Çalışma Alanının Boyutu Ne Olmalıdır?

sevinc_mrs

Üye
Tepki
4
Merhaba Arkadaşlar,

Benim sorum şu olacak; baskı yapılan makinenin ebadı diyelimki 57 X 82 ebadında.
Biz bu makinada basılacak 4 renk bir iş hazırlıyoruz. Mesela bir katalog hazırlıyoruz. Bizim Coreldeki çalışma alanımızda 57X82'mi olacak? Yani burada katalogun çalışmasını hazırlayıp 57X82'ye sığacak şekilde çoğaltacakmıyız?

Yoksa çalışmamızı tek bir tane hazırlayıp filme öylemi göndereceğiz? :confused:
Umarım anlatabilmişimdir sorumu, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
sevinç hanım;

anladığım kadarı ile size bilgi vermeye çalışayım.

Şimdi aslında makine ölçüsünden çok baskı yapmayı düşündüğünüz kağıdın ölçüsü önemlidir. Baskı yapacağını kağıt 57x82 cm ise katalog sayfalarını bu ölçüde montajlarsınız. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular var.
Mesela farklı gramajda olacak sayfalar var ise, aynı formada olmamaları gerektiğine dikkat etmelisinz. ayrıca makas,etek,poza dediğimiz bazı matbaa terimleri vardır. Bunları bilmiyor iseniz forum içinde araştırma yapınız.

Makas ve etek payı için makinenin ustası ile görüşün. Çünkü makineden makineye makas payları değişmektedir. Size en sağlıklıyı bilgiyi usta verecektir.

Ben size 2 cm makas ve 1 cm etek payı bırakmanızı öneririm. Tabi kağıtta bunu verecek yeriniz var ise.

Ayrıca montajı yaparken katalog ölçüsü, sayfa adeti, katalog miktarı gibi etkenleride incelemeniz lazım. Tek formadan çıkabilecek bir katalogsa ona göre montajlayın. daha küçük kağıt ölçülerine sığıyorsa ona göre. Bu bazı maliyetleri düşürür.

Takıldığınız bir yer olursa yeniden sorun. yardımcı olayım size.

Saygılarımla.

sevinc_mrs

Üye
Tepki
4
Cevap için çok teşekkür ederim Serkan Bey.
Yani makine değil, baskı yapılacak kağıdın ebadına göre montaj yapılması gerekiyor, anladım.
Etek ve makas paylarını biliyorum.
Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar..

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Tabiki öyle. Katalog 50x70 sığıyorsa daha büyük bir ebat ile bunu zorlamanın bir anlamı yoktur. Tabi adet düşükse. yüksek adette baskı sayısını azaltmak için daha büyük ebatlara montaj yapmamız gerekir.

Sizede iyi çalışmalar. Saygılar..

Yukarı Alt