanmak yerine, kendin markalar üretmelisin, üçünücüsü, bu hepsinden önemli, bir slogan üzerinde çalışmak istiyorsan, o sloganı da kendin üretmelisin, böylece insanların ilgisini çekebilirsin, dördüncüsü, yaptığın çalışmalarda şaşırtacak, ilgi uyandıracak veya insanların dikkatini çekecek hiç bir unusur göremedim.

Belki tüm bu söylediklerimden sonra, insanlara sitem etmek yerine, daha yaratıcı ve daha dikkat çekici çalışmalar üretmeyi deneyebilirsin, ben çalışmalarını merakla bekliyorum...

Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

ilkeray35

Üye
Tepki
0
Hürriyet gazetesini sürekli takip etmemden başka bir neden yok.Günlük 6 gazeteyi takip ediyorum herhangibi biri olabilirdi ben Hürriyet gazetesini tercih ettim.Sloganların genelini kendim buldum basın(d)a hürriyetle hem basına hürriyet hemde basında hürriyet gazetesinin olması gerektiğini vurgulamak istedim .Slogan ararken arkadaşım basına hürriyet dedi bende basında ve basın(d)a hürriyet olarak uyarladım.intertten araştırdım böyle bir sloganın daha önce basında hürriyette kullanıldığını bulamadım. Hürriyet gazetesinin sloganları herkese daha fazla hürriyet ve Türkiye türklerin loganı, lassa için yoldaki emniyet kemeriniz,kotex için günün ne önemi var,calve ketçap için calve ketçap ağzınızdaki tat sınırlara hayır sloganı çok kullanılır sınırla(mala)ra hayır şeklinde kullandım daha önce böyle bir biçimde kullanıldığını görmedim sınırlama,sınırlara ve sınırlamalara hayır şeklinde tek sloganda 3 farklı kelimeyi anlatmak istedim(Perihan mağden çok güzel kullanır bu ayırımları) ve bir kaçtanesi daha bana ait sloganlar eğer yanılıyorsam daha önce kullanılmışsa lütfen düzeltiniz bir fikri yada sloganı uygulamadan yapılıp yapılmadığını yazılıp yazılmadığını muhakkak araştıyorum aklıma bir şey gelmezsede maalesef standartını kullanıyorum(thy afişinde özgürlüğe yolculuk olarak kullandığım gibi).Marka kullanılmasında ise o markayı düşünerek fikir ürettiğim için kullanıyorum ben o firmaya iş yapıyorsam olsaydım ne düşünür nasıl yapmaya çalışırımdan yola çıktığım için piyasada var olan markaları kullanıyorum.yaptığın çalışmalarda şaşırtacak, ilgi uyandıracak veya insanların dikkatini çekecek hiç bir unusur göremedim. demişsiniz kişilerde sizin gibi düşünüyor demekki ondan bakıp geçiyorlar bulamadığımı sandığım şey bu olsa gerek eleştiri ve önerileriniz için çok teşekkürler kendime yön vermem açısından iyi olacak

Yukarı Alt