BENZER ya da KOPYA TASARIMLAR

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@M.Vehbi

Vehbi bey;
Saygınızdan ve iyi niyetinizden kuşkum yoktur.
Medeni cesaretinizi ve açık sözlü oluşunuzu, çekinmeden itiraz edip fikir beyan etmenizi de ayrıca takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyorum.

Vehbi kardeşim,
Bu gün bir hanım üyeye yazdığım cevap inanın sizin bu şimdiki mektubunuza de verilmiş bir cevap gibidir.

Lütfen;
https://www.grafikerler.org/grafikerlerin-yasadiklari-sorunlar/8786-grafikerlerin-ugradigi-haksizliklar-4.html#post73519
linkine gidiniz,okuyunuz.

Eğer size de cevap değilse veya itiraz ettiğiniz noktalar varsa lütfen çekinmeden belirtiniz.

Orada şimdi sorduğunuz tüm sorulara cevap var.

Mesela; eğitimsiz grafikerler ne yapmalı diyorsunuz, cevabını orada vermişim.

Grafikerler.org gibi siteler kapatılmalı mı diyorsunuz, cevabını orada vermişim.

Bir şey söyleyeyim mi? Aslında bu sitedeki tüm yazılarmı (100 den fazla yazı, okumak için epey emek ister) okumuş olsanız, şimdikinden biraz farklı düşüneceksiniz sanıyorum.

Siz yine verdiğim linke girin. Katılmadığınız noktalar varsa tartışalım.

Kolaylıklar dilerim.

PanterA

Üye
Tepki
0
@farukcagla

Sevgili Faruk bey her kafadan ses çıkıyor demekle konunun iyice saptırıldığını kastetmiştim ama malesef yanlış algılamışsınız. Her neyse kopya ve benzer tasarımlar arasındaki benzerliği sormuşsunuz. Benim fikrim şudur tabi ki fikir ve emek hırsızlığına sonuna kadar karşıyım ama ne kadar uğraşırsak uğraşalım yaptığımız bir logonun, kartvizitin, afişin vb. mutlaka başka bir kişi tarafından benzerlik göstereni olabilir. Yani bunu ispatlamak çok zor. Ama bu fikir ve emek hırsızlığını adeta kendine meslek edinmiş insanlar da çok var, bu da onların vicdanlarına kalmış birşey ve sonuna kadar karşıyım bu tür insanların...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@PanterA

Sayın PanterA kardeş,
Benzer ve kopya tasarımlar başlıklı bu konu altında M. Kıymık adlı bir üyenin kopya tasarım değil, kopya makale yazdığı anlaşılmıştır. Yani adam tutmuş başkasının makalesinin altına kendi imzasını atmış. Biz tasarım hırsızlığını tartışalım derken, makale hırsızlığı ile karşılaşıverdik.

Demek ki, bedava program, bedava kurs, bedava tasarım, bedava makale diye emek ve para harcamadan bilgi edinmeye ve para kazanmaya hatta şan şöhret yapmaya alışmış bu toplumun BEDAVACI BİREYLERİ, sadece bedavacı olmakla KALMIYOR, arakçı, taklitçi ve HIRSIZ da oluyor.

Herşeyi bu kadar UCUZ ve SAHİPSİZ gören bu kişiler, grafikerliği de ucuzlatıyor, 10 liraya logo, 50 liraya broşür tasarlıyorlar. Tasarlamaya yetenekleri olmadıkları için, emek vermeyi göze alamadıkları için de çalıyorlar.

Kolay elde edilmiş çalıntı malı ucuza sattıkları gibi, şıp diye üretilen grafik çalışmaları da çok ucuza satıyorlar ve mesleği de ucuzlatıyorlar.

Dolayısı ile; KOPYACILIK ve HIRSIZLIK ile UCUZCULUK doğrudan ilintilidir.

Geleyim esinlenme ve etkilenmeye;
Kuşkusuz esinlenme ile taklit etme arasında fark vardır.
Kuşkusuz etkilenme ile çalma arasında fark vardır.

İsterseniz bu farkları siz anlatın da biz dinleyelim. Hep ben fetva verir gibi konuşmuş olmayayım. Biraz da sizin değerli fikirlerinizden ilham alalım.

Evet size soruyorum;
Esinlenme ile taklit etme arasında ne fark vardır?
Etkilenme ile çalma arasında fark ne vardır?

Saygılar.

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
@farukcagla

Faruk Ağabey yazınızı okudum çogunlukla katıldığım bir yazı bir kaç yerde katılmadım ama onlarda konuyla alakalı değil yani onların yazılacagı baslık burası değil ama şunu diyebilirim ki sizin fikirlerinizle çatıştığım nokta (anlamadığım yada anlayamadığım nokta ) usta grafiker ile usta olmayan ama grafiker(!) olan kişiler...

aslında 2 veya 3 ay egitimle kimse grafiker olmaz bende usta bir grafikerim demiyorum ve Allah söyletmesin demem de kolay kolay çıraklıktan cıktıgımın düşüncesindeyim...

ben cok insan tanıdım corel kullanmaya ıllustrator veya freehand kullanmaya baslayıp grafikerim diye dolaşanları leb demeden leblebinin çoruma ait olduğunu hatta tarlanın mahsülü oldugunu söylemeye calısanı ama hiç birisi bu işten anlamayan insanlar...

ben bu iş için çok emek verdim kendimi yetiştirmek adına cok zaman sabahlara kadar ücretsiz çalıştım sırf ögrenmek edına ben kursuna gitmedim bu işin pratikte çalıştıgım işyeri teoride ise buradan veya başka bir yerden aldıgım ders notlarını uyguladım...

okumaya fırsatım olmadı daha dogrusu okuyamadım ama okusaydım bu işin okulunu okurdum...

son okudugum yazınızda da bazı seyleri daha net anladım...

özetle genel olarak diyorsunuz ki;

tabiri caiz ise cin olmadan adam carpmaya kalnalara karsıyım
buna bir tek siz değil herkez karsı

emek hırsızlıgı yapanlara karsyım diyorsunuz
keza bunada herkez karsı

ama sunu demiyorsunuz (ben böyle anladım)
diploması olmayan adama grafiker demem...

yanılıyormuyum?

kusura bakmayın yazdıklarım karmasık veya anlamsız geldiyse yorgunluguma uykusuzluguma verin bu saatlere kadar calısmak zorunda oldugumdan biraz yorgun olabiliyorum...

tekrar saygılarımı sunarım

NOT: bu arada yazılarınızı elimden geldiğince okumaya gayret ediyorum
sizin yazarken verdiğiniz emege bizim okuyarak verdiğimiz emek hiç kalır...
yazılarınız gercekten güzel
bazen tatlı sert olabiliyorsunuz ama olsun
keleminiz kuvetli :)

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Yazılan yazılar konu dışına çıktığından dolayı tartışma Başka bir başlık altında açıldı.
Okumak ve tartışmaya devam etmek için tıklayınız..

Lütfen bundan sonraki mesajlarınızı konu başlığını dikkate alarak yazınız.

acemi

Üye
Tepki
0
Ben aranıza yeni katılıyorum ama bence insan kopya yada esinleme ile başlayıp kendi stilini yapmalı.Bu yollarda gelişerek kendini bulmalı diye düşünüyorum.

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
@acemi

esinlenmene bişi diyemem sonucta esinlenindikçe kendi fikrini hayal gücünü geliştirirsin fakat kopya olmaz

hırsızlık yaparak doğru yola kim gelebilir ki ;)

yazarcizer

Üye
Tepki
1
Başarılı bir "uyarlama" diyebiliriz sanırım. Zira bilgisiz bir "özenti" bunu da beceremezdi.

doktorcapo

Üye
Tepki
0
merhabalar, sitenizi çok sevdim. çok başarılı çalışmalar mevcut, şu çalma çırpma konusuna gelince
ben inanmıyorum ki esinlenmedem kimse bişey yapabilsin
illa ki bazı gördüğün tema logo arayüz kapak banner falan filan bi köşesi bi parçası aklında kalmıştır
ben şundan yanayım istersen %70 ü çalma çırpma olsun, gelsin benim yaptığım işlerden çalsın, o yaptığı işe yeni ve hoş bi görünüm kazandırabiliyorsa, varsın çalsın, ki zamanla ancak kendi stilini oluşturur. kim anasının karnından grafiker doğdu :)

Yukarı Alt