"Çalınan" diğer bir çalışmam

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Evet yine bir firma, üstelik "REKLAM" firması, benim bir çalışmamı kendi logosu olarak kullanmış...
Firmayla iletişime geçtim ve bu logoyu bir öğrenci arkadaşın "tasarladığını" söylediler.
Haberleri yokmuş... Doğruluk derecesini bir kenara bırakın; bir reklam ajansının ve kendilerine "tasarımcı" diyen bir firmanın bu durumdan bihaber olması bu firmayı ne derece güvenilir ve "özgün" kılar tartışılır...
Birkaç gün önce bu firma ile iletişime geçtiğimde, bu durumdan haberdar olmadıklarını dile getirip özür dilediler ve logoyu kaldıracaklarını söylediler. Fakat sanırım pek ciddiye alınmadım çünkü logo hala kullanımda ve herhangi bir değişiklik yok.
İşin trajikomik tarafı; bu logo asıl firmaya tarafımdan yazılı sözleşme ile teslim edilmiştir. Tüm yasal prosedürler bir tarafa, yapılan yazışmalar, proje süreci, logonun web sitemde ve grafikerler.org'da yayınlanması zaten delil teşkil etmektedir...
Özellikle "Reklamcı ve Tasarımcı" bir firmanın buna alet olması ise en üzücü durumdur...
"Ne olacak, kimin haberi olacak, kopyala yapıştır hazır logoyu" mantığı ile iş yapan ve bunu firmalara veren kişi/kişiler karşılaşacakları maddi ve manevi yaptırımların henüz farkında değiller sanırım...
Yasal işlemleri başlatıp, sonucunu da diğer arkadaşlara örnek olması açısından yine burada paylaşacağım...
Şu an için söylenecek tek cümle var..
Yazık ve ayıp.....

Görseller ve ilgili linkler aşağıdadır...

https://www.grafikerler.org/logo-tasarimlari/31168-logo-logotype-calismalarimdan.html

http://truvareklamajansi.com/index.html

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
@Erkan Nehir

''Pardon kuzenim yazmış'' gibi olmuş :=)

dediğiniz gibi yazık..

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Emre DEMİRCİ
Ayrıca bir "Reklam ve Tasarım" firmasının kendi logosunu bir öğrenciye yaptırması da daha trajikomik bir durum..... (Tabii doğru ise..)

Tepki
12
"İşlerini önemsiyorlarmış, bir de dokunduklarını marka yapıyorlarmış."

Daha kendileri çalıntı bir logo kullanıyorlarsa, dokunduklarının vay haline.

Size kolay gelsin.

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
"Biz, bütün çalışmaları baştan sona düşünür ve bir
takvime yayarız.
Herşeyin bir sırası olduğunu bilir, ayrı
tasarlar, ayrı planlarız.
......."

Düşünme ve tasarı taktiklerini ne de güzel anlatmışlar... Yazık ki ne yazık...

Geçmiş olsun Erkan bey ... Umarım yasal süreç bir an önce tamamlanır...

Tepki
29
Yanlış mı düşünyorum bilmiyorum ama, eğer o firma o logoyu çıkartabilseydi ' REKLAM AJANSI ' yazısını oraya nasıl uygun gördü anlamadım.. Bariz belli çalıntı olduğu...

Tepki
67
Arkandayız Erkan hocam, mail attım bende :) Olayın üstüne gidelim rezil edelim derim...

Tepki
5
Bari "TRUVA" yazısını farklı yapsaydılar... Kör gözüm parmağına. Farklı bir at yapmaya bile çalışmamışlar Maaşallah. Üstünden çiz, rengi değiştir, bu üstten bağlanıyordu yazıya alttan bağlayalım, al sana 10 numara özgün çalışma... :)

Yukarı Alt