Bilgisayar yeni harddisk taktıktan sonr?

kahramu

Üye
Tepki
2
Merhaba harddiskim bozulduk ben de yeni harddisk aldım taktım masaüstüme (ek ilave etmedim yeni taktım)
ama taktıktan sonra ne yapacağım hiçbi şey bilmyiorum
yani disk yönetiminden mi ntfs yapacağım yoksa format atarken mi
fortmat atarken hem bölümleme hem ntfs yapacağıma göre taktıktan sonra cd yi takıp işletim sistemi kurmam yeterli olmaz mı başka ne yapmam lazım bilgi verebilri misniz
teşekkür ederimşimdiden

Tepki
0
Eğer yeni bir hard disk aldıysanız öncelikle işletim sistemi kurabilmek için bu diski biçimlendirmeniz gerekecektir. Henüz işletim sistemini kurmadığınız için de bunu disk yönetiminden yapamazsınız (disk yönetimi işletim sisteminin içindedir). Evvela işletim sistemi cd'nizi takın. Buradan formatlama ekranına kadar gelin (yazınızdan anladığım kadarıyla temel bilgileriniz var, o yüzden detaya girmiyorum). Karşınıza Bölümlendirilmemiş Alan çıkacaktır. Bu, diskinizin ham ve bölümlendirilmemiş halidir. Burada diskinizi C ve D olarak iki parçaya böleceksiniz. Evvela c tuşuna basarak yer ihtiyacınıza göre C'nin boyutunu belirleyip böldükten sonra C'nin altında yine bir Bölümlendirilmemiş Alan göreceksiniz. Bu, diskinizde C'den arta kalan bölümdür (Bu bölümün tamamını D olarak kullanacağınızı varsayıyorum). Yine c tuşuyla bu bölümün tamamını biçimlendirdikten sonra diskimizi C ve D olarak ikiye bölmüş oluyoruz. Şimdi işletim sistemini C'ye kurmak için C'nin üstüne gelin ve Enter'a basın. Burdan Diski NTFS olarak biçimlendir (Hızlı) seçeneğini seçin ve kuruluma devam edin.

Kurulum bittiğinde ve işletim sistemi açıldığında D'ye girmeye çalıştığınızda size biçimlendirme soracaktır. Buradan hızlı biçimlendirme ile biçimlendirin. Artık diskiniz tamamıyle kullanıma hazırdır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kahramu

Üye
Tepki
2
Çok teşekkür ederim evet çok yardımcı oldunuz yani cd ile bölümleme ve işletim sistemi kurma yapacağım d diskimi de açınca hızlı biçimlendirme yapacağım anladım çok teşekkür ederim...

Yukarı Alt