başka bir altarnatif varmı acaba?

SNSİZ

Üye
Tepki
1

arkadaşlar üsteki resimdeki gibi üstten aşağıya doğru nasıl silikleştirebiliriz ben silgi aracı ile yapıyorum ama tam istediğim gibi bir sonuç alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

SNSİZ

Üye
Tepki
1
@İsmail Narin
yardımın için teşekkür ederim ama o şekilde olmuyo çalışma hepten siliniyor ya tam hatırlayamıyorum seçili hale getirdikten sonra gradient tool ile bi şekilde yapılıyordu ama hatırlıyamıyorum bir uçtan çekip bıraktığım zaman mausla orantılı bir şekilde siliniyordu ama malesef hatırlamıyorum :(

vberk

Üye
Tepki
4
Bu efekti vereceğin resmi ilk önce Photoshop'ta aç. Daha sonra resmi rasterize etmelisin.(Layer'ın üstüne çift tıklayarak yapabilirsin.)

Daha sonra layer'a 2 kez tıklayarak blending options menüsünü açmalısın.Açılan bu menüden gradient overlay seçeneğine gel... Bu menüden gradient yazan yerin yanındaki renk kombinasyonuna 2 kere tıkla. Açılan ekran şöyle olmalı...

Bundan sonrası basit; bence... :D Mavi ve kırmızı yuvarlaklı yerler, yani alt kısımlar renk seçmek içindir. Eğer daha fazla renk eklemek istersen bu çubukların hizasın da içte bir yere tıklamalısın.

Yukarıdaki kısım, renklerin saydamlığını ayarlamak için kullanılan kısımdır.(pembe,yeşil) Bu kısımdaki bir renk çubuklarının saydamlığını(opacity) ne kadar düşürürsen, o kadar saydam olurlar. Fakat bu saydamlık her renge etki etmez; Uygulamayı yaptığın alana yakın yerlere orantılı etki eder... Yani mavi yuvarlağın üstündeki kısmı(yeşil) saydamlaştırırsan, beyazın görünürlüğü azalır...

Yukarıdaki açıklama çalışmanın mantığını kavraman için yaptığım bir açıklamadır.

Sizin yapmanız gerekenler: (Tavsiyem öğrenmek için buraya bakmayın. İlk önce yukarıdaki menüyü kurcalayın; Yapamazsanız buraya bakın... Ama size kalmış... :) )
Hangi renge geçiş yapacaksanız,(Senin gösterdiğin resim de pembeye doğru geçiş var.) aşağıdaki kısımları tamamen o renk yapın. Daha sonra sağ-üst kısmın(yeşil yer) saydamlığını da "0" yapın. İşte bu kadar...

Not: Renkleri değiştirmek içinkarelerin üstüne tıklamalısın. Kolay gelsin...

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Neden photoshop? Bu işlem Corel Draw ile çok daha pratik ve çabuk.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
berk ben senin yöntemi bilmiyordum :)
daha farklı bir yöntem ile yapıyordum

vberk

Üye
Tepki
4
Bunu yapmak için 2-3 tane yöntem var; aklıma ilk geleni anlatayım dedim. Teşekkürler Hasan abi... :)

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Diğer bir yöntem.
Corel Draw X4 Transparency Tool ile istediğiniz oran ve açıda tek tık ile saydamlık vermek mümkün. Zemin rengi size kalmış.
Çok daha pratik ve kısa sürede.

SNSİZ

Üye
Tepki
1
arkadaşlar yardımınız için teşekkür ederim ama sanırım ben anlatamadım ben renk vermek istemiyorum resmi aşşağıdaki gibi yukardan aşşağı veya tam tersi orantılı bir şekilde silmek bunu silgiyle yapıyorum ama istediğim gibi olmuyor corelde yapılıyor ama ben photoshopta yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

GÜNEL AYVACI

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
7
Ben bunu Photoshopta yaptığımı hatırlıyorum. Biraz izin ver, deneyeceğim.

Yukarı Alt