...Bıdı Bıdı...

İsmail ÇOBAN

Grapiksel
Bronz Üye
Tepki
44
Gül canım yakışıyor ;) hadi ben kaçtım hazırlanacam yarın yolcuyum :D

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Geçen gün düşünürken kafama takıldı...
Aslında belki de çok kolay bir açıklaması vardır ama ben bulamadım. :) Araştırmadım da.
Acaba ilk üretilen yazılım neydi? Sonuçta bir yazılım yapmak için başka bir yazılıma/uygulamaya ihtiyaç var. Fakat ortada hiçbir yazılım yokken nasıl oldu da ilk yazılım yapıldı? Örneğin kodların yazıldığı bir yazılımı üretmek için kodlar nereye yazıldı? :)
Belki saçma ama takıldı işte kafama. :D

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Ilk delikli kağıt şeritler ile kodlar yazıldı...Nasıl diyeyim ilk makinalar bilgisayar diyemem bunlar mekanikti...Yapacakları isler belirlenmiş mekanik sabit parçalardan oluşuyordu..Orneğin toplama, çıkarma islemleri gibi..Daha sonra mekanik parcalarin islevselligini arttirmak icin delikli seritler kullanılmış, bu deliklerin yerlerine göre mekanik parçalar farklı hareketler yapıyormuş..Ilk programlama olarak bunu varsayabiliriz :) Su an cepten yazıyorum yarın konuyu daha da açarız ilk fırsatta...Daha detaylı bir anlatım yapabilirim..Bu şekilde çok kabataslak oldu :))
Bende merak etmistim bir zamanlar bir kaç kaynaktan okumuştum..

İsmail ÇOBAN

Grapiksel
Bronz Üye
Tepki
44
Aslııı çok bilge bir hanımdır :D hadi günaydın deyim ve pazartesi görüşürüz ancak ;) Hoşçakalın iyi bakın kendinize..

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Hehhe bilge degilim merakli ve arastiriciyim :)) haydi hayirli yolculuklar..bende bugun en guzel cicilerimi giydim ise gidiyorum :) son gunum hem haftada hem isyerinde :))

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Son olunca hic gecmiyormus arkadaslar :) bugün bıdırdayan kimse de yok...Bende bilgisayar başında değilim cepten çok aktif olamıyorum :)

Yukarı Alt